U Sinjskom rodilištu, nakon dvije godine tišine ponovo dječji plač – rođena je zdrava djevojčica, teška 3,320 kg i duga 50 cm, simbol borbe i opstanka ovog rodilišta.
Gradonačelnik Miro Bulj posjetio je rodilište i čestitao majci Damiri Dolić :
“Čestitam majci, malenoj Sinjanki i cijeloj obitelji Dolić. Neka nam je živa i sritna, neka je kroz život prati zagovor Čudotvorne Gospe Sinjske Ovo je sretan dan za Sinj. Vrijeme je da se prestane blatiti naše rodilište i da se ispune obećanja koja nam je dala još 2010. godine premijerka. Tada sam, kao predvodnik borbe za opstanak rodilišta, dobio jamstva da će se ulagati u dijagnostiku i operacijsku salu te da će Sinj imati rodilište dostojno majki i djece, no umjesto toga, godinama se sustavno pokušava ugasiti ovaj simbol života. Ovo rodilište je bilo i ostaje ponos našeg grada, naše alkarske tradicije i svih Sinjana!“, rekao je gradonačelnik koji se godinama bori za oživljavanje sinjskog rodilišta. Majka novorođene djevojčice, Damira Dolić, istaknula je koliko joj znači što je mogla roditi u svom rodnom gradu:
“Zahvaljujem se svima na brzoj intervenciji, sve je proteklo u najboljem redu i jako sam sretna što sam rodila u svom gradu. Zašto ići u Split ako možemo i ovdje? Hvala svima!“- kazala je Damira. Ovo rođenje nije samo dolazak novog života – ovo je poruka svima koji su željeli ugasiti Sinjsko rodilište!, poručili su iz Grada.
Naime, u rodilištu koje kao zdesno djeluje unutar Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, prošle godine nije rođeno nijedno dijete što je izazvalo zabrinutost unutar Grada kada se uzme u obzir povijest tog rodilišta, koje je nekada bilo vitalan dio zdravstvene infrastrukture ovog područja. Prije 14 godina, zbog neispunjavanja zakonskih uvjeta, sinjsko rodilište, u kojem se prethodno svake godine rađalo oko 500 djece, zatvoreno je odlukom tadašnjeg ministra zdravstva. Ta odluka naišla je na veliki negativni odjek među lokalnim stanovništvom, javnost je izrazila otvoreno nezadovoljstvo, a pritisak koji je uslijedio s lokalne razine doveo je do ponovnog otvaranja rodilišta sredinom 2011.
Pa, iako je sinjsko rodilište koje je nekada nosilo i prestižni UNICEF-ov status “Rodilište prijatelj djece” ponovo počelo s radom, broj poroda je tijekom godina drastično opao, a pretprošle 2023. godine došlo je do nule, koliko je rođenih bilo i lani, u 2024.. Za usporedbu, 2012. godine u Sinju je rođeno 167 beba. Zbog nedostatka potrebnih uvjeta za kvalitetan rad ginekologa i pedijatra, rodilje su jednostavno birale sigurnije opcije, odlučivale za druga rodilišta koja imaju odgovarajuće medicinske resurse i specijaliste, najčešće birajući obližnji Split. Bez nužnih uređaja i osoblja, rodilište, koje je nekoć bilo simbol opstanka i života, dugoročno nije bilo u mogućnosti pratiti medicinski standard, a danas postavlja pitanje opstanka i revitalizacije cijelog kraja, a ne samo jednog objekta.
Inače, prema podacima DZS-a Grad Sinj je jedan od tek sedam gradova u zemlji koji bilježe pozitivan prirodni prirast , a otkako mu je na čelu Miro Bulj uveden je čitav niz demografskih mjera kojima se dodatno potiču pozitivni trendovi. Najjače je svakako besplatan vrtić za svu djecu. Uz to, kontinuirano se radi na širenju vrtićkih kapaciteta, pa je tako broj vrtićkih skupina s 28, koje su ranije mogle primiti oko 600 djece, povećan na 43 u kojima je trenutno upisano blizu 1.000 mališana. No, zbog velikog interesa i popunjenosti kapaciteta, roditeljima čija djeca još nisu u mogućnosti pohađati jaslice (zbog dobne dobi ispod tri godine), Grad Sinj pruža financijsku potporu u iznosu od 150 eura, sve do trenutka kada se djeca mogu upisati. Ove mjere, koje uključuju i ulaganje od 8,1 milijun eura u razvoj vrtića, samo su početak. Krenulo se nedavno u gradnju novog dječjeg vrtića u naselju Muljika, u Glavicama, a investicija iznosi 1,3 milijuna eura. Sinj također ponosno ističe da je sada grad bez nezaposlenih odgajatelja, zahvaljujući otvaranju tri nova vrtića i obnovi postojećih objekata, čime se značajno poboljšala dostupnost i kvaliteta usluga svojim vrtićancima.
U Gradu stalno naglašavaju važnost pomoći mladim obiteljima, što je jedan od ključnih ciljeva programa “Ostani tu”, kojim se sufinancira troškove ishođenja potrebnih akata za gradnju, kupnju građevinskog zemljišta i izgradnje obiteljskih kuća s udjelom od 25 posto ugovorene kupoprodajne cijene, s maksimalnim iznosom od 10 tisuća eura.
Grad Sinj se može pohvaliti i pozitivnim demografskim trendovima. Među rijetkima je koji posljednjih godina bilježi prirodni prirast stanovništva, u posljednje tri godine je isplatio i preko 2 milijuna eura za pomoć novorođenčadi, sufinancira i produženi boravak u školama, besplatne radne bilježnice i knjige, kao i stipendije za učenike i redovne studente, a za studente i studentice koji studiraju u Splitu, Grad je osigurao besplatan prijevoz, na što je u posljednje četiri godine izdvojeno iznad 1 milijun eura. Usput, svi ovi koraci usmjereni su prema tome da Sinj postane istinski sveučilišni grad, kao domaćin novog Studija mediteranske poljoprivrede, čije će sjedište biti smješteno u staroj kamenoj zgradi na lokalitetu Štalija, za rekonstrukciju tog prostora osigurano je 1,3 milijuna eura, čime će Sinj, osim što postaje središte obrazovanja, dobiti i značajan poticaj za daljnji razvitak. (Grad Sinj/PL)
(Grad Sinj)