Gospodarstvo

Ivanec u top deset gradova po rastu broja poduzeća

Ivanec je u top deset gradova po rastu broja otvorenih poduzeća u 2024. u odnosu na 2023., u godinu dana više ih je bilo za 21, odnosno 87,5 posto. Pokazala je to naša analiza napravljena iz dobivenih podataka Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Blizina županijskog središta Varaždina, ali i ne velika udaljenost od Zagreba, posjedovanje BFC certifikata, niz pogodnosti za ulagače u poslovnim zonama ili u Inkubatoru, ali i izravne potpore, privukle su mnoge tvrtke da nađu smještaj u Ivancu.

Poduzetnički centar Poslovna zona Ivanec  u svojim je svakodnevnim aktivnostima usmjeren na pružanje podrške ivanečkim poduzetnicima i razvoj ivanečkog gospodarstva.

Naša proračunska analiza pokazala je da je Grad Ivanec  u top deset gradova po izdvojenim sredstvima za potpore poduzetnicima.

Posebno se ističu mjere za poduzetnike početnike ili one koji tek razmišljaju o pokretanju poslovanja.

Svim poduzetnicima na raspolaganju je više od 20 mjera potpora, lani je bilo osigurano 160.000 eura, a gotovo polovica mjera odnosila se na poduzetnike početnike za koje postoji mogućnost boravka u Poduzetničkom inkubatoru Ivanec uz povoljne uvjete ‘stanovanja’ i uz dodatno savjetodavnu podršku.

Kako stoji u prijedlogu ovogodišnjeg proračuna, za poticanje razvoja poduzetništva planiran je iznos od 21,5 tisuća eura, a za aktivnost Projektnog ureda grada Ivanca 146.625 eura, a koji djeluje zajedno s gradskim trgovačkim društvom Poslovna zona Ivanec i koji pruža potpore poduzetnicima u privlačenju sredstava iz nacionalnih izvora i fondova EU.

U proračunskoj stavci gospodarstva stoje i izdvojena sredstva za aktivnosti u svrhu brendiranja Ivanca kao Planinarskog grada, nadalje stvaranje i promicanje turističkih proizvoda i turističkih manifestacija koji se ističu kao glavne atrakcijske osnove Grada Ivanca, pa za sufinanciranje programa i projekata u turizmu, potpore za poljoprivrednike potpora u poljoprivredi…

Također, proračunom grada Ivanca za 2025. godinu planirana su sredstva u iznosu od 4.000 eura u svrhu provođenja recertifikacije gradova s povoljnim poslovnim okruženjem. Grad Ivanec posjeduje BFC certifikat, ali se u sljedećem razdoblju potrebno ga je obnoviti. Grad  je znak BFC-a prvi put stekao u pilot projektu koji je u Hrvatskoj, u suradnji njemačke Vlade i partnera, prvi put proveden 2013. godine, s postotkom ispunjenosti zadanih kriterija od 83,8 posto.

Grad ima i mjeru stipendiranja učenika-srednjoškolaca koju provodi od 2019. godine i to na način da tvrtkama u kojima srednjoškolci obavljaju svoju strukovnu praksu pokriva dio stipendije koje isplaćuju učenicima. Grad je po ovakvom modelu sufinanciranja tvrtki do sada financirao stipendije za 62 srednjoškolca u ukupnom iznosu od 15.400 eura, a posljednjih 18 stipendija dodijelio je krajem prošle godine.

Iznos stipendije koji srednjoškolci dobivaju mora biti minimalno 40 eura mjesečno, a od toga Grad Ivanec sufinancira 26 eura. Poduzetnik može koristiti neograničen broj potpora, ovisno o broju učenika koji s poduzetnikom imaju ugovorni odnos o stipendiranju.

Krajem prošle godine dodijeljeno je 18 novih stipendija, 10 tvrtki WE-KR, 5 stipendija tvrtki Drvodjelac te po jednu frizerskom obrtu Nancy, VD trgovina i usluge i Precco Carsu. Evo što su nam nedavno rekli neki od njih.

‘Program stipendiranja učenika koristimo drugu godinu zaredom i smatramo ga izuzetno kvalitetnim i korisnim, kako za našu tvrtku, tako i za same učenike. Trenutno u našoj tvrtki praksu obavljaju učenici iz zanimanja strojobravar, bravar i CNC operater. Smatramo da program stipendiranja ne doprinosi samo razvoju tvrtke, već i stvaranju boljih uvjeta za učenike te njihovoj profesionalnoj orijentaciji. Tvrtka WE-KR d.o.o. dodatno je iskoristila stipendiju kako bi svim našim učenicima isplatila dodatne novčane nagrade poput božićnica. Iz tog razloga smatramo da bi Grad trebao razmotriti povećanje naknada za stipendiranje učenika, kao i proširenje kruga učenika obuhvaćenih ovim programom. Predlažemo da Grad omogući stipendiranje i učenika izvan područja Grada Ivanca, poput onih iz Klenovnika, Donje Voće i okolnih mjesta. Budući da stipendiju dodjeljuje tvrtki, a ne pojedinom učeniku, vjerujemo da bi ovaj pristup omogućio veću fleksibilnost i širu dostupnost programa’, rekao nam je nedavno Tomislav Vrbnjak ispred tvrtke WE-KR, koja se bavi proizvodnjom metalnih konstrukcija i njihovih dijelova te trenutno zapošljava oko 600 djelatnika.

‘Ovakav oblik financiranja pomaže nam jer si tako smanjujemo troškove i optimiziramo. Osposobljeni radnici su uvijek dobro došli, naravno, ako poslije ostanu u tvrtki, a ne odu izvan zemlje, što je česti slučaj.  Bavimo se proizvodnjom namještaja, većinom za strana tržišta i ima nas oko 235, iako nas je nekada bilo i 300’ – rekao nam je pak Tomica Prekrit iz tvrtke Drvodjelac koja kroz ovakav model sudjeluje u stipendiranju 5 učenika.

Od prednosti koji se navode za greenfield ulaganja u Industrijsku zonu jesu, primjerice, trajno oslobađanje plaćanja  komunalnog doprinosa, obročno plaćanje ugovorene cijene komunalnog opremanja – maksimalno do 5 godina, uz period počeka od 2 godine, umanjenje cijene komunalnog opremanja od 5% na ukupnu cijenu komunalnog opremanja, uz uvjet jednokratnog plaćanja kod sklapanja ugovora o komunalnom opremanju… Za brownfield investicije kroz pet godina se također ne plaća komunalna naknada, za 15 posto se umanjuje obveza plaćanja komunalnog doprinosa te mogućnost njezine obročne otplate.

Među tvrtkama smještenima u Industrijskoj zoni jesu spomenuti WE-KR i Drvodjelac, a tu su još Ivančica, Jedinstvo, Elkom, HEW…

Tridesetak investitora smjestilo se  na 200.000 četvornih metara posve komunalno opremljena zemljišta u Poslovnoj zoni.

Kao jedna od brojnih aktivnosti koju Poslovna zona Ivanec i Grad Ivanec provode s ciljem podrške poduzetnicima početnicima,  je prije dvije godine uspostavljen Virtualni inkubator Ivanec. Riječ je o multifunkcionalnoj platformi, koja poduzetnicima omogućuje da razvijaju poslovanje u virtualnom okruženju, a tu se je smjestilo niz, prije svega, obrta. Stanarima fizičkog inkubatora nudi se mogućnost zakupa ureda na 3 godine (prva godina besplatno, druga uz 25% cijene zakupa, a treća uz 50%). Svi ostali troškovi, poput režija i administrativnih usluga savjetovanja, također su 100% subvencionirani od strane Grada Ivanca. Stanari mogu koristiti i dvoranu i coworking prostor bez naknade. (L.K.)

 

Moglo bi vas zanimati

Novalja: Poduzetnicima dodijeljeno preko 71 tisuća eura potpora

Novi Vinodolski: Umirovljenicima besplatan prijevoz do liječnika, trgovine, pošte…

Varaždinske Toplice grade Smart kvart za mlade obitelji, a za projekt su dobili...

Novska se širi: Raste potražnja za kvalitetnim smještajem