Grad Dubrovnik drugu godinu zaredom ulazi u finale izbora za najbolji grad, koji provodimo u suradnji s Hanza mediom i agencijom Ipsos, i to ponovo u kategorijama gospodarstva i kvalitete života, a ove godine su ušli u finale i za Smart-city nagradu. Kao prošlogodišnji najbolji grad za život, Dubrovnik već nekoliko godina bilježi pozitivan migracijski trend zahvaljujući raznim ulaganjima te demografskim, socijalnim mjerama kao i poticajima za razvoj poduzetništva.
U nizu parametara koji su korišteni u izračunu temeljem kojega su izabrani finalisti kod Dubrovnika se ističe rast broja poduzetnika, potpore poduzetništvu, visoke naknade za novorođenčad, trend doseljavanja stanovništva, ulaganje u sport, briga o mladima i umirovljenicima, uvođenje potpune digitalizacije, POS stanogradnja i mnogi drugi.
U drugoj godini prvog mandata gradonačelnika Mate Frankovića izglasan je najveći proračun u povijesti Grada – težak više od 741 milijun kuna, što iznosi preko 17 tisuća kuna po stanovniku. Zahvaljujući ovom rekordnom Proračunu povećana su izdvajanja za građane i poduzetnike, vrtiće i osnovnoškolstvo, sport, razvojne programe, program stanogradnje, poticaji za žene poduzetnice, potpore tradicijskim obrtima i još mnoge.
Dubrovnik se ove godine istaknuo i po povlačenju EU sredstava za unaprjeđenje vrtića po čemu je, zajedno sa Zadrom, osigurao najviše sredstava za unapređenje rada vrtića – čak 14 milijuna. Projekt ‘Grad ZA djecu’ izrađen je temeljem ankete u kojoj je Grad zajedno s roditeljima definirao potrebe za promjenom radnog vremena vrtića. Uz to što su produžili radno vrijeme, vrtići sada rade i subotom, a vrtić na Lopudu će ove sezone po prvi put raditi i tijekom ljeta. Dobivenim novcem, nabavlja se oprema za uređenje igrališta, senzorne sobe i video nadzor, provode se edukacije stručnih službi, te će se implementirati dva posebna programa – program Montessori i sportski program. Zaposlili su se novi odgojitelji potrebni za održavanje programa poslijepodnevnog rada vrtića te djelatnika u tehničkom osoblju i drugog stručnog kadra poput asistenata, logopeda, psihologa i edukacijskog rehabilitatora.
Ove su godine povećane i naknade za bebe za tisuću kuna, te se uvela dodatna naknada od 33.600 kuna, koliko će roditelji dobivati za treće i svako iduće dijete, i to u jednakim ratama do 7. godine djetetovog života. Roditelji s područja Grada Dubrovnika tako će ubuduće za prvo dijete dobivati 2.500, za drugo 3.500, za treće 5.000, te po dodatnih 2.500 za svako iduće dijete.
Jedan od najznačajnijih gradskih projekata je gradnja stanova za branitelje i mlade obitelji. Za model „Dubrovačke stanogradnje“ u projekcijama Proračuna za 2020. i 2021. planirano je oko 50 milijuna kuna, a funkcionirat će tako što će mlade obitelji 10 godina Gradu plaćati najamninu od 1.500 kuna, nakon čega će moći otkupiti stanove po cijeni od 1.300 eura po kvadratu, a plaćena najamnina će se uračunati u cijenu
“Gradimo 43 stana za mlade i 65 stanova za branitelja u Mokošici. Glavni projekt za stanove u Solitudu je usvojen. Zemljište na Pobrežju je kupljeno, cesta će se uskoro početi graditi. Nadamo se da ćemo 2020. početi s dodjelom zemljišta”, naglasio je gradonačelnik Franković.
Ulazak u finale u kategoriji gospodarstva zaslužili su temeljem niza parametara, među kojima je i rekordni rast broja obrtnika u posljednjih 5 godina, a u 2018. je otvoreno i 179 novih obrta što je rast od 13 posto na godišnjoj razini. Također se ističe i po broju zaposlenih kao i po najvećim isplaćenim plaćama. Uz godišnja izdvajanja za potpore poduzetnicima, za koje je ove godine osigurano 200 tisuća kuna, gradonačelnik je istaknuo i subvencioniranje tradicijskih obrta.
“Mjera subvencije koju Grad osigurava za tradicijske obrte pokazala se kao dobra i odlično prihvaćena od samih obrtnika pa ćemo tako ove godine rebalansom proračuna povećati iznos za subvencije s planiranih 770.000,00 kuna na 1.020.000,00 kuna. Obrtnici su nam važni, oni su značajan dio svakog gospodarstva, a posebnu pažnju posvećujemo obrtnicima o povijesnoj jezgri Dubrovnika”, istaknuo je gradonačelnik Franković.
Ulazak u finale u kategoriji Smart-city nije nikakvo iznenađenje znamo li da je Grad Dubrovnik jedan od predvodnika smart-city koncepta u Hrvatskoj. Među prvima su izradili strategiju razvoja pametnog grada, te uveli niz pametnih rješenja i aplikacija kojima olakšavaju komunikaciju s građanima, a najveći iskorak napravili su smart-parking aplikacijom, po svojim tehničkim mogućnostima i rješenjima najsuvremenijoj u zemlji. (L.U.)