Vijesti

Donji Miholjac: Poduzetnicima 53.000 eura potpora

Grad Donji Miholjac obznanio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu potpora iz Programa mjera za poticanje razvoja poduzetništva na području Donjeg  Miholjca  u 2024. godini, s ciljem jačanja konkurentnog nastupa poduzetnika na tržištu, ostvarivanja praktičnog obrazovanja i boljeg informiranja u poduzetništvu, podizanja razine kvalitete proizvoda poduzetničke kulturenadoknadom ostvarenih troškova.

Navedene potpore predstavljaju bespovratna financijska sredstva iz Proračuna Grada Donjeg Miholjca.

U okviru ovog Javnog poziva realiziraju se sljedeće mjere:

Mjera 1.:   Potpore  za projekte poduzetništva žena

Mjera 2.:   Potpore za projekte mladih poduzetnika

Mjera 3.:   Potpore  za projekte poduzetnika početnika

Mjera 4.:   Potpore  za projekte očuvanja tradicijskih zanimanja

Mjera 5.:   Potpore za obrazovanje i osposobljavanje te polaganje majstorskih i stručnih ispita

Mjera 6.:  Potpore za sudjelovanje na sajmovima i prezentacije projekta

Mjera 7.:   Subvencije najma poslovnog prostora

Mjera 8:    Potpore poduzetnicima za financiranje pripreme i kandidiranje projekata

Dodijeljena  bespovratna novčana sredstava subjektima malog gospodarstva temeljem Programa smatraju se  potporama male vrijednosti (de minimis potporama), a ne dodjeljuju se poduzetnicima u sektoru ribarstva i akvakulture te primarne poljoprivredne proizvodnje, ističu iz Grada.  Korisnik potpore mora imati najmanje 1 zaposlenog na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu, uključujući vlasnika. Na Javni poziv ne mogu se javiti podnositelji u stečaju i  postupku likvidacije (zatvaranja). Podnositelj zahtjeva za dodjelu potpore na dan podnošenja zahtjeva isto tako ne smije imati dugovanja prema Gradu  po bilo kojoj osnovi što se provjerava po službenoj dužnosti. Ako podnositelj ima duga prema Gradu Donjem Miholjcu, zahtjev se odbija.

Mjere 1.: Potpore  za projekte poduzetništva žena

Korisnici potpore za projekte poduzetništva žena mogu biti obrtisamostalna zanimanja, zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  malapoduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eurakoji su upisani  u odgovarajući registar uz uvjet da su isti u vlasništvu žena koja je zaposlena u gospodarskom subjektu. Prihvatljivi troškovi i intenzitet potpore, potpore se dodjeljuju poduzetnicima ženama  za financiranje sljedećih aktivnosti: nabava strojeva, alata, opreme i uređaja za obavljanje djelatnosti, te programske opreme (računalni i drugi programi), prilagodba poslovnog prostora i nabava inventara u svrhu obavljanja djelatnosti, stručno osposobljavanje i poduzetničko obrazovanje, a intenzitet potpore iznosi 50 posto ukupno prihvatljivih troškova, najviše  2.650,00 eura.

Mjere 2.: Potpore   za projekte mladih poduzetnika

Korisnici potpore za projekte mladih poduzetnika mogu biti obrti, samostalna zanimanja, zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  malapoduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eura, koji su upisani  u odgovarajući registar uz uvjet da su isti u vlasništvu mladog poduzetnika koji je zaposlen na neodređeno vrijeme u gospodarskom subjektu na puno radno vrijeme, a mladi poduzetnici su osobe koje imaju od 18 do 40 godina starosti (dan prije navršavanja 41 godine starosti) na dan podnošenja zahtjeva za potporu. Prihvatljivi troškovi i intenzitet potpore, potpore se dodjeljuju mladim poduzetnicima za financiranje sljedećih aktivnosti: nabava strojeva, alata, opreme i uređaja za obavljanje djelatnosti, te programske opreme (računalni i drugi programi), prilagodba poslovnog prostora i nabava inventara u svrhu obavljanja djelatnosti, stručno osposobljavanje i poduzetničko obrazovanje, dok intenzitet potpore iznosi 50 posto ukupno prihvatljivih troškova, najviše 2.650,00 eura .

Mjere 3.: Potpore  za projekte poduzetnika početnika

Korisnici potpore za projekte poduzetnika početnika mogu biti obrtislobodna zanimanja, zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  malapoduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eura, koji su upisani  u odgovarajući registar uz uvjet da su isti u vlasništvu poduzetnika koji prvi put stupa u poduzetništvo i to mu je prva i jedina tvrtka koja posluje maksimalno  jednu godinu prije raspisivanja Javnog poziva.

Potpore se dodjeljuju poduzetnicima početnicima za financiranje sljedećih aktivnosti: nabava strojeva, alata, opreme i uređaja za obavljanje djelatnosti, te programske opreme (računalni i drugi programi), prilagodba poslovnog prostora i nabava inventara u svrhu obavljanja djelatnosti i stručno osposobljavanje i poduzetničko obrazovanje, a intenzitet potpore iznosi 50 posto ukupno prihvatljivih troškova, najviše  2.650,00 eura.

Mjere 4.: Potpore  za projekte očuvanja tradicijskih zanimanja

Korisnici potpore po ovoj Mjeri su obrti, zadruge, osobe koje imaju registriranu kućnu radinost ili sporedno zanimanje koji se bave očuvanjem i razvojem tradicijskih djelatnosti (Pravilnik o tradicijskim, odnosno umjetničkim obrtima upisani su u odgovarajući registar i  imaju uvjerenje o stjecanju statusa tradicijskog, odnosno umjetničkog obrta.

Potpore se dodjeljuju  korisnicima koji se bave očuvanjem i razvojem tradicijskih djelatnosti za financiranje sljedećih aktivnosti: nabava strojeva, alata, opreme i uređaja za obavljanje djelatnosti, te programske opreme (računalni i drugi programi), prilagodba poslovnog prostora i nabava inventara u svrhu obavljanja djelatnosti i stručno osposobljavanje i poduzetničko obrazovanje, a intenzitet potpore iznosi 50 posto ukupno prihvatljivih troškova, najviše  2.650,00 eura.

Mjere 5.: Potpore za obrazovanje i osposobljavanje te polaganje majstorskih i stručnih ispita

Korisnici potpore po ovoj Mjeri za obrazovanje i osposobljavanje mogu biti obrti, slobodna zanimanja ,zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  mala poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eura,  koji su upisani  u odgovarajući registar   uz uvjet da da imaju barem jednog zaposlenog na neodređeno, puno radno vrijeme uključujući vlasnika.

Korisnici potpore po ovoj Mjeri za polaganje majstorskih i stručnih ispita su vlasnici obrta koji moraju polagati majstorski ili ispit o stručnoj osposobljenosti čije je polaganje propisan o odredbama Zakona o obrtu  pred komisijom Hrvatske obrtniče komore, za zanimanja propisana Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica u svrhu pomoći potencijalnim obrtnicima prilikom otvaranja obrta, koji majstorski ispit polažu prvi put u 2024. godini te po obrtu imaju pravo na sufinanciranje troška polaganja ispita još dva zaposlenaradnika.

Potpore se dodjeljuju  za: sudjelovanje na certificiranim seminarima, edukacijama,  programima obrazovanja potrebnim za poslovanje korisnika, troškove polaganja majstorskog ispita i troškove polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti. Maksimalni iznos potpore Grada Donjeg Miholjca je 85% prihvatljivih dokumentiranih troškova, a najviše po korisniku godišnje- do 1.350,00 eura.

Mjere 6.: Potpore   za sudjelovanje na sajmovima i prezentacije projekata

Korisnici potpore za sudjelovanje na sajmovima i prezentacije projekata mogu biti obrtislobodna zanimanja, zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  mala poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eurakoji su upisani  u odgovarajući registar i imaju barem jednog zaposlenog na neodređeno vrijeme uključujući vlasnika.

Potpora se dodjeljuju  za: sudjelovanje na sajmovima i izložbama (zakup i opremanje izložbenog prostora) i izrada promidžbenog materijala i izrada web stranice, a intenzitet potpore iznosi 50 posto ukupno prihvatljivih troškova, najviše po poduzetniku godišnmje  650,00 eura. 

Mjere 7.: Subvencije najma poslovnog prostora

Korisnici potpore za subvencije najma poslovnog prostora mogu biti obrti, slobodna zanimanja, zadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  mala poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eura,  koji su upisani  u odgovarajući registar uz uvjet da  imaju barem jednog zaposlenog na neodređeno, puno radno vrijeme uključujući vlasnika i registriran je najranije od 01.01.2024. te da poslovanje obavljaju u iznajmljenom poslovnom prostoru .Potpora se dodjeljuju  za subvenciju najma poslovnog prostora za prvu godinu poslovanja (najranije od 01.01.2024.), a intenzitet potpore iznosi 70,00 eura po mjesecu najma, najviše 840,00 eura .

Mjere 8.: Potpore poduzetnicima za financiranje pripreme i kandidiranje projekata  

Korisnici potpore za financiranje pripreme i kandidiranje projekata za EU i ostale nacionalne projekate te dobivanje poduzetničkih kredita mogu biti obrti, slobodna, zanimanjazadruge,  mikro poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje 2 milijuna eura te  mala poduzeća čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 50 i čiji godišnji promet ne premašuje 10 milijuna eura,  koji su upisani  u odgovarajući registar uz uvjet da da imaju barem jednog zaposlenog na neodređeno, puno radno vrijeme,uključujući vlasnika.

Potpora se dodjeljuju  za financiranje sljedećih aktivnosti:  naknade za konzultante (izrada projektnih prijedloga i popunjavanje prijavnih obrazaca),  izrada poslovnih planova, studije izvedivosti kao i ostale dokumentacije potrebne za kandidiranje na natječaj za korištenje sredstava, i to za projekte koji su prijavljeni ili će se prijaviti na neki od natječaja programa Europske unije, nacionalnih nositelja te za dobivanje poduzetničkih kredita, i provode se ili će se provoditi na području Grada Donjeg Miholjca , uz uvjet da gore navedene poslove obavljaju ovlaštene pravne i fizičke osobe, a intenzitet potpore iznosi 50% ukupno prihvatljivih troškova, najviše 1.350,00 eura.

Ukupno raspoloživa sredstva namijenjena za dodjelu potpora po ovom Javnom pozivu iznose 53.000,00 eura. Najviši iznos potpora koju jedan korisnik može ostvariti u tekućoj godini iznosi  4.000,00 eura. (Grad Donji Miholjac/PL)

Moglo bi vas zanimati

Našice: Nastavlja se ulaganje u komunalnu infrastrukturu; uređuju se parkirališta i mjesta za...

Mali Lošinj: Grad i otok slave 140 godina turizma, od klimatskog lječilišta do...

Labin: Objavljen Proračunski vodič za građane, evo na čemu je fokus ove godine..

Jastrebarsko: Kreće veliki projekt ulaganja u vodoopskrbu unutar 13 naselja