Vijesti

Dubrovnik: U provedbi niz kapitalnih projekata: Centar za starije osobe, nadogradnja OŠ Mokošica, program stambenog zbrinjavanja…

Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković održao je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća tradicionalni govor uz Dan Grada i Festu sv. Vlaha. Tom prilikom osvrnuo se na gradske projekte provedene u proteklih godinu dana, kao i one koji su pred Gradom u idućih godinu dana.

-Dubrovnik je ponovno pokazao da nije samo grad bogate povijesti i univerzalne baštine, nego i grad koji s ponosom gleda prema budućnosti, gradeći kvalitetan život za svoje građane i postavljajući standarde u mnogim područjima. U 2024. potvrdili smo status nacionalnog šampiona turizma. S izvrsnom predsezonom i posezonom, i stabilnim rezultatima tijekom glavne sezone, pokazali smo da smo na pravom putu prema ispunjenju ideala trajne održivosti. Naš grad postaje grad cjelogodišnjeg turizma, a to nije slučajnost, nego ishod predanog rada svih dionika u turizmu i rezultat jasne strategije Grada Dubrovnika.

Uspješnost naših mjera vođenja Grada – od upravljanja tijekovima i brojem posjetitelja do smanjenja sezonalnosti – vrednovana je i u međunarodnim okvirima. Posebno nas veseli što Plan prihvatnog kapaciteta, izrađen na Sveučilištu u Dubrovniku od strane dubrovačke pameti, postaje prepoznat kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj. Precizno određujući granice turističkog opterećenja povijesne jezgre i kontaktne zone, štitimo baštinu i postavljamo temelje za bolji svakodnevni život građana.

U središtu Plana upravljanja zaštićenim lokalitetom UNESCO-a, prvim takve vrste u Republici Hrvatskoj, a koji se već godinama sustavno provodi, ideja je „živog grada“ – grada koji diše punim plućima, dok je samo prije sedam godina grcao i spoticao se pod prevelikim teretom prekomjernog turizma. Koncept je to koji nema alternativu i kojem ostajemo potpuno posvećeni- kazao je uz ostalo gradonačelnik Dubrovnika. Proračun Grada Dubrovnika za 2025.  najveći je u povijesti, s posebnim naglaskom na kapitalne infrastrukturne projekte, a ističe se Centar za starije osobe ispod Opće bolnice – najveća dosadašnja pojedinačna investicija Grada. Osigurat će adekvatnu skrb u skladu sa suvremenim zahtjevima za korisnike u smještaju i one u njihovim domovima. Prvi je to veliki dom za umirovljenike u Dubrovniku još od 1971. godine, a drugi koji će podići ova gradska uprava.

-U ovoj godini započinjemo s uređenjem Centra za pružanje usluga u zajednici. Smješten unutar zgrade gradskog bazena u Gružu, ključni je to segment mreže socijalne infrastrukture koji će donijeti dodatnu sigurnost i podršku našim sugrađanima. Nastavljamo ulagati u obrazovanje i zelenu infrastrukturu, u velikoj mjeri alocirajući bespovratna sredstva iz dostupnih fondova Europske unije i iz nacionalnih izvora.

Nadogradnja Osnovne škole Mokošica u cijelosti je financirana iz bespovratnih izvora, a omogućit će uvođenje i posljednje gradske škole u režim izvođenja nastave u jednoj smjeni. Ujedno ova škola bit će i treća nova škola koju smo izgradili u posljednjih osam godina. Uređenje zelenih površina poput parkova Gradac, Pile i Platana transformirat će urbani prostor grada uz zidine, a projekti poput „Park and Ride“ sustava unaprijedit će mobilnost i utjecati na veću kvalitetu života. Svi su financirani europskim sredstvima.  U tome, ali i brojnim drugim primjerima zahvalnost dugujemo Vladi Republike Hrvatske i premijeru Andreju Plenkoviću jer pokazuju da razumiju potrebe i posebnosti našega grada i krajnjeg juga.

Posebno smo ponosni na programe stambenog zbrinjavanja dubrovačkih obitelji. Kroz stanogradnju u Mokošici, program kreditiranja 30 obitelji godišnje s 30 tisuća eura bespovratnih sredstava svakoj, ali i kroz obnovu stambenog fonda u povijesnoj jezgri za obitelji s više djece već smo stambeno zbrinuli preko 90 mladih dubrovačkih obitelji. Naša vizija je osigurati da Dubrovnik ostane grad u kojem mlade obitelji pronalaze svoj dom, a zajednica raste i jača- poručio je gradonačelnik Dubrovnika. (Grad Dubrovnik/PL)

Moglo bi vas zanimati

Prelog: Za sportski projekt Hard Court odobreno 99,2 tisuće eura bespovratnih sredstava

Samobor: Predstavljena prva i jedina aplikacija o dječjim pravima u RH!

Virovitica: Otvoren Viroexpo 2025: “Sajam s dušom” mjesto je poslovanja, budućih partnerstava i...

Otočac: Odobreno 300 tisuća eura za obnovu i rekonstrukciju javnih teniskih igrališta