Nakon što su u prvoj fazi osigurali 4,9 milijuna kuna za unaprjeđenje rada vrtića, Grad Crikvenica prijavio je za EU financiranje i nastavak projekta ‘Radost za radost2’.
Ovim projektom nastavit će se provoditi usluge osigurane u prvoj fazi u kojoj je uvedeno produljeno radno vrijeme do 18:00 sati, popodnevni rad, kao i niz obogaćenih programa. Kroz projekt „Radost za radost 2“ omogućit će se produljenje rada u svim objektima vrtića (Crikvenica, Selce, Dramalj i Jadranovo) do 21.30.
Projekt je započeo u studenome 2018., a nakon provedene ankete među roditeljima čiji su rezultati pokazali da više od 10 % roditelja vrtićke djece iskazuje potrebu za produljenjem rada vrtića. Projekt je omogućio produljenje rada i popodnevni rad vrtića te su na taj način zadovoljene potrebe roditelja u usklađivanju obiteljskog i poslovnog života. Radno vrijeme vrtića u Jadranovu i Selcu te jasličkih i vrtićkih skupina u Crikvenici produženo je do 18:00 sati. U Crikvenici je otvorena popodnevna vrtićka skupina koja radi do 21:00 sat, odnosno prema potrebama roditelja koje se ispituju svaki tjedan. Prosječno je uslugama produljenog/popodnevnog rada obuhvaćeno 10 % upisane djece.
Zahvaljujući projektu zaposleno je i 14 novih djelatnika – osam odgojitelja na pola radnog vremena za produljenje rada, dva odgojitelja na puno radno vrijeme za popodnevni rad, jedan odgojitelj na puno radno vrijeme za rad s djetetom s teškoćama, jedan pedagog za Montessori program na puno radno vrijeme, jedan kuhar na pola radnog vremena i jedna spremačica na pola radnog vremena. Osiguran je i rad logopeda, vanjskog suradnika koji radi tri sata tjedno te nabava opreme, strojeva, didaktike i brojnih edukacija osoblja koje doprinose kvaliteti rada i prepoznatljivosti vrtića.
Djelatnici vrtića prošli su niz edukacija – od Montessori edukacije, dukacija iz područja senzorne integracije, tečaja engleskog jezika i Cambridge ispita, komunikacijskih radionica, likovnih radionica pa do edukacije o tome kako poticati razvoj kompetencije poduzetnosti i inicijativnosti kod djece.
Uveden je alternativni Montessori program za vrtić i jaslice, a u procesu verifikacije su redoviti desetosatni program obogaćen ranim učenjem engleskog jezika i redoviti 10 – satni program sa specifičnim sadržajima senzorne integracije.
‘Najvažnije je od svega projekt ostvaruje svoj cilj a to je usklađivanje poslovnih i obiteljskih obaveza, odnosno zadovoljavanje potreba roditelja i djece za sigurnim i osmišljenim boravkom djeteta u ustanovi nakon redovitog radnog vremena vrtića’, ističu u gradskoj upravi. (m.p.d.)