Drugu godinu zaredom Bjelovar se nalazi u samom finalu izbora za najbolji veliki grad unutar kategorije obrazovanja, demografije, mladih i socijalne politike. Sustavan trud koji se ulaže u mlade i njihovu dobrobit, od potpuno besplatnih programa unutar vrtića koje mogu koristiti i djeca koja nisu upisana u vrtić, u cijelosti obnovljenih svih vrtićkih i većine osnovnoškolskih zgrada do studentskih stipendija za koje je samo u 2020. izdvojeno 750 tisuća kuna, prepoznat je i ove godine.
Grad Bjelovar svoje je mjesto u finalu osigurao visokim proračunskim izdvajanjem za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade (47,54 posto proračuna te plasmanom u sam vrh po iznosu stipendija i školarina po stanovniku, broju odgojitelja u vrtićima te iznosu porodiljne naknade po novorođenom djetetu.
Kao jedan od ključnih projekata na području demografije iz bjelovarske gradske uprave ističu projekt „Vrtići po želji roditelja“ vrijedan 13,8 milijuna kuna i u potpunosti financiran EU novcem. Kroz ovaj projekt unaprijeđen je rad svih pet bjelovarskih vrtića koji su dobili produženi boravak i poslijepodnevnu smjenu, za što je zaposleno 42 djelatnika (19 odgojitelja, 10 kuharica I 13 spremačica). Valja napomenuti da su programi unutar toga potpuno besplatni za roditelje, a mogu ih koristiti i djeca koja nisu upisana u redovan vrtićki program.
Među ostalim, kada su aktivnosti u sklopu projekta u pitanju, tijekom trajanja projekta predviđena je provedba 19 stručnih edukacija ukupne vrijednosti gotovo 800 tisuća kuna, a kojima će se obuhvatiti 112 odgojitelja. Riječ je o odgojiteljima iz svih dječjih vrtića, zaposlenih u primarnom programu vrtića i kroz projekt u produljenom boravku i poslijepodnevnom radu vrtića u svrhu jačanja kapaciteta odgojitelja, stručnih suradnika (pedagoga, psihologa, stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila) i kuharica u predškolskim ustanovama s ciljem unaprjeđenja usluga kroz edukacije usmjerene na jačanje postojećih stručnih kompetencija, poboljšanje komunikacije i interakcije s mališanima. Za sve odgojitelje i stručne suradnike za potrebe odlaska na stručne edukacije osigurani su troškovi prijevoza i dnevnica.
Do kraja godine predviđena je nabava i preostale opreme za sve dječje vrtiće ukupne vrijednosti dva milijuna kuna. Uz didaktičku opremu i namještaj u samim vrtićima projektom je osiguran novac i za opremanje vanjskih igrališta dječjih vrtića (igrala i ostale sprave za igru), opremanje dvorana za provedbu sportskog programa te opremanje senzorne sobe.
U gradu je pet vrtića od kojih je jedan gradski (s pet objekata) i četiri privatna, u kojima boravi ukupno 1.034 mališana. Svaki vrtić ima svoje cijene smještaja djece, a Grad mjesečno sufinancira boravak u vrtiću po djetetu od 950 do 1150 kuna, za što se izdvaja 1,3 milijuna kuna. Isto tako, Grad sufinancira i smještaj 30-ero djece u tri obrta za dadilje – 500 kn na mjesec po djetetu, odnosno za mjesec 15 tisuća kuna. Važno je naročito istaknuti i kako je cijena vrtića sa 750 snižena na 500 kn- to je i najviša cijena koju roditelj plaća, ušteda po djetetu je i 3 tisuće kuna.
Osigurali su i 6,3 milijuna kuna EU sredstava za gradnju novog vrtića u naselju Gudovac, a čitav projekt gradnje i opremanja vrtića u zgradi gotovo nulte kategorije, što je najviša kategorija energetskog certifikata na parceli površine 7844 m2 stajat će oko 8,3 milijuna kuna, pa će Grad Bjelovar u projekt uložiti svojih dva milijuna kuna. Predviđen je smještaj 52 djece u 2 vrtićke i jednu jasličku skupinu, kao i 10 zaposlenih. Objekt će biti među najsuvremenijima u RH, prema svim pedagoškim standardima. Grad Bjelovar do sada je obnovio sve zgrade gradskoga vrtića te većinu zgrada bjelovarskih osnovnih škola, kojima je osnivač.
Energetske obnove samo škola vrijedne su preko 20 milijuna kuna. Najviša investicija odnosila se na I. osnovnu školu Bjelovar – ukupno 12,1 milijun kuna, od čega je 6,7 milijuna EU sredstava, a Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije odobrilo je 2,6 milijuna kuna. Obnovili su i osam područnih škola (Gornje Plavnice, Obrovnica, Kokinac, Gudovac, Ždralovi, Plavnice, Veliko Korenovo i Velika Ciglena), u ukupnoj vrijednosti projekata visine 9.2 milijuna kuna.
Grad Bjelovar dodjeljuje stipendije/kredite za prediplomske i diplomske studije u zemlji i inozemstvu. Ukupno govorimo o 750 tisuća kuna za 98 stipendija koje se isplaćuju od siječnja 2020. (63 stare stipendije i 35 novih od ove godine od siječnja). Studenti u prvoj godini nakon potpisivanja ugovora dobivaju sedam, u narednim godinama deset stipendija, a iznos mjesečne stipendije je 800 kuna. Ono što je bitno napomenuti je i da su u proračunu ove godine putem redovnog financiranja u Gradu osigurali i novac za stipendiranje studenata 1. godine Veleučilišta u Bjelovaru (koje je prošle godine uspješno apliciralo projekt „Moderno obrazovanje prvostupnika/ca mehatronike usklađeno sa zahtjevima HKO-a“ i povuklo blizu tri milijuna kuna). Naime, učenici najbolje rangirani na državnoj maturi koji upišu spomenuto Veleučilište, njih 10, primat će stipendiju u iznosu od 7 i pol tisuća kuna na godinu. (P.L., V.H.)