Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, izaslanica predsjednika Vlade RH, danas je i službeno otvorila novoobnovljeni Dvorac Pejačević i novi stalni postav Zavičajnog muzeja. Svečanosti u višenamjenskoj dvorani Dvorca, uz ministricu su bili nazočni saborska zastupnica Nataša Tramišak, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnici Goran Ivanović i Vladimir Bilek, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, Marcus Pejacsevich i Nikola Adamovich potomci obitelji Pejačević, počasni građanin Grada Našica Vladimir Šeks te mnogi drugi uvaženi gosti i djelatnici slavonskih muzeja.
Ministrica Nina Obuljen Koržinek rekla je kako Dvorac Pejačević ima veliku baštinsku i simboličku vrijednost za hrvatsku kulturu:
– Veselim se što smo danas u Našicama i otvaramo novi stalni postav Zavičajnog muzeja. Zahvaljujem ravnateljici Lučevnjak, gradonačelniku i svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta. Ovo je važan dan za grad Našice i hrvatsku kulturu zbog svega što su velikani obitelji Pejačević ostavili hrvatskoj kulturi, pri čemu se najviše ponosimo skladateljicom Dorom Pejačević i njenom ulogom u hrvatskoj i europskoj glazbi. Nadam se da će ovaj Dvorac, koji je i prije obnove privlačio pažnju posjetitelja, postati mjesto okupljanja na kojemu će se realizirati brojne izložbe i muzejski programi, ali i mjesto koje će privlačiti posjetitelje iz svih dijelova Hrvatske kako bi upoznali bogatu baštinu Našica i ostavštinom obitelji Pejačević. – izjavila je ministrica i dodala kako su u projektu imali veliku podršku nasljednika obitelji Pejačević, koji su, iako razasuti po svijetu, zahvalni Gradu Našicama, hrvatskoj državi i našičkom Zavičajnom muzeju na kvalitetnoj prezentaciji bogate ostavštine ove obitelji.
Jedan od nasljednika obitelji Pejačević Marcus Pejacsevich zahvalio je svima koji su bili uključeni u obnovu dvorca, našičkom Zavičajnom muzeju, Gradskoj upravi i Ministarstvu kulture i medija:
– Velika je čast biti ovdje, posebice za našu obitelj, koja ima dugu povijest povezanu s ovim gradom i ovim dvorcem. Sretan sam zbog ponovnog otvorenja ovog dvorca, u kojem će se ponovno izložiti originalne umjetnine i namještaj. – rekao je Marcus koji je u Našice došao u pratnji Nikole Adamovicha, također potomka obitelji.
Saborska zastupnica Nataša Tramišak rekla je kako joj je veliko zadovoljstvo biti danas u Našicama:
– U Osječko-baranjskoj županiji imamo brojne znamenitosti i brojnu kulturno-povijesnu baštinu. Velik dio toga je ostavština obitelji Pejačević. Zaista je lijepo vidjeti da se ta baština, koja je dio našeg nacionalnog i kulturnog identiteta, obnavlja, dobiva svoju svrhu i čini naše gradove boljim i ljepšim. Kada govorimo o gradu Našicama ovaj Dvorac je smješten u samom središtu i čini ga jednim posebnim biserom ne samo za grad nego i za Osječko-baranjsku županiju zajedno s Franjevačkim samostanom i crkvom sv. Antuna Padovanskog. Našice je mjesto koje treba posjetiti, a vjerujem da će se Dvorac koristiti na dobrobit i ponos svih građana. – izjavila je Tramišak.
Današnjem svečanom otvorenju nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić koji je podsjetio na dugogodišnju želju za obnovom dvoraca:
– Danas su oni obnovljeni na ponos svih građana i uvjeren sam da će sve institucije koje rade u obnovljenim objektima nastaviti promociju i grada i kulturne djelatnosti koja je od izuzetnog značaja. – izjavio je Miletić.
Gradonačelnik Krešimir Kašuba podsjetio je na proces obnove kulturne baštine koja predstavlja identitet grada:
– Priča počinje 2015. godine kada Grad kupuje dvorac, a 2019. potpisan je ugovor o obnovi koja započinje 2021. godine. Njome su bili obuhvaćeni Veliki i Mali dvorac, Grögerova vila i kapela obitelji Pejačević u kojoj se nalazi i obiteljska kripta. Grad ove godine slavi 795. rođendan i u ovakvim prilika kada predstavljamo Dvorac i pričamo o obitelji Pejačević ne možemo ne spomenuti našu prvu hrvatsku skladateljicu Doru Pejačević. – rekao je gradonačelnik i dodao kako je ona nedjeljiva od grada u kojemu je odrastala.
Ravnateljica našičkog Zavičajnog muzeja Silvija Lučevnjak podsjetila je kako je Muzej od 2021. godine do kraja prošle godine bio u svojevrsnom egzilu, jer su zbog obnove morali napustiti prostor i preseliti muzejsku građu u čuvaonicu:
– Nakon tri godine vraćamo se u svoje sjedište gdje smo prije 50 godina, 1974. godine kada je Muzej osnovan, krenuli u našu muzejsku priču i zato nam je povratak u obnovljeni Dvorac Pejačević najljepši poklon koji možemo dobiti za 50. obljetnicu djelovanja. – rekla je ravnateljica Lučevnjak.
Istaknula je kako se svaki muzej nastoji brendirati po nekoj posebnoj priči, po nekoj posebnoj ponuđenoj građi koju nudi svojim posjetiteljima, a u slučaju našeg Muzeja to je povratak u vrijeme na razmeđi 19. i 20. stoljeća, kada je obitelj Pejačević bila na vrhuncu svoje društvene i političke moći.
– Ovdje sada ponovno imamo priliku izlagati originalne predmete, kao što su umjetnine, namještaj i predmete svakodnevne upotrebe, pa posjetiteljima možemo ponuditi svojevrsni mali “slavonski Trakošćan” i šetnju u prošlost. – istaknula je ravnateljica Lučevnjak i dodala kako je dobar dio namještaja svakodnevne uporabe nakon gotovo 70 godina vraćen u Našice.
Trogodišnja rekonstrukcija bila je vrijedna više od 13 milijuna eura
Podsjetimo, projekt obnove kulturne baštine vrijedan je više od 13 milijuna eura, a Europska unija sufinancirala ga je iz Europskog fonda za regionalni razvoj s 85 posto. Radovi na obnovi dvorca, koji potječe iz 19. stoljeća i na listi je zaštićenih kulturnih dobara, počeli su početkom 2021. godine nakon rješavanja imovinsko-pravnih odnosa s nasljednicima obitelji Pejačević.
Uz posjet Dvorcu Pejačević ministrica Obuljen Koržinek danas je u pratnji gradonačelnika Krešimira Kašube obišla i ostale objekte obnovljene u sklopu projekta kulturne baštine – Mali dvorac i Vilu Gröger.
U uvodu današnjeg svečanog programa gostima su Dorinu Canzonettu izveli Luka Nađ na braču i prof. Dean Kopri na klaviru, a Miroslav Šarić pročitao je pjesmu Ante Gardaša „Povratak”. U neka prošla vremena kroz postav Dvorca goste su vratile članice kazališne sekcije HKD-a „Lisinski” odjevene u povijesne kostime iz vremena obitelji Pejačević. (Grad Našice)