Ključni projekti na kojima sad radimo su brza cesta Virovitica-Zagreb, pokretanje projekta uređenja Virovitičkih ribnjaka kao jednog od najvrjednijih turističkih potencijala grada Virovitice, te izgradnja i opremanje reciklažnog centra
Ivica Kirin jedan je od najdugovječnijih gradonačelnika u zemlji – ovo mu je peti mandat na čelu Grada Virovitice, a s obzirom na broj i važnost započetih projekata u planu mu je barem još jedan mandat. Treću obljetnicu mandata obilježava u znaku krize zbog korone, no ističe kako projekti koji su u provedbi zbog nje neće stati, a neće se smanjivati niti planirana sredstva za građane i poduzetnike. Uštede za pomoć gospodarstvu i građanima postigli su na smanjenju plaća i materijalnih troškova u gradskoj upravi, na kojima su uštedjeli čak pet milijuna kuna.
G. Kirin, korona je, čini se, iza nas no ostaju posljedice i kriza za koju predviđaju da će biti ogromnih razmjera… Kakva je situacija u Virovitici, koliko vas je ova kriza pogodila, koliko su vam smanjeni prihodi proračuna i kako ćete to kompenzirati?
– Prihodi od proračuna smanjeni su zbog mjera koje smo na početku krize donijeli kako bismo građanima i poduzetnicima olakšali nepovoljnu situaciju u kojoj su se našli. Ukidanje plaćanja spomeničke rente, komunalne naknade, kioska, terasa, zakupa poslovnih prostora u vlasništvu Grada Virovitice, ukidanje poreza i prireza na dohodak od nesamostalnog rada rezultiralo je smanjenjem prihoda proračuna za 657.987,59 kuna u razdoblju od 01. 03. do 31. 05.
U nizu kriznih mjera išli ste i na smanjivanje plaća u gradskoj upravi i poduzećima.
–Da, s ciljem solidarnosti sa svima onima koje je ova kriza zahvatila, odlučili smo se za smanjenje plaća u gradskoj upravi i poduzećima. Meni i zamjenicima, ravnateljima i direktorima gradskih tvrtki plaća se smanjila za 20% u protekla tri mjeseca, pročelnicima, ravnateljima i voditeljima odsjeka za 15%, a svim zaposlenicima na gradskom proračunu se plaća smanjila za 10% u protekla tri mjeseca (vrtići, sve gradske ustanove osim vatrogasaca). Isto tako, uskrsnica i ostali dodaci po kolektivnom ugovoru se nisu isplaćivali.
Što će biti s gradskim projektima koje ste planirali za ovu godinu, hoće li se zbog krize neki morati odgoditi?
-Neki su se projekti zaustavili, odnosno odgodili za neko vrijeme dok se ne vidi hoće li kriza uzeti veće razmjere te koliko ćemo se brzo oporaviti od nje (o čemu ovise i npr. izgradnja gradskih bazena i kompletno uređenje grada i izgradnja novih gradskih ulica). Usprkos tomu, projekte koji su u provedbi nismo zaustavili, niti je upitno njihovo financiranje, odnosno sve ugovorne obveze bit će pravovremeno izvršene. U ovo krizno vrijeme usmjerili samo se na projektiranje i pripremanje građevinskih dozvola za one projekte koji se financiraju iz EU fondova u razdoblju 2021-2027.
Koliko ste u ovoj situaciji izdvojili za gospodarstvo, odnosno koliko su ukupno teške mjere kojima im pomažete i koje su najznačajnije?
-Zbog novonastale situacije i Programa mjera potpore poduzetnicima i građanima Grada Virovitice procijenili smo da će se u Proračunu grada stvoriti manjak prihoda u visini oko 2 mil. kn, te se prišlo uštedama (smanjenje plaća i prava iz kolektivnog ugovora, ukidanje planiranih manifestacija i smanjenje programa gradnje i održavanja) gdje se planira uštedjeti oko 5 mil. kuna. Nadalje, grad je za zadržavanje radnih mjesta i ugovorenih standarda u vrtićima i školama čiji je osnivač, izdvojio oko 1,5 ml. kn, oslobađajući roditelje od plaćanja participacija.
Planirate li još neke mjere za pomoć gospodarstvu i građanima?
-Početkom travnja donijeli smo Program mjera potpore poduzetnicima i građanima Grada Virovitice zbog epidemije COVID – 19 kojima smo obuhvatili upravo one koji su najviše bili pogođeni izbijanjem epidemije i naglim nastankom gospodarske krize. U slučaju da se epidemija ponovi na jesen, bit ćemo spremni za ponovo aktiviranje Programa, kao i za daljnja rezanja i uštede, te donošenje daljnjih mjera i potpora za pomoć gospodarstvu.
Koliko ste, prije korone, planirali u ovoj godini izdvojiti za poticanje gospodarstva, koje su ključne mjere i nastavljate li s njima kako je planirano?
-Prije izbijanja epidemije u pripremi je bilo donošenje novog Programa mjera poticanja i olakšica razvoja malog i srednjeg poduzetništva na području grada Virovitice kojim smo osim dosadašnjih poticaja (subvencioniranja cijene građevinskog zemljišta u poduzetničkim zonama, prekvalifikacija djelatnika za poznatog poslodavca i dr.), planirali i nove potpore (za poduzetnike početnike, za tradicijske obrte, za stručno usavršavanje i osposobljavanje poduzetnika), no s tim ćemo sad pričekati novu proračunsku godinu. Potpore koje su do sada na snazi nastavljaju se i dalje a planirane su u iznosu od 2 milijuna kuna. Također financiramo studente koji upisuju smjerove deficitarnih zanimanja u gospodarstvu, a osim financiranja naše Visoke škole, financiramo sa Županijom smjer drvne tehnologije u Virovitici kao mjera pomoći drvno-prerađivačkom sektoru.
Koliko ste zadovoljni gospodarskom slikom Virovitice i daju li gradske mjere očekivane efekte, što kažu brojke – koliko je novih investicija i radnih mjesta ostvareno u protekle tri godine?
-Iz podataka o broju zaposlenih osoba u Virovitici u protekle 3 godine vidljivo je da broj iz godine u godinu raste i za prethodne 3 godine povećan je za 360 novih radnih mjesta. To dokazuju i podaci iz Poduzetničkih zona grada, odnosno u Poduzetničkoj zoni III, najvećoj opremljenoj poduzetničkoj zoni u Virovitici, kupoprodajnim ugovorima ukupno je osigurano 484 radnih mjesta, a ostalo je još 168 radnih mjesta za popunu tijekom sljedećih nekoliko godina.
U poduzetničkoj zoni Antunovac u Virovitici, prošle godine ostvarena je jedna od najvećih investicija na području naše županije u posljednjih 25 godina – otvoreno je Kogeneracijsko postrojenje na drvnu biomasu vrijedno 17 milijuna eura.
U istoj zoni je lani je otvorena dogradnja tekstilne tvornice VENITA u Poduzetničkoj zoni Antunovac, vrijedna 2 mil kn, a postojeća tvornica otvorena je prije 10 godina u toj poduzetničkoj zoni po poticajnim uvjetima, te sada zapošljava 42 osobe.
U Poduzetničkoj zoni III otvorena je Tvornica dobre hrane d.o.o. , prva tvornica koja proizvodi dehidriranu hranu za kućne ljubimce u Hrvatskoj.
Tu su i brojne tvrtke i obrti s područja grada koji svoje mogućnosti vide u poduzetničkim zonama Grada Virovitice, po poticajnim uvjetima, te svoje djelatnosti premještaju u zone. Tako npr. tvrtka Grafiti Becker d.o.o. se preselila u Poduzetničku zonu III, gdje je povoljnije kupila zemljište, a broj zaposlenih s 10 povećali na 28. Sada su otkupili i dodatno zemljište za proširenje djelatnosti, kao i tvrtka Herbea d.o.o. Upravo u tome vidimo pomak i pravu pomoć gospodarstvu. Nama je svaki gospodarski projekt jednako važan bez obzira na veličinu. Podržavamo svaku investiciju koja za cilj ima otvaranje novih radnih mjesta i ekonomski rast.
Jedan ste od dugovječnijih gradonačelnika u zemlji – ovih dana obilježava se tri godine Vašeg petog mandata na čelu Virovitice. Kako biste ocijenili ovaj u odnosu na prethodne mandate, jeste li zadovoljni svojim rezultatima?
-Teško je biti objektivan kada moraš govoriti o sebi i svojim rezultatima. Na to pitanje jedino mogu odgovoriti i odgovorit će građani grada Virovitice na sljedećim lokalnim izborima. Osobno, kad me pitate jesam li zadovoljan sa učinjenim moram reći da jesam, ali se uvijek može više i bolje, i to mi je motiv da radim svaki dan kao da sam na početku mandata.
Koje biste projekte i mjere iz protekle tri godine istaknuli kao najvažnije za podizanje kvalitete života u Virovitici, čime ste najviše unaprijedili grad i gdje se vide najveći pomaci?
–Obnovili smo sve glavne gradske prometnice, izgradili zapadnu i sjevernu obilaznicu, izgradili kružne tokove na svim frekventnim mjestima; posadili gradske dvorede; pokrili grad vodovodnom mrežom, strujom, plinom i telefonom (100 %) kao i sa odvodnjom otpadnih voda (preko 99% cjelokupnog područja grada); obnovili i izgradili nove škole: zadnja je bila izgradnja Centra za odgoj i rehabilitaciju te trodijelna športska dvorana sa pratećim trgom; obnovili gradski park i dvorac, mali park; izgradila se nova bolnica, izgrađen je kampus sa novo obnovljenom zgradom Visoke škole, studentskog restorana i doma; novu halu Viroexpo za sajam i sportske aktivnosti; uredili sve zgrade vrtića i škola i gradili nove dječje vrtiće, dječja igrališta, športske terene; uređivali sve javne zgrade i trgove, mjesne domove po prigradskim naseljima i stotine drugih velikih i malih zahvata na području cijeloga grada te dvadesetak novih gospodarskih objekata u našim poduzetničkim zonama kao što su izgrađeni Panonski drvni centar i poduzetnički inkubator. Puno projekta je započeto, vrijednost je gotovo 300 milijuna kuna, tako da smo jedno veliko gradilište zadnjih nekoliko godina, a tako će biti i nadalje.
Za ovu ste godinu najavili okretanje i veći fokus na mlade i djecu. Što to znači, što se sve planira?
-Socijalna davanja ostaju nepromijenjena, odnosno građani koji ovise o njima dobit će potrebna sredstva, od naknade za troškove stanovanja, pomoć za podmirenje troškova ogrijeva, jednokratne novčane pomoći…
Isto tako, Grad Virovitica potiče pozitivne demografske trendove kroz osiguravanje besplatnih udžbenika učenicima od 1. do 4. razreda osnovnih škola s područja Grada Virovitice u 2016., 2017. godini i 2018. godini, te su osigurana sredstva za pokriće dijela troškova nabavke udžbenika za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola s područja Grada Virovitice u školskoj godini 2017./2018., u vidu vaučera u vrijednosti 200,00 kuna, a u 2018./2019. školskoj godini osigurana je nabava i dodjela obaveznog radnog materijala, radnih bilježnica i listića koji su obavezni uz udžbenike za učenike od 5. do 8. razreda. U 2019./2020. školskoj godini Grad Virovitica osigurao je sredstva za kupnju radnih bilježnica, obveznog radnog materijala i listića koji su obvezni uz udžbenike za učenike od 1. do 8. razreda osnovne škole.
Prema Odluci o dodjeli stipendija Grada Virovitice kojom je dodijeljeno ukupno 10 stipendija, od kojih tri stipendije za studente prve godine studija i sedam stipendija za studente druge i viših godina studija, a temeljem Natječaja za dodjelu stipendija studentima s područja Grada Virovitice raspisanog 21. studenoga 2018. godine. Grad Virovitica trenutno stipendira ukupno 39 studenta. Isto tako Grad Virovitica sufinancira rad Visoke škole za menadžment u turizmu i informatici.
Grad Virovitica će u suradnji sa Šumarskim fakultetom i Virovitičko-podravskom županijom sufinancirati studij Drvne tehnologije kroz 6 semestara u iznosu od 950.000,00 kuna
Kako se inače borite protiv negativnih trendova, kojim mjerama potičete i pomažete mlade obitelji i kakvi su efekti?
-Iz proračuna se isplaćuje jednokratna pomoć za rođenje djeteta, na koju svi roditelji imaju pravo. Za prvo dijete ona iznosi 1.000 kuna te po novih tisuću za svako novo dijete u obitelji.
Od početka godine za tu namjenu isplaćene su 84.000 kuna. To je simbolična pomoć roditeljima u tim posebnim trenutcima
Pozitivne demografske trendove potičemo i kroz subvenciju ekonomske cijene vrtića, na način da roditelji plaćaju 30 %, a Grad Virovitica 70 % ekonomske cijene vrtića, cijena vrtića za jedno dijete iznosi 580,00 kuna, za drugo dijete 464,00 kuna, kao i za dijete samohranog roditelja, a za treće i svako sljedeće dijete u vrtiću roditelji su oslobođeni od plaćanja.
U razdoblju od 2018. godine u zgrade odgoja i obrazovanja putem obnova kao i energetskih obnova te izgradnje uloženo je 25.000.000,00 kuna kako bi se poboljšali materijalni i tehnički uvjeti te proširili kapaciteti i podignula kvaliteta pruženih usluga. Tako je u energetske obnove ustanova predškolskog odgoja i obrazovanja uloženo 18,5 milijuna una.
U tijeku su ulaganja u izgradnju i proširenje kapaciteta Dječjeg vrtića Cvrčak Virovitica, te je zgrada Dječjeg vrtića Cvrčak u Svetom Đurađu u samom završetku radova koja će proširiti kapacitet prijema djece za 32, a ukupna vrijednost radova je 5.600.000,00 kuna. U pripremi je projekt obnove stare zgrade COOR-a za potrebe i proširenje kapaciteta Dječjeg vrtića Cvrčak Virovitica kako bismo zadovoljili kompletan obuhvat djece s područja Grada Virovitice, a vrijednost investicije procijenjena je na 3.500.000,00 kuna, što obuhvaća energetsku obnovu i adaptaciju cijele zgrade. Isto tako 2019./2020. izgrađen je Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica i trodijelna školska sportska dvorana s pristupnim trgom ukupne vrijednosti 84.000.000,00 kuna.
Zbog potrebe samih škola kao i prijevoza djece za posebne razredne odjele Grad Virovitica je za COOR, OŠ IBM i OŠ Vladimir Nazor Virovitica kupio vozila ukupne vrijednosti 400.000,00 kuna, a u svrhu povećanja sigurnosti prilikom prijevoza djece i nastavnika na nastavne i izvannastavne aktivnosti.
U skladu sa Smjernicama Ministarstva znanosti i obrazovanja za cjelodnevnu školu i jednosmjenski rad Grad Virovitica poduzeo je daljnje aktivnosti ulaganja u školstvo te je tako završena dokumentacija i dobivena suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za izgradnju Srednje glazbene škole s koncertnom dvoranom vrijednosti 15.000.000,00 kuna, te je izrađen idejni projekt izgradnje III. osnovne škole s dvodijelnom školskom sportskom dvoranom i izgradnja područne škole Čemernica.
Naše analize pokazale su da je Grad Virovitica među najuspješnijim gradovima po korištenju EU fondova. Koliko ste dosad povukli i koji su najvažniji projekti koje ste realizirali EU novcem?
-2017. godine iz EU fondova Grad Virovitica povukao je 3.744.513,26 kuna, dok je u 2019. godini povukao 33.629.333,41 kuna. Razlog ovako velikoj razlici pri korištenju EU fondova je svakako i taj da je 2019. godina za Grad Viroviticu bila godina velikih projekata, te kada je isti uspio osigurati EU sredstva visoke vrijednosti.
Kakav je plan za ovu godinu kad su EU projekti u pitanju?
-U planu je Izgradnja dionice Špišić Bukovica-Virovitica brze ceste Vrbovec-Bjelovar-Virovitica-Terezino polje u sklopu jednog od najvažnijih projekata kojim bi se u konačnici izgradila brza cesta Virovitica-Zagreb. Također slijedi izgradnja i opremanje reciklažnog centra (postrojenje za sortiranje, postrojenje za kompostiranje, energetska obrada otpada, reciklažno dvorište, reciklažno dvorište za građevinski otpad), a kao projekt od najvećeg turističkog značaja za grad Viroviticu izdvojio bih Uređenje gornjeg i donjeg toka rijeke Ođenice zajedno s uređenjem Virovitičkih jezera. U tijeku je već energetska obnova Centra kulture, izgradnja ceste i druge komunalne infrastrukture u Poduzetničkoj zoni Antunovac, energetska obnova Streljane, modernizacija nerazvrstanih cesta u gradu Virovitici. Završit će se i sve energetske obnove mjesnih domova te izgradnja dječjeg vrtića u prigradskom naselju Sveti Đurađ.
I na kraju, koji su Vam ključni ciljevi i planovi do kraja ovoga mandata, što građani još mogu očekivati?
-Upravo se radi na velikim projektima poput brze ceste Virovitica-Zagreb, pokretanju projekta uređenja Virovitičkih ribnjaka kao jednog od najvrjednijih turističkih potencijala grada Virovitice, te izgradnji i opremanju reciklažnog centra (postrojenje za sortiranje, postrojenje za kompostiranje, energetska obrada otpada, reciklažno dvorište, reciklažno dvorište za građevinski otpad).
Je li ostalo posla i projekata za još jedan mandat, planirate li se ponovo kandidirati?
-.Jedan od najvećih projekata koji smo započeli je brza cesta Virovitica-Zagreb na što se čekalo od 1993. godine, tako da mi je to velika motivacija za ponovnu kandidaturu. Tu su i desetci drugih projekata koje smo pripremili da promijenimo izgled ovog grada i života na bolje – na zadovoljstvo svih stanovnika Virovitice. (Marija Pulić Drljača)