Na sjednici Gradskog vijeća Grada Koprivnice donesena je Odluka o osnivanju Dječjeg gradskog vijeća Grada Koprivnice kojom ono postoje radno tijelo Gradonačelnika koje ima svoj mali proračun.
Također, članove Vijeća imaju pravo birati svi učenici od 1. do 8. razreda, a birani mogu biti učenici od 4. do 7. razreda, a koji su u Vijeću učenika.
Iz svake škole biraju se po četiri člana, odnosno Dječje gradsko vijeće čini ukupno 16 članova čiji mandat traje dvije godine. Na prvoj, konstituirajućoj sjednici Dječjeg gradskog vijeća članovi većinom glasova biraju dječjeg gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika.
-Dječje gradsko vijeće smo ove godine odlučili podići na nešto višu razinu, dati mu veću ulogu, i veći značaj. Tako je dobilo poziciju radnog tijela gradonačelnika, a ima i svoj dječji gradski proračun, ‘težak’ 7.000 kuna. Iznos nije velik, simboličan je, ali smo im dali mogućnost da sami upravljaju određenim svojim sredstvima. Na što će novac utrošiti, u koje ‘projekte’ uložiti, ostavili smo na volju njima samima. Hoće li to biti za popravak ili kupnju nekog igrala na igralištima, pomoć vršnjacima, donaciju potrebitima, mogu birati, a naravno i uvijek u svemu računati na našu podršku – pojasnili su nam iz Grada.

Važno je, dodali su, za istaknuti kako u školama upravo traje „kampanja“ za izbori članova Dječjeg gradskog vijeća, a rok za odabir je 30. listopad. Nakon toga, Koprivnica bi trebala dobiti i novog dječjeg gradonačelnika koji će na toj funkciji zamijeniti dosadašnjeg, Lovru Mršića.
Poziv djeci da se uključe u rad Dječjeg gradskog vijeća uputili su Mišel Jakšić, gradonačelnik i Vesna Mlinarić, voditeljica Dječjeg gradskog vijeća. (Grad Koprivnica, P.L.)


