Grad Donji Miholjac uputio je Javni poziv za dodjelu potpora u poljoprivredi na svom području u 2022.
Potpora male vrijednosti dodjeljuje se sukladno pravilima Europske unije o pružanju državne potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, a predmet poziva je podnošenje zahtjeva za dodjelu bespovratnih potpora male vrijednosti u poljoprivredi na području grada Donjeg Miholjca za 2022. godinu iz Programa potpora u poljoprivredi na području Grada Donjeg Miholjca za razdoblje 2021. – 2023.
Korisnici potpora su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, koja imaju prebivalište, odnosno sjedište ili proizvodne kapacitete na području Grada Donjeg Miholjca, koji nemaju nepodmirenih obveza prema Gradu Donjem Miholjcu i Republici Hrvatskoj, a ispunjavaju i druge uvjete iz Programa.
Poljoprivredno gospodarstvo obuhvaća sljedeće subjekte iz poljoprivrede: obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, obrt registriran za obavljanje poljoprivredne djelatnosti i trgovačko društvo, udruga ili zadruga registrirana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti. Kao prihvatljiv trošak priznaju se troškovi nastali nakon 01. siječnja 2022. godine koji su plaćeni do podnošenja zahtjeva transakcijski putem računa poljoprivrednog gospodarstva uz R-1 račun koji sadrži naziv poljoprivrednog gospodarstva prijavitelja.
Na Javni poziv ne mogu se javiti podnositelji u stečaju i postupku likvidacije (zatvaranja).
MJERA 1. Potpore za sufinanciranje premija osiguranja ratarskih, voćarskih i povrtlarskih kultura od nepovoljnih vremenskih uvjeta
Sufinanciranje premije osiguranja od mogućih šteta proizvodnje u poljoprivredi odobrit će se poljoprivrednom gospodarstvu koje ima zaključenu policu osiguranja za tekuću godinu od rizika mogućih elementarnih nepogoda. Svaki osiguranik sam odabire osiguravatelja, odnosno osiguravajuće društvo kod kojeg će zaključiti policu osiguranja. Pravo na potporu imaju korisnici koji se nisu prijavili na istu mjeru po Programu ruralnog razvoja. Potpora se odobrava u visini do 40% iznosa uplaćene premije osiguranja za tekuću godinu. Najviši iznos sufinanciranja premije osiguranja po jednom korisniku potpore može iznositi do 10.000,00 kuna u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-1. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 2. Potpora za nabavu i postavljanje sustava za zaštitu višegodišnjih nasada od tuče…
Potpora za nabavu i postavljanje sustava za zaštitu višegodišnjih nasada od tuče (mreže, nosači, stupovi i sidra) odobrit će se onom poljoprivrednom gospodarstvu koje u tekućoj godini nabavi i postavi sustav zaštite od tuče na površini od najmanje 0,2 ha višegodišnjeg nasada. Potpora se odobrava u visini do 40% prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše u iznosu do 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-2. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 3. Potpora za kupnju plastenika i staklenika te opreme za iste
Potpora za kupnju plastenika i staklenika odobrit će se onom poljoprivrednom gospodarstvu koje u tekućoj godini obavlja svoju proizvodnju u zaštićenom prostoru (plasteniku, stakleniku) na površini od najmanje 300 m2 ili 0,5 ha na otvorenom prostoru. Potpora se odobrava za nabavu plastenika, staklenika i opreme za iste (folija, konstrukcije i ostalih elemenata opreme), u visini do 40% prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše u iznosu do 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-3. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 4. Potpora za očuvanje pčelinjeg fonda
Grad Donji Miholjac će za poticanje proizvodnje meda i proizvoda na bazi meda (propolis, matična mliječ, pelud, cvjetni prah, vosak,….itd.) zbog otežanih uvjeta pčelarenja i visine troškova, odobriti potporu pčelarima upisanim u Evidenciji pčelara i pčelinjaka i Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u iznos od 20,00 kuna potpore po jednoj košnici pčela – pčelinjoj zajednici. Potpora se odobrava najviše u iznosu do 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-4. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 5. Potpora za nabavu voćnih sadnica i loznih cijepova
Potpora će se odobriti onom poljoprivrednom gospodarstvu koje je u tekućoj godini posadilo visokokvalitetne voćne sadnice ili u vinogradu posadilo visokokvalitetne lozne cijepove na najmanjoj površini od 0,5 ha. Potpora se odobrava u visini do 40% prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše u iznosu do 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-5. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 6. Sufinanciranje kontrole plodnosti tla
Grad Donji Miholjac će sufinancirati kontrolu plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima na području Grada Donjeg Miholjca radi praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta i utvrđivanja preporuka za gnojidbu, s ciljem optimizacije gnojidbe i postizanja visokih i stabilnih prinosa u granicama ekonomičnosti, uz smanjenje ekološkog opterećenja okoliša. Grad sudjeluje u sufinanciranju kontrole plodnosti tla u visini do 80% od cijene jednog uzorka i preporuke za gnojidbu, temeljem prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše u iznosu do 5.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-6. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 7. Potpora za nabavku opreme, alata i strojeva za razvoj primarne poljoprivredne proizvodnje…
Potpora se odobrava za kupnju nove, nerabljene poljoprivredne mehanizacije i opreme za vlastitu proizvodnju pri čemu su prihvatljivi troškovi za nabavu traktora, opreme za osnovnu i dopunsku obradu tla, opreme za sjetvu, sadnju, košnju, žetvu, berbu te ostale nespomenute opreme i alata za poljoprivrednu proizvodnju kupljenu kod ovlaštenog trgovca. Intenzitet potpora za kupnju mehanizacije i opreme za obavljanje poljoprivredne proizvodnje je 40% ukupnih troškova , ali ne više od 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-7. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 8. Subvencioniranje kamatne stope za kreditiranje sjetve i stočarske proizvodnje…
Potpora iz ove Mjere prihvatljiva je u iznosu od jednog postotnog poena kamatne stope na odobreni kredit Zagrebačke banke, a sukladno poslovnoj suradnji Osječko-baranjske županije sa Zagrebačkom bankom d.d. Zagreb, za kreditiranje sjetve i stočarske proizvodnje. Najniži iznos pojedinačnog kredita je 5.000,00 kuna, a najviši iznos pojedinačnog kredita je 1.000.000,00 kuna. Maksimalni iznos pojedinačnog kredita: za nabavu rasplodnih junica i za nabavu grla za tov iznosi 250.000,00 kuna, za nabavu rasplodnih junica maksimalni iznos kredita po grlu iznosi 12.000,00 kuna, za nabavu grla za tov junadi 4.000,00 kuna po grlu, za nabavu grla za tov svinja 400,00 kuna po grlu. Kratkoročni krediti s rokom otplate do 12 mjeseci mogu se koristiti za sljedeće namjene: nabave repromaterijala za sjetvu: sjeme, presadnice (za povrtlarske kulture), zaštitna sredstva i gnojivo za sjetvu, vlastite poljoprivredne proizvodnje poslovnih subjekata i nabave grla za tov svinja. Dugoročni krediti s rokom otplate do 3 godine u koje je uključeno razdoblje počeka od 12 mjeseci se mogu koristiti za sljedeće namjene: nabava rasplodnih junica i nabava grla za tov junadi. Potpora se odobrava u iznosu od jednog postotnog poena kamatne stope na odobreni kredit, a najviše u iznosu do najviše 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-8. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
MJERA 9. Potpora za nabavu i postavljanje sustava za navodnjavanje…
Pravo na potporu za nabavu i postavljanje opreme i uređaja za navodnjavanje u biljnoj proizvodnji ostvaruje se za minimalnu površinu od 0,5 ha trajnog nasada, odnosno minimalno 1.000 m² za uzgoj povrtlarskih kultura, jagoda, cvijeća, ljekovitog bilja i drugih kultura na otvorenom, a 300 m² u zaštićenom prostoru. Potpora se odobrava za kopanje ili bušenje bunara, nabavu sustava za navodnjavanje (spremnika za vodu, pumpi, filtera, raspršivača, cijevi i ostalih elemenata sustava za navodnjavanje) u visini do 40% prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše u iznosu do 10.000,00 kuna po korisniku ove potpore u tekućoj godini. Zahtjev se podnosi na Obrascu M-9. uz koji se prilaže propisana dokumentacija.
Ukupno raspoloživa sredstva namijenjena za dodjelu potpora po ovom Javnom pozivu iznose 400.000 kuna. Po pozivu jedan korisnik može podnijeti prijave za više Mjera u istoj kalendarskoj godini, a najviši iznos potpora koju jedan korisnik može ostvariti u tekućoj godini iznosi 20.000 kuna. Ukupan iznos potpora male vrijednosti (de minimis) koji je dodijeljen pojedinom korisniku ne može prelaziti iznos od 20.000,00 EUR-a tijekom razdoblja od tri fiskalne godine, te se ta gornja granica primjenjuje bez obzira na oblik potpore ili svrhu potpore, ističu iz Grada. Podnositelj zahtjeva nema pravo na potporu za koju je podnio zahtjev ukoliko ukupne potpore dodijeljene podnositelju zahtjeva tijekom razdoblja od tri fiskalne godine prelaze iznos utvrđen člankom 3. Uredbe de minimis, bez obzira na izvor javnih sredstava i programa po kojim je potpora dodijeljena. (Grad Donji Miholjac)