Grad Donji Miholjac 2019. je bio među 16 gradova i općina koji su dobili priznanje za kreiranje dobrog ambijenta i razvoj poduzetništva u srednjoj i jugoistočnoj Europi “Globallocal” – na slici gradonačelnik Aladić sa ravnateljem srednje škole Nenadom Perićem
U posljednje tri i pol godine, otkako mu je na čelu Goran Aladić, u Donjem Miholjcu pokrenuti su i realizirani projekti vrijedni nekoliko desetaka milijuna kuna, uveden je niz novih mjera za pomoć gospodarstvu i mladim obiteljima, a grad se etablirao i kao jedan od najnaprednijih na Smart-city planu. U nedavnom našem velikom izboru za najbolji grad u smart-city kategoriji, a kojega organiziramo u suradnji s Jutarnjim listom i agencijom Apsolon, ušao je u samo finale, među pet najboljih. Donji Miholjac izborio je završnicu izbora jer ima jedan od tri najbolja rezultata među malim gradovima za četiri prestižna Smart city kriterija.
Od 2017. do rujna 2020. priveli su kraju projekte zajedno „teške“- 52 milijuna kuna, kod čega su čak 71 posto bila sredstva iz EU, raznih ministarstava i drugih investitora. Ukupna vrijednost projekata završenih samo u 2020. iznosi oko 25 milijuna kuna. Izvori su sredstava pri tome gotovo podjednako bili EU fondovi – 7,9 milijuna kuna, vlastita sredstva Grada- 7,8 milijuna kuna, ministarstva i drugi investitori – 9,3 milijuna kuna.
Preko 60 milijuna kuna ukupni su prihodi i primici planirani u proračunu Grada za 2021. godinu, a rashodi u iznosu 66 milijuna 500 tisuća kuna. Oko 35 milijuna kuna su planirana sredstva iz EU i državnog proračuna.
Ulažu u razvoj komunalne infrastrukture, kulture i obrazovanja, među ključnim mjerama su i studentski krediti, 800 kn mjesečno po studentu isplaćuju se 10 mjeseci u godini, jedan su od nekoliko gradova koji su u ovome mandatu snizili i prirez, sa 8 na 5 posto, donijeli su i niz odluka o uvođenju mjera za olakšanje poslovanja i života sugrađana za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa.
Donji Miholjac, tako, nastavlja s mjerama potpora svojim poduzetnicima, OPG-ovima i mladim obiteljima za koje je u proračunu osigurao milijun i četiristo tisuća kuna. Prošle su godine, naime, uveli dvije nove mjere koje su polučile veliki interes mladih obitelji i poduzetnika, pa zato s njima nastavljaju i nadalje, u 2021. Mladim obiteljima će sufinancirati kupnju prve nekretnine (kupnju zemljišta ili stambenog objekta) u vrijednosti do 40 tisuća kuna, adaptaciju kuće ili stana do 20 tisuća kuna te plaćanje dijela troškova priključka na vodovodnu, plinsku i električnu mrežu, za što mogu ostvariti pomoć do 7.500 kuna.
Gradonačelnik Aladić kaže kako im se prošle godine za ovu mjeru prijavilo 26 mladih obitelji kojima su dodijelili 710 tisuća kuna, a sličan iznos planiraju i sada. Ukoliko interes bude veći, rebalansom će se pronaći dodatna sredstva. Istim ciljem uveli su i potpore za poduzetnike za koje su lani izdvojili 337.108 kuna, a kroz deset različitih mjera poduzetnici mogu ostvariti od 3.600 do 20 tisuća kuna potpora – od potpora za žene poduzetnice, mlade poduzetnike i poduzetnike početnike, pa do potpora za očuvanje tradicijskih zanimanja.
Blizu pola milijuna kuna potpora u 2020. iskoristili su i poljoprivrednici (odobrena su 63 zahtjeva), a gradonačelnik tvrdi kako je interes bio veći nego svih prethodnih godina što ga izrazito veseli budući su korisnici krenuli u investicije, unatoč koroni i krizi. U 2019. bili su među 16 gradova i općina dobitnika nagrade najboljim lokalnim zajednicama za kreiranje dobrog ambijenta i razvoj poduzetništva u srednjoj i jugoistočnoj Europi – Globallocala.
I Donji Miholjac, poput ostalih gradova, trpi i na ‘svojoj koži’ osjeća globalnu pandemiju i nezavidnu epidemiološkoj situaciju, no unatoč smanjenim prihodima, financijski snažno odolijeva krizi. Proračun, istaći će u lokalnoj upravi, nije uzdrman, naprotiv, zahvaljujući dobroj politici vođenja, brojni su projekti okončani u zadanim rokovima, ni jedan nije stavljen na čekanje, a ni započete investicije nisu željeli prekidati…
U kapitalnim lani startalim projektima koji se nastavljaju i kroz 2021. ističe se gradnja nove srednje škole s dvoranom koja je trenutačno, gledano financijski, najveći projekt u Donjem Miholjcu – nju u postojećoj 88 godina staroj zgradi u izrazito lošim uvjetima pohađa 232 učenika u 16 razrednih odjela.
Ukupna vrijednost investicije je 50 milijuna kuna. Ministarstvo znanosti i obrazovanja sufinancirat će projekt s 80 posto (40 mil.kuna), a ostatak Grad i Osječko-baranjska županija (po 10 posto, 5 milijuna kuna). Radovi su u tijeku i trebali bi biti završeni početkom 2022. Nova zgrada bit će površine 4.662 m2 u dva kraka s po dvije etaže, u prizemlju su centralni prostor, knjižnica, zbornica, uredi i učionice za stručnu nastavu, kabineti, specijalizirane radionice i praktikumi, kotlovnica, garaža za traktore i spremišta.
Na katu su 14 učionica, 6 kabineta, sanitarni čvorovi, spremišta kemikalija, instrumenata i pribora. Uredit će se i školski trg u centralnom dijelu objekta. Dvodijelna nastavno-športska dvorana s pratećim sadržajima je ukupne površine 1.134,20 m2, a izgradnja obuhvaća i vanjske sportske terene, parkiralište s 47 parkirnih mjesta i pješačke površine, na južnoj strani parcele projektirano je školsko igralište s terenima za rukomet, košarku i stazom za trčanje, a na istočnom školski vrt s obradivim površinama za odvijanje praktičnih vježbi nastavnog programa.
Upravo je krenula i druga faza projekta ZAŽELI, ukupne vrijednost 3.388.180 kuna. Trajat će 15 mjeseci, a planirano je zapošljavanje 38 žena s područja Grada i susjednih općina, koje će voditi brigu o 228 korisnika. Projekt je 85 posto financiran iz EU, a 15 posto iz državnog proračuna. Ženama će se i ovaj put omogućiti edukacija, pa će njih 13 tijekom provedbe biti dodatno obrazovano kako bi povećale svoje kompetencije na tržištu rada.
Nastavak je to lani uspješno provedenog projekta Žene zajedno- za bolju budućnost naše zajednice, vrijednog 5.922.992 kuna, koji je imao za cilj ublažiti posljedice nezaposlenosti 40 teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja, ali i potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života 160 redom starijih osoba na području Donjeg Miholjca i općina Marijanci i Magadenovac. U partnerstvu sa spomenutim Općinama, Gradskim društvom Crvenim križem, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Centrom za socijalnu skrb i udrugom DUGA osigurali su, u razdoblju 2018. – 2020., radnicama i 40 bicikala.
Projekt kojim će se također vrlo brzo moći pohvaliti jesu i dizalice topline u dječjem vrtiću u Donjem Miholjcu, kao i fotonaponska elektrana i dizalice topline u zgradi knjižnice, za što su u Proračunu osigurali ukupno 1,6 milijuna kuna.
Blizu 10,8 milijuna kuna vrijedan je završetak izgradnje poslovne infrastrukture u IZ Janjevci, na 126 hektara u jugoistočnom dijelu grada. Zona je u cijelosti urbanistički definirana kao industrijska, tako da su donijeti svi prostorno-planski dokumenti. U njoj se planira izgradnja pretežito industrijskih pogona i logističke podrške proizvodnim djelatnostima. Marketing planom Industrijske zone definirane su ciljane djelatnosti: prehrambeno-prerađivačka industrija, drvoprerađivačka, metaloprerađivačka, prerada plastike i nemetala. Poslovna zona se izgrađuje po fazama i do sada su realizirane dvije faze, izgrađena je potrebna komunalna infrastruktura, koja omogućava sadašnjim poduzetnicima kvalitetno korištenje svih infrastrukturnih sadržaja (cesta, voda, struja, telefon, plin, odvodnja). U realizaciji je treća faza, koja se očituje kroz paralelnu izgradnju komunalne i poslovne infrastrukture, kao i izgradnji industrijskih postrojenja.
Grad redovito ulaže u manja naselja na svom području, s predstavnicima mjesnih odbora i mještanima donosi odluke o prioritetima. Među prošle godine realiziranim investicijama posebno mjesto zauzima prva faza rekonstrukcije društvenog doma u Rakitovici u vrijednosti blizu milijun kuna. Tu su i drugi manji, ali mještanima važni projekti, ukupno vrijedni oko 17 milijuna kuna, od gradnji autobusnih nadstrešnica, asfaltiranja nerazvrstanih cesta, uređenja groblja, deponija, sportskih terena i svlačionica, do rekonstrukcija dječjih igrališta i sanitarnih čvorova, postavljanja nogostupa i rasvjetnih tijela. Nabavljen je i kamion za komunalni otpad, a LED rasvjetu dobio je Blok Vl.Nazora, za što je iz gradske blagajne izdvojeno oko 1.5 mil. kuna.
U funkciju je prošlog proljeća pušten i besplatni WiFi u centru Donjeg Miholjca. Razvoju sportskog i rekreativnog života svakako bi trebalo pridonijeti i uređenje interijera kuglane u što je nakon završetka njene energetske obnove koja je stajala 618.411 kn, uz nepovratnih 70 posto sredstava Eu fondova, Grad Donji Miholjac uložio dodatnih oko milijun kuna. Uređena je i četverostazna kuglačka površina i ugrađena najsuvremenija kuglačka oprema.
Lokalnim infrastrukturnim zahvatima i komunalnim akcijama nastavlja se i tijekom ove godine, u nizu njih posebnu poziciju zauzima početak izgradnje nove Gradske tržnice (oko 7 mil. kuna), energetska obnova zgrade bivše vojarne i zgrade u kojoj je smješten Centar za socijalnu skrb, ali i biciklistička staza u Vukovarskoj ulici (oko 1,5 mil kuna). Više projekata, pak, u pripremi čeka prijavu i raspisivanje javnih poziva… (Pero Livajić)