Za razvoj i realizaciju aplikacije potrebno je 7000 dolara, a novac bi se trebao prikupiti kroz tzv. city kampanju. Aplikacija ne ovisi o donacijama gradova, ali bi bilo odlično kada bi svaki gradonačelnik donirao u njezin razvoj, kaže voditelj projekta Kristijan Drinković
Kristijan Drinković, 20-godišnjak iz Slavonskog Broda, voditelj je projekta City Travel. To je aplikacija koja će sadržavati zanimljive informacije o svim hrvatskim gradovima, a planiraju se proširiti i na susjedne gradove pa i šire.
Inspiracija za pokretanje aplikacije City Travel bio je Trip Advisor, svjetski poznata aplikacija koja prikazuje ponude restorana i gradskih znamenitosti, ali koja je u suštini siromašna informacijama. Kristijan nam je objasnio kako će aplikacija funkcionirati. Sve počinje s „City story“ – pričom koja se pojavljuje o gradu u kojem netko boravi, primjerice o znamenitostima toga grada. Nakon toga netko tko nikada nije bio u gradu kojeg posjećuje može doći do popisa svih institucija u gradu, popisa znamenitosti s objašnjenjima, popisa bankomata, hotela i restorana. Korisnici će moći komentirati i razmjenjivati dojmove posjećenih mjesta. Osim toga, aplikacija nudi jednu interaktivnu kartu koja je posebno izdizajnirana s animacijama gdje korisnik može vidjeti gdje se on u tom trenutku nalazi, gdje je autobusni ili željeznički kolodvor, itd.
Kristijan i njegov tim kojeg sačinjavaju – developer Matej Maras i dizajner Matej Rovis, trenutno rade na beta verziji aplikacije koja će obuhvaćati hrvatske gradove. Nakon toga planiraju proširiti projekt i na susjedne države jer će kasnije to biti jedna velika baza podataka, jedan jak server i jedan prilagodljiv dizajn za krajnjeg korisnika, ispričao je Kristijan.
Ovaj tim mladih poduzetnika će svakom gradu, počevši od Đakova, slati osobne zamolbe s dijelovima City travela za njihov grad, a to će biti tzv. donacije za razvoj njihove aplikacije. Za cjelokupni razvoj aplikacije potrebno je 7000 dolara i iz tog su se razloga odlučili na tzv. city kampanju preko svakog grada. Razvoj aplikacije ne ovisi o donacijama gradova, ali smatraju kako bi bilo odlično kada bi svaki gradonačelnik donirao u razvoj aplikacije.
‘Prvenstveno nam je želja da stvar bude funkcionalna i dobra. Našu aplikaciju u razvoju krasit će animacije od interaktivne karte city story pa sve do ostalih pojedinosti o gradu. Želja nam je da svakome gradu dignemo identitet kod turista pa čak i onih koji samo poslovno putuju’, poručio je Kristijan. Tako će zamoliti gradove da im financijski pomognu da se proizvod dovrši, te da na kraju vide kako će izgledati njihov grad, njihov City story u svemu tome.
City travel će obuhvaćati sve hrvatske gradove, a ne samo one najveće
Sama aplikacija će prvenstveno turistima na zanimljiv način prikazati najvažnije i najkorisnije informacije vezane uz gradove koje posjećuju. City travel će obuhvaćati sve hrvatske gradove, a ne samo one najveće. Navedeni projekt samo je jedan u nizu kojeg Kristijanov tim planira realizirati, a smatraju kako još uvijek ima puno prostora i ideja za napredak.
Prvu inovaciju Kristijan Drinković osmislio je s pet godina
Kristijanu Drinkoviću ovo nije prvi poduzetnički pothvat. Svoju prvu inovaciju osmislio je kad je imao pet godina, a radilo se o propeleru izrađenom od slamki za sok. Tada je živio na otoku Hvaru, a turisti su kupovali njegov proizvod te je kao petogodišnjak počeo zarađivati na svojim inovacijama. No, to su bili njegovi počeci.
Poticaj za izradu naprave za ispitivanje kakvoće zraka bila je aktualna situacija zagađenja zraka u Slavonskom Brodu u kojem Kristijan živi. Taj uređaj radi na principu kompresora koji usisava zrak, a sofisticirani uređaji taj zrak ispituju i daju konačan rezultat u vrlo kratkom vremenu. Svoju zamolbu za zaštitu patenta poslao je Državnom zavodu za zaštitu intelektualnog vlasništva. Uređaj je široko primjenjiv i može imati široku primjenu diljem svijeta. Kristijan se trenutno odmaknuo od izrade inovacija i okrenuo se IT sektoru. Iduće godine planira upisati studij Menadžmenta u Slavonskom Brodu, a smatra kako će mu to pomoći u budućnosti. Matej Maras, developer projekta student je menadžmenta u Slavonskom Brodu, a Matej Rovis, dizajner City travela, student je grafičkog dizajna u Zagrebu.
Planovi za budućnost su im razviti aplikaciju City travel do svog maksimuma. „Nakon toga tim će se malo igrati, jer cijeli naš posao je igra i kucanje na vrata, a iza svakih vrata nalazi se hodnik prepun ideja“, poručio je Kristijan. (E.Z.)