Demonstracijom tehnologija za pametne gradove započela je konferencija “Primjena pametnih rješenja za gradove u Hrvatskoj” koju je u creskom hotelu Kimen organizirao Hrvatski telekom u suradnji s Udrugom gradova. Zainteresirani su mogli razgledati električni automobil, provozati se električnim biciklom ili triciklom, upoznati sustav elektronske evidencije prikupljanja komunalnog otpada i druga suvremena tehnička rješenja.
Na početku poslijepodnevnog dijela sudionike konferencije, devedesetak predstavnika poslovnog svijeta i lokalne samouprave, pozdravili su Saša Kramar, član Uprave HT-a, u ime organizatora te creski gradonačelnik Kristijan Jurjako kao domaćin.
Već primjenjena „smart city“ rješenja Hrvatskog telekoma predstavili su Maja Hleb, predsjednica Uprave koprivničkog Komunalca, Zdenko Kirinčić iz krčkog komunalnog društva Ponikve te Maja Brzić iz Grada Dubronika. Michael Ferm iz Zumbtobel grupe predstavio je pametni sustav upravljanja rasvjetom u Kopenhagenu, a modele financiranja urbane mobilnosti predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Filip Brkljača.
Konferencija je zaključena panel diskusijom o budućnosti pametnih gradova na kojoj su sudjelovali Željko Turk, predsjednik Udruge gradova, Saša Kramar, član uprave HT, te Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke.
Od 128 grada u Hrvatskoj samo je 5 „pametnih“ tj. koriste tzv. pametne tehnologije. Prema predsjedniku Udruge gradova Turku gradovi su različiti i nejednako razvijeni, a Udruga radi na rješavanju bitnih problema koji su zajednički za sve gradove.
– U Udruzi, neovisno na političko opredjeljenje, uvijek dijelimo dobre prakse jedni s drugima, rekao je Turk.
Rijeka se najviše ističe u korištenju naprednih tehnologija jer nije otkrivala toplu vodu već je koristila tuđa iskustva, a isto tako dobre projekte koje primjenjuje vrlo rado prezentira drugim gradovima, kako u Hrvatskoj tako i u drugim sredinama.
– Mislim da je svaki grad pametan na svoj način. Postoje suvremene tehnologije koje mogu olakšati život građanima, ali nije manje pametan onaj grad koji npr. ima vrtić u kojeg se mogu upisati sva djeca, rekao je Obersnel.
Saša Kramar iz Hrvatskog Telekoma istaknuo je kako je HT lani uložio 1,4 milijarde kuna u razvoj infrastrukture i povećanje kapaciteta širokopojasnog interneta, a i ove je godine nastavio u tom smjeru što je puno više od ostalih operatera.
Tridesetak gradonačelnika sudionika konferencije zadržalo se u Cresu i dan kasnije jer je u prostorijama Zajednice Talijana održana redovna sjednica Predsjedništva Udruge gradova.
Udruga gradova je nacionalna, nestranačka i nepristrana zajednica gradova osnovana 2002. godine s ciljem poticanja suradnje jedinica lokalne samouprave i promicanja zajedničkih interesa gradova u Republici Hrvatskoj. Udruga ima u članstvu 121 od 128 hrvatskih gradova.
Predsjedništvo Udruge gradova, kojeg je član i creski gradonačelnik Kristijan Jurjako, je izvršno tijelo Udruge, ima 41 člana, a čine ga po dva gradonačelnika iz svake županije: gradonačelnik grada sjedišta županije i gradonačelnik drugog grada kojeg dogovorno odrede, odnosno izaberu ostali gradovi članovi Udruge s područja županije, te gradonačelnik Grada Zagreba.
Na sjednici održanoj u Cresu je pomoćnik ministrice uprave Boris Milošević gradonačelnicima predstavio koncept reforme lokalne i područne samouprave, potom je predstavljen projekt analize upravljanja javnim financijama na lokalnoj razini kojeg Udruga razvija sa Svjetskom bankom te nova aplikacija koja će povezivati gradove s Poreznom upravom. (Grad Cres)