Zahvaljujući bivšem gradonačelniku Majdaku, koji je imao potpuno povjerenje u mene kao zamjenicu i dao mi „slobodne ruke“, bila sam uključena u sve projekte i svojom energijom i upornošću uspjela puno toga pokrenuti. Uvijek sam bila dostupna građanima i slušala njihove prijedloge i kritike. Sigurna sam da su građani prepoznali moju angažiranost u ove četiri godine i to onda nagradili takvim rezultatom. No, zajedno smo Stanko i ja postigli sinergijski učinak, a to je najvažnije, ističe nova gradonačelnica Zlatara
Nakon što je protekle četiri godine provela na dužnosti zamjenice gradonačelnika Zlatara Stanka Majdaka, Jasenka Auguštan-Pentek na ovima se kandidirala za gradonačelnicu. I odmah u 1. krugu osvojila čak 74,19 posto glasova, čime je ostvarila peti najbolji rezultat ovih izbora te postala najjača hrvatska gradonačelnica, kada se gleda potpora birača. Kako doživljava ovaj uspjeh, što stoji iza njega, te što građani Zlatara mogu očekivati od nje u iduće četiri godine, pitali smo novu gradonačelnicu Zlatara.
Gđo Auguštan-Pentek, najuspješnija ste kandidatkinja na ovim lokalnim izborima, rezultatom od 74,19 posto glasova imate peti najbolji rezultat na izborima, a uz to ste i najuspješnija SDP-ova kandidatkinja na izborima. Kakav je osjećaj, jeste li očekivali ovakav uspjeh?
– Pobjedi se jesam nadala, no ne u ovakvom postotku jer o tome nisam ni razmišljala. Cijelo vrijeme sam u stalnoj komunikaciji s građanima koji su me uvjeravali u sigurnu pobjedu. Osjećaj pobjede je sam po sebi ogroman, ali dobivši povjerenje u ovakvom postotku građana, znam da cijene ono što sam radila četiri godine i da očekuju da opravdam njihovo povjerenje i još više pridonesem razvoju grada.
Osvojili ste više od deset posto glasova više nego što je na prošlim izborima osvojio Vaš prethodnik, a sada zamjenik Stanko Majdak. Što mislite da su ključni razlozi za ovako dobar rezultat i rast popularnosti?
– Ljudi priznaju samo rezultate i ništa drugo, a kolega Stanko i ja smo dosta napravili. Zahvaljujući njemu, koji je imao potpuno povjerenje u mene kao zamjenicu i dao mi „slobodne ruke“, bila sam uključena u sve projekte i svojom energijom i upornošću uspjela puno toga pokrenuti. Bila sam „operativka“, dok se on bavio većinom financijama grada. Uvijek sam bila dostupna građanima i slušala njihove prijedloge i kritike. Sigurna sam da su građani prepoznali moju angažiranost u ove četiri godine i to onda nagradili takvim rezultatom. No, zajedno smo Stanko i ja postigli sinergijski učinak, a to je najvažnije.
U prošlom mandatu bili ste zamjenica gradonačelnika, u iduće četiri godine on će biti Vaš zamjenik. Kako mislite da ćete funkcionirati u zamijenjenim ulogama, i planirate li nešto bitno mijenjati u načinu funkcioniranja Grada?
– Vjerujem da ćemo funkcionirati izvrsno, kao i prethodne četiri godine. Nadopunjujemo se i građani su to prepoznali kao dobitnu kombinaciju. Ja sam svoju ulogu zamjenice do sada obnašala profesionalno, dok je Stanko bio volonter, tako da se na tom području ništa ne mijenja. Želeći još bolji napredak grada, smatrali smo da je bolje da zamijenimo uloge i nastavimo timskim radom.
Stanko Majdak široj je javnosti postao poznat kao najštedljiviji gradonačelnik u Hrvatskoj – Zlatar je drugi grad s najmanjim troškovima reprezentacije u proteklom mandatu. Hoće li se politika štednje nastaviti i dalje?
– Uvijek smo raspolagali gradskim novcem s velikom pažnjom jer je to novac sviju nas. Zatekli smo financijski devastirani grad i bili smo prisiljeni na veliku štednju kako bi stabilizirali proračun i u ovom novom mandatu počeli normalnije funkcionirati i više ulagati vlastitih sredstava na dobrobit svih građana. Međutim rastrošnosti neće biti jer još uvijek imamo kreditne obveze koje moramo podmirivati..
Koji su Vam najvažniji prioriteti i planovi za ovaj mandat? Što građani mogu očekivati od Vas kao gradonačelnice?
– Sve započete projekte ću dovršiti i krenuti s novima. Svakako mi je prioritet razvoj turizma, kulture, poljoprivrede te malog i srednjeg poduzetništva. U prošlom mandatu započeto je uređenje prometne infrastrukture koja je po meni preduvjet gospodarskom, turističkom i društvenom razvoju. Trenutno završava javna nabava za uređenje dvije ulice u gradu za koja smo dobili sredstva na natječaju, a ima još prijavljenih projekata za koje čekamo rezultate.
Ulagat će se u vodovodne mreže, rasvjetu u naseljima koja ju nemaju, uređenje sakralnih objekta itd. Osim toga, ulagalo se protekle četiri godine i u nove projekte koji su spremni na prijavu za povlačenje sredstava iz EU fondova, a u planu je još puno novih projekata kao što je i izgradnja novog dječjeg vrtića i sportske dvorane te na vrhu Ivančice sportsko-rekreativni centar. Puno je planova i nadam se da ću sve uspjeti realizirati.
Zlatar je do prije četiri godine, kada ste ga preuzeli Majdak i Vi kao zamjenica, bio poznat kao bankrotirani grad i grad slučaj. Kakva je sada financijska situacija, i na koji način ste riješili sve te dugove koje ste naslijedili?
– Financije smo sredili racionalnim trošenjem. Vratili smo dug od 11,8 mil. kuna (6,5 prema dobavljačima i 5,3 kreditnih obveza). Kreditne obveze se uredno plaćaju i traju do 2022. godine, proračun je stabilan, odnosno u plusu smo. Uvijek su se prvo plaćale obaveze prema dobavljačima i bankama, zatim isplatili plaće zaposlenicima u vrtiću, knjižnici, gradskoj upravi, a ostatak koji je ostao smo pametno trošili. Imali smo i potporu sviju dosadašnjih vlada jer su prepoznali naše projekte i gradilo se tim novcima, a vlastite prihode smo usmjerili na plaćanje zaostalih obaveza i tekuće poslovanje. Stalno smo nešto kombinirali, nije nam bilo lako, ali smo izdržali i sad smo grad uzor po sređenosti financija. To je i jedan od razloga da nam građani ponovno poklone svoje povjerenje na nedavno održanim izborima.
Koji su Vam, uz financijske probleme, bili najveći izazovi u proteklom mandatu, a koji mislite da Vas čekaju sada, kao gradonačelnicu?
– Najveći izazovi su bili dovesti razne investicije na područje grada uz vrlo mala vlastita sredstva kojih baš nije bilo. Svake godine smo dio sredstava odvajali na projekte koji su se pokazali uspješnima i tako su započele brojne investicije na području grada. Ostatak smo raspoređivali na važne komunalne akcije kao što je vodovod u naselja koja nisu imala vodovodnu mrežu, uređenje nerazvrstanih cesta, uređenje groblja, kupnja opreme u vrtić i sl. Sada me očekuje realizacija ostalih pripremljenih projekata i razvoj gore navedenih grana (turizma, poljoprivrede….)
Zlatar će postati županijsko središte
Koja je Vaša vizija Zlatara za četiri godine. U čemu vidite najviše potencijala za razvoj i napredak, i po čemu će Grad postati još bolji za život građana?
– Zlatar mora postati središte ovog dijela Krapinsko – zagorske županije i treba vratiti staru slavu i građanima ponos. Osim gospodarskog poleta, koji ćemo omogućiti stvaranjem još boljih okvira za poslovanje našim poduzetnicima i obrtnicima, planiramo razviti naša obiteljska poljoprivredna gospodarstva i uključiti ih u bolju turističku sliku grada. Pored prirodnih ljepota, imamo i velike potencijale da nam kultura bude kotač zamašnjak u pokretanju turizma. Prvenstveno mislimo osmisliti turističke sadržaje vezane uz našu crkvu u Belcu koju smatraju najljepšim primjerkom barokne sakralne arhitekture u ovom dijelu Europe, a i nadamo se povratu vojnog objekta na vrhu Ivančice koji bi postao hotel čime bi se omogućio razvoj sportsko-rekreativnog turizma. Moramo poraditi i na povećanju smještajnih kapaciteta u samom gradu. Planova je puno, projekte pripremamo i očekujemo da naš grad postane kulturno, gospodarsko i turističko središte ovog dijela Krapinsko-zagorske županije. (gradonačelnik.hr)