Vijesti

Jastrebarsko: Za djecu i odrasle održane radionice i javna tribina o zaštiti okoliša

Grad Jastrebarsko kroz zanimljivu radionicu za najmlađe i javnu tribinu za odrasle upoznao je građane s aktivnostima koje već danas svatko od nas može poduzeti, s ciljem veće brige o zaštiti okoliša.

Ovakve edukativne aktivnosti ključne su za izgradnju ekološki svjesne zajednice i očuvanje  za buduće generacije, što grad Jastrebarsko prepoznaje i dalje nastavlja kroz svoje aktivnosti činiti, a projekt koji se provodi proteklih mjeseci sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Mali junaci, velike promjene – radionica za djecu vrtićke dobi!

Djeca su budući čuvari naše planete, stoga je ključno da od najranije dobi usvajaju navike koje će im pomoći da postanu odgovorni građani. Jedan od najboljih načina da se to postigne je kroz edukativne radionice o recikliranju otpada. U Dječjem vrtiću Radost, djeca su imala priliku učiti, ali i zabaviti se u isto vrijeme. U sklopu radionice djeca su naučili kako da postanu prijatelji okoliša te o različitim vrstama otpada, te kako oni planet Zemlju mogu učiniti čišćim.

Samo jedna osoba može doprinijeti ciljevima gospodarenja otpadom

Kroz vrlo zanimljivo predavanje Irene Relić, stručnjakinje u području održivog gospodarenja otpadom okupljeni građani su saznali da bi Hrvatska trebala imati 50% udjela odvojenog sakupljenog otpada, a ona ga trenutno realizira tek 30%, što je potrebno povećati. Relić je istaknula kako se od građana, ukoliko im država i lokalna samouprava osiguraju uvjete, očekuje ispunjenje svega tri zadatka.  – Da razmisle o tome što, kako i zašto kupuju, da ono što im više ne treba proslijede dalje ili upotrijebe na drugi način, te da otpad odvoje na/u za to predviđena mjesta. Upravo kroz takve jednostavne korake svaki pojedinac ima mogućnost direktno utjecati na postizanje što boljih rezultata u gospodarenju otpadom.

„Kako bi napravili razliku već danas, svaki građanin bi trebao odvajati papir, plastiku, staklo, jer sve to će rezultirati manjim količinama otpada u spremnicima za miješani komunalni otpad. S promjenama krećemo već u domu pa kada bi samo jedna osoba prestala koristiti plastične vrećice – godišnje bi uštedjela čak 260 plastičnih vrećica.“ zaključila je Irena Relić. (Grad Jastrebarsko)

Moglo bi vas zanimati

Novi Vinodolski: Udrugama s područja sporta i tehničke kulture 327,4 tisuće eura potpore

Labin: Udrugama na raspolaganju 28,1 tisuća eura potpore

Rovinj: Napreduju radovi na rekonstrukciji i dogradnji Dječjeg vrtića “Neven” na Mondelacu

Za opremanje novog kampusa Sveučilišta Jurja Dobrile Grad Pula donirao 70 tisuća eura