Ivanić-Grad je danas, u utorak, 4. ožujka, ponovno oživio u šarenilu maski, smijeha i veselja, obilježavajući najveseliji dan u godini – Fašnik. Tradicionalna fašnička događanja započela su jutarnjim okupljanjem na Trgu Vladimira Berislava Kezelea, gdje su se građani zagrijali uz fašnički doručak, osmijehe i nezaobilazne krafne.
Poseban trenutak bio je dolazak dječje fašničke povorke u kojoj su mališani iz dječjih vrtića, prerušeni u vesela licitarska srca, šarene leptiriće, razigrane Lego kocke, voće, ribice i klaunove, donijeli radost i šarenilo u središte grada. Kao pravi mali vladari Fašnika, s osmijehom su upravljali gradom, ali i službeno predali ključ grada u ruke gradonačelnika, čime je simbolično završena njihova tjedna vladavina.
Uz prigodne riječi zahvale, gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš nije propustio priliku našaliti se na vlastiti račun:
„Moram priznati da sam se ovih dana stvarno odmorio – bilo mi je drago prepustiti vlast u dobre ruke, a još mi je draže vidjeti kako su naši najmlađi sugrađani, mali vrtićanci, danas vratili ključeve grada. Fašnik je vrijeme krafni, maski i veselja, a vjerujem da su u njemu uživali baš svi – od najmlađih do umirovljenika. To je ono što fašnik čini posebnim – druženje, smijeh i zajedništvo. No, sada nam slijedi povratak u stvarnost, čeka nas puno posla, gradilišta i obaveza koje su pred nama.“
Nakon povorke, male maškare darivane su krafnama, a vedra atmosfera ispunila je gradski trg, ostavljajući svima prisutnima tople uspomene na još jedan uspješan i veseo Fašnik u Ivanić-Gradu.
U petak je pak veselje, šarenilo i puno smijeha obilježilo Dječji ples pod maskama u Posavskim Bregima, koji je organizirao KUD “Ogranak Seljačke Sloge” Posavski Bregi. Društveni dom bio je ispunjen razigranim malim i velikim maškarama, a zabava je trajala od 19 do 21 sat. Maskirani mališani uživali su u plesu, igrama i glazbi, a organizatori su se pobrinuli da večer bude ispunjena smijehom i dobrom atmosferom.
O važnosti ovog događaja za lokalnu zajednicu govorila je Mirna Češković, tajnica KUD-a OSS Posavski Bregi:
“Sinoć se u Posavskim Bregima održao ples pod maskama, prvenstveno za djecu, ali su, naravno, i odrasli bili dobrodošli maskirani, kako bismo se svi zajedno podružili i zabavili. Vjerujem da će večer biti jako lijepa i vesela. Ove godine ples se održava po drugi put, a već sada vidimo odličan odaziv i vjerujem da će se okupiti još više ljudi.”
Događaj su posjetili i gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš te njegov zamjenik Tomislav Cuvaj, koji su mališane razveselili prigodnim darovima – krafnama. Gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo atmosferom i istaknuo važnost očuvanja tradicije:
“Na dječjem karnevalu u Posavskim Bregima još su mi živa sjećanja i od prošle godine, kada je bilo puno djece i ljudi, a već tada smo bili zadovoljni. No, mogu reći da je ovogodišnji odaziv nadmašio sva naša očekivanja. Zahvaljujem Mirni Češković, KUD-u Posavski Bregi i svima koji su sudjelovali u organizaciji, jer se pokazalo da postoji potreba za ovakvim događajima. Pogotovo u ruralnim sredinama, gdje djeca, zajedno sa svojim roditeljima, njeguju stare tradicije koje su se u urbanim sredinama pomalo izgubile. Stvarno je lijepo biti ovdje i vidjeti djecu kako uživaju uz glazbu, veselje i zabavu. A mi smo, u znak podrške, donijeli stotinjak krafni koje će biti podijeljene gostima i djeci kako bi svi zajedno uživali u pravom fašničkom duhu.”
Uz bogat program, ples i veselu glazbu, djeca su imala priliku pokazati svoje kreativne kostime, a na kraju večeri uslijedilo je i proglašenje najboljih maski. Svi prisutni složili su se da je događaj bio pun pogodak te da ovakve večeri donose radost i zajedništvo. (Grad Ivanić-Grad, Tekst&Foto: Zoran Ožetski)