Grad Labin nastavlja s konkretnim potezima kako bi mladim obiteljima olakšao život i potaknuo ih da ostanu u svom gradu. Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća donesene su važne odluke koje se tiču stambenog zbrinjavanja, demografskih potpora i olakšica za mlade obitelji.
Jedno od pitanja koje se otvorilo je sufinanciranje medicinski potpomognute oplodnje, na inicijativu vijećnika Larija Zahtile. Zamjenica gradonačelnika Federika Mohorović Čekada pozdravila je ovaj prijedlog uz napomenu kako će se osobno založiti za to da se u najkraćem mogućem roku izmijeniti Odluka o demografskim mjerama i staviti na savjetovanje, kako bi se već na jednoj od prvih sjednica budućeg Gradskog vijeća mogla donijeti nova mjera: „Ako se i jedno novorođeno dijete rodi zahvaljujući ovoj pomoći, smatrat ćemo da smo uspjeli“, poručila je.
„Tijekom naša dva mandata, jedan od prioriteta Grada Labina bilo je upravo poboljšanje demografske slike grada pa je sukladno tome uveden niz novih mjera poput povećanja naknade za novorođenčad, uvođenje financijske pomoć za posvojitelje, a moram posebno istaknuti i kako je Labin jedan od rijetkih gradova koji isplaćuje naknadu u slučaju mrtvorođenog djeteta. Roditeljima je dodatno olakšano jer je vrtić za drugo i svako sljedeće dijete besplatan, a u tijeku je izgradnja novog dječjeg vrtića na Vinežu.“, zaključila je Mohorović Čekada.
Za mlade obitelji u Labinu, jedna od važnijih tema sjednice bila je izmjena Odluke o komunalnom doprinosu, kojom se mladima do 45 godina starosti omogućuju značajne olakšice pri gradnji, obnovi ili nadogradnji prve nekretnine.
Rješavanje stambenog pitanja ključno je za zadržavanje mladih, stoga su novim izmjenama usvojene značajne olakšice za gradnju i kupnju prve nekretnine. Mladi do 45 godina starosti mogu računati na smanjenje komunalnog doprinosa od 20% do 60% ovisno o zoni gradnje, a oni koji od Grada dobiju besplatnu građevinsku parcelu bit će potpuno oslobođeni tog troška. Ovo pravo prošireno je i na hrvatske branitelje i njihove obitelji.
Gradonačelnik Valter Glavičić naglasio je kako Labin ne čeka da se problemi sami riješe, već aktivno radi na poboljšanju uvjeta za život: “Stambeno pitanje ključno je za ostanak mladih. Već sada radimo na osiguravanju novih terena za mlade obitelji u Ripendi, jer želimo da što više ljudi ostane i gradi svoju budućnost ovdje.”
Da se gradsko zemljište iza Lovačkog doma u Ripendi već priprema za ustupanje mladim obiteljima za izgradnju kuća, potvrdila je i Anita Blagonić, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju.
Ovi potezi dolaze u trenutku kada se ne samo Hrvatska, već i cijela Europa suočava s ozbiljnim demografskim izazovima – padom nataliteta i starenjem stanovništva. Grad Labin pokazuje da prepoznaje taj problem i poduzima konkretne mjere kako bi mladim obiteljima omogućio sigurniju budućnost. Ove mjere možda neće odmah riješiti sve demografske izazove, ali su važan korak prema stvaranju Labina kao grada u kojem mlade obitelji žele ostati, raditi i odgajati svoju djecu. (Grad Labin)