INTERVJU Matko Šutalo, gradonačelnik Valpova

U tri godine smo učetverostručili izdvajanja za vrtiće, sredstva poduzetnicima podigli sa 20 tisuća na 750 tisuća kuna, ugovorili smo i realizirali 100 milijuna EU projekata, a do kraja mandata planiramo još toliko

Niti Grad Valpovo nisu mimoišle posljedice korona krize – osjećaju ih i tamošnji poduzetnici za koje je Grad ove godine pripremio poticaje od pola milijuna kuna, a dodatno 250.000 za krizne mjere pomoći zbog posljedica korone. Poduzetnički inkubator se unatoč koroni popunjava, popunit će se uskoro i novi vrtić u Ladimirevcima koji bi trebao biti gotov do kraja godine. Trebala bi krenuti i gradnja stanova po POS modelu. Kroz prvu fazu projekta Zaželi vrijednog 10 milijuna kuna zaposlili su preko 60 žena, a ulaze i u 5 milijuna kuna drugu fazu i nova zapošljavanja i veći broj obitelji o kojima će se brinuti.

S gradonačelnikom Valpova Matkom Šutalom razgovarali smo u tom slavonskom Gradu, koji je u tri godine povećao poticaje za poduzetnike preko 20 puta, ugovorio i realizirao 100 milijuna kuna vrijedne EU projekte, a u istoj vrijednosti očekuje se i realizacija u sljedećih godinu dana

Koliki je manjak u proračunu zbog posljedica korone, kako ste pokrili dosadašnji manjak, gdje će se rezati, kome dati više?

– Kao načelnik stožera Civilne zaštite mogu biti iznimno zadovoljan načinom na koji smo se organizirali i ponašali naši sugrađani. Da se nisu pridržavali mjera posljedice bi bile sigurno veće. Početkom ožujka organizirali smo Stožer, povjerenike smo rasporedili po naseljima, priključili su im se vatrogasci i volonteri, tako da smo u vrlo kratkom vremenu, u oko tjedan dana, imali preko 60 ljudi aktiviranih u civilnoj zaštiti, ne računajući pri tome osobe iz MUP-a, vojske, Gorske službe spašavanja, Crvenog križa ili medicinskog osoblja kojima se, kao i svima, još jednom zahvaljujem na svemu što su učinili.

Što se tiče posljedica za gospodarstvo, mislim da ćemo ih osjetiti tek na jesen, a možda i kroz godinu dana i sigurno će biti velike. Odmah smo počeli raditi na tome da pomognemo onima koji su najviše pogođeni, tj. onima koji nisu mogli raditi. Mi inače subvencioniramo poduzetnike s iznosom od pola milijuna kuna, a sada smo ubacili i dodatnih 250.000 konkretne pomoći za ublažavanje posljedica korona krize, za one koji su zbog korone biti zatvoreni. Oni dobivaju po tisuću kuna jednokratne pomoći po zaposleniku, a najviše do 10.000 kuna. Program smo radili s Udruženjem obrtnika Valpovo. Prednost u pomoći imaju oni poduzetnici koji su koristili mjere Vlade preko HZZ-a.

Sigurno vam se javljaju obrtnici, poduzetnici.. govore o poteškoćama. Jesu li neki morali skroz zatvoriti svoje obrte ili takvo što najavljuju?

– Znamo za problem cijele Slavonije, pa tako i Valpova, oko iseljavanja i nedostatka radne snage. Jedinice lokalne samouprave mogu pomoći poduzetnicima, ali to možemo učiniti samo ako s njima komuniciramo i vidimo koji su im konkretni problemi. Lani smo uveli mjere za unapređenje proizvodnje, pomoć onima koji kreću s poslovanjem i koji se bave tradicijskim obrtima. U 2017. godini u poduzetništvo se je ulagalo tek oko 20.000 kuna, a ove 750.000 kuna, što je velika razlika. Upravo im ta pomoć dobro dođe u vrijeme globalne krize.

Zbog povećanja tih sredstava negdje ste morali i uštedjeti?

– Tako je. Kako smo povećali sredstva za poduzetnike, morali smo negdje rezati. Odradili smo prvi rebalans, sljedeći je početkom srpnja.. Morat ćemo odustati od nekih projekata, vezanih za komunalnu infrastrukturu. Od kapitalnih projekata ne odustajemo. U razgovoru s pročelnicima i suradnicima došli smo do iznosa od 2 milijuna kuna troškova koje ćemo rezati. Prihodi su se u gradskom proračunu smanjili za oko 20 posto, a vidjet ćemo što to znači u budućnosti tj. što nas očekuje do kraja godine i sljedeće godine. S kapitalnim projektima, zaključili smo, nastavljamo. Imamo ugovorene projekte s resornim ministarstvima, izvođačima radova… i tu jednostavno ne smijemo zakazati. To će sigurno ići, makar i trebali još neke rezove napraviti u proračunu.

 

Govorimo o EU projektima. Koji su to projekti koje planirate?

– Trenutačno radimo na završetku naša dva društvena doma u prigradskim naseljima Nardu i Zelčinu, radimo biciklističke staze, završetak radova na cestama Starovalpovački put.. tj. riječ je o cestama i mjestima gdje na žalost još nije prošla kompletna infrastruktura. Tu je i velik projekt vezan za kulturnu ostavštinu Matije Petra Katančića, našeg najpoznatijeg sugrađanina, za koji projekt je vezana i rekonstrukcija središnjeg gradskog trga, a vrijednost projekta je 17 milijuna kuna.

Kolika je ukupna vrijednost EU projekata?

– Unazad tri godine pripremili smo, ugovorili i realizirali projekte vrijednosti od 100 milijuna kuna, a nadam se da će do kraja mog mandata, za oko godinu dana, to biti i brojka od 200 milijuna kuna.

Koji vam je najvažniji projekt u protekle tri godine mandata?

– Najvažnije mi je da smo vratiti vjeru građanima u sustav lokalne samouprave. Doveli smo mlade ljude, koji su stručni i odlučili ovdje ostati. Prijavljivali smo se na sve projekte koja su raspisivala nadležna ministarstva i fondovi. Niti jedan nismo propustili. Veliko zadovoljstvo mi predstavlja projekt ZAŽELI, putem kojeg smo pomogli najviše našim sugrađanima, zaposlili smo 67 žena i pomogli 260 krajnjih korisnika. A tu se ne radi samo o njima nego 67 obitelji i 260 obitelji krajnjih korisnika. U tom prvom natječaju bili smo među top pet u zemlji i vrijednost mu je bila 10 milijuna kuna. Projekt nastavljamo, njegova druga faza vrijedna je 5 milijuna kuna i zaposlit ćemo još 50 žena, koji će pomoći oko 200 krajnjih korisnika.

I naša je analiza pokazala da ste među vodećim gradovima po izdvajanjima za socijalnu zaštitu, čemu je upravo pridonio projekt Zaželi?

– Izdvajamo za sve osobe koje su vezane za socijalni program, u tri godine je to oko 150 korisnika, gledamo da im pomognemo kroz režijske troškove, djeci financiramo prehranu, imamo jednokratne pomoći.. Umirovljenicima smo 2017. godine po prvi puta uveli božićnice, od 2018. i uskrsnice, pa njih oko 450 kojima je mirovina manja od 1.500 kuna primaju uskrsnice i božićnice.

Naša je lanjska analiza, odnosno i službeni podaci pokazuju, da ste lani upisali veći broj prvašića. Govori li to o mogućem povratku iseljenog stanovništva?

– Da. Drago mi je da se neki vraćaju. Vraćaju se s obiteljima i žele tu graditi budućnost. Nadam se da smo mi u Gradskoj upravi barem jednim malim dijelom tome doprinijeli. Da pomognemo svakom roditelju. Pa smo tako učetvorostručili izdvajanja za vrtiće. Ekonomska cijena gradskog vrtića je 1400 kuna, mi plaćamo od tog iznosa gotovo 1.100 kuna, a za privatni oko 700 kuna za svako dijete. Iznos od 500 kuna izdvajamo za roditelje koju djecu nisu mogli upisati u vrtić. Izdvajaju se i sredstva za djecu upisana u vrtiće drugih jedinica lokalne samouprave. Uveli smo i stipendije za učenike srednjih škola, za prijevoz studenata…

Gradi se i novi vrtić?

– U predgradskim naseljima se povećava broj djece, pa tako gradimo vrtić u naselju Ladimirevci koji bi trebao biti gotov do kraja godine, a nakon čega će i sva djeca biti upisana u vrtiće.

Gradit će se i stanovi po POS modelu?

– Da. Prije godinu dana započeli smo s tim projektom. Raspisali smo javni poziv za iskazivanje interesa. Korona nas je malo usporila, trebamo možda mjesec-dva da ispunimo kvotu i nastavimo s daljnjim radom na tom projektu. Valpovo će pružiti potpunu infrastrukturu i zemljište kako bi gradnja mogla početi.

Naravno da je i za dolazak u Grad bitno zapošljavanje. Kakva je tu slika – kakva je popunjenost poduzetničke zone, dolaze li nove tvrtke..?

– Sa zadovoljstvom mogu reći da su nam se javili potencijalni investitori i u vrijeme korone, da bi otvorili proizvodnju i na početku zaposlili 10 do 20 ljudi. Prošao nam je projekt završetka zone malog gospodarstva u Gradu vrijednosti 8 milijuna kuna i na taj način pripremit ćemo još oko 20 placeva za potencijalne ulagače s kompletnom infrastrukturom.  U sustavu poticanja poduzetništva imamo oslobađanje plaćanja komunalne naknade i komunalnih doprinosa..

Koje još pogodnosti nudite onima koji pokreću posao u Valpovu?

– Naš poduzetnički centar uz sve ostalo nudi i besplatnu pomoć pri apliciranju projekata na EU fondove i na taj način privlačimo poduzetnike, dakle, od aplikacije do realizacije projekta. Svima nam je najbitnije radna snaga.. Grad će ukoliko bude potrebno sufinancirati prekvalifikaciju, jer mnogi ‘majstora’ je otišlo. No, vjerujemo da će se i oni vratiti..

Poduzetnički inkubator je otvoren..

– Natječaj za zakup poslovnih prostora za IT sektor je završen, kompletno je popunjen i imamo sedam prvih stanara. Vjerujem da će oni biti pokazatelj drugima da tu nastave poslovanje. Jer IT sektor je budućnost. Iako ono bitno za naš Grad je poljoprivreda. Mi smo poljoprivredni grad, pa stoga je drugi dio inkubatora vezan za preradu voća i povrća te pčelarskih proizvoda.. OPG-ovi se javljaju, nudit ćemo im subvencionirane cijene za usluge prerade.

Koji su vam još planovi u sljedećoj godini mandata?

– Nastavit ćemo raditi na započetim projektima, a imamo najavu i novih natječaja koje pripremamo.. Zadovoljan sam radom svojih suradnika i građana koji nas prate i da će nas podržati  i dalje, a najviše za njihovo zadovoljstvo da ćemo sve projekte odraditi do kraja.  (Lidija Kiseljak)

 

Moglo bi vas zanimati

I Zaprešić uvodi besplatan javni prijevoz za sve građane!

I Grad Kraljevica osigurao besplatan prijevoz onkoloških bolesnika na terapiju

Novska: Položen kamen temeljac za izgradnju Centra gaming industrije, strateškog projekta RH

Šibenik među gradovima koji su najviše povećali izdvajanja za sport – Europski grad...