Vijesti

Ludbreg: Izložba antičkih predmeta u sklopu projekta vrijednog preko 18 milijuna kuna

U sklopu projekta „Unapređenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno-kulturne baštine Grada Ludbrega“ ukupne vrijednosti 18.198.748,21 HRK koji je s 14.309.569,74 kuna sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoja, partner na projektu Lokalna akcijska grupa „Izvor“ organizirao je dvije izložbe tradicijskih predmeta.

Prva izložba održana je u sklopu najveće ludbreške manifestacije Dana ludbreške Svete nedjelje na Zanatskom trgu, a druga u petak 11. rujna u atriju dvorca Batthyany. Uz gradskog kovača, gradskog notara i „Žene iz Centra svijeta“ predstavljeni su tradicijski predmeti rimskog doba, a posjetitelji su imali priliku saznati nešto više o zanatima prisutnima u rimskom razdoblju i okušati se u izradi suvenira od gline i kovanju novca.

-Ovo je još jedan dokaz da kroz ovaj projekt dugačkog naziva mijenjamo grad iznutra, ali pritom mijenjamo i sebe. Kad privedemo kraju ovaj projekt, kad novizgrađeni objekt naselimo sa sadržajim poput ovih ukrasa, mislim da će to dodatno pomoći da zavolimo ovaj grad, da zavolimo jedni druge i da svi zajedno budemo zadovoljniji u mjestu u kojem živimo – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.

Realizacija projekta Unaprjeđenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno –kulturne baštine Grada Ludbrega stvara različite pozitivne efekte na gospodarska i društvena kretanja u gradu Ludbregu, u Varaždinskoj županiji, ali i u široj regiji. Razvoj religijskog turizama i poticanje razvoja drugih vrsta turizma važno i za širu zajednicu, a ne samo za lokalnu sredinu. Lokalna zajednica treba biti usmjerena privlačenju što većeg broja posjetitelja u sam Grad i širu okolicu, a to je moguće ukoliko se objedine informacije o mogućnostima koje posjetitelji imaju pri posjetu tom mjestu te unapređenjem postojeće kulturne baštine, izgradnjom nove turističke ponude putem integriranog projekta u Gradu te marketinškim aktivnostima koje su u skladu s aktivnostima predstavljaju ishodišnu točku adekvatne valorizacije povijesno – kulturne baštine Grada Ludbrega.

Potencijalna mogućnost povećanja takvih aktivnosti ima i pozitivne monetarne efekte. Osim toga, važno je uzeti u obzir i činjenicu da takav integrirani program koji obuhvaća aktivnosti poput valorizacije postojeće povijesno – kulturne i vjerske baštine Grada, te izgradnjom nove koja se povezuje u jedinstvenu cjelinu koja nudi posjetiteljima i turistima novo iskustvo doživljaja te čijom se realizacijom promiču gospodarske aktivnosti lokalne zajednice na tom području od iznimne je važnosti za razvoj turizma.

Naime, očekivano je kako će povećanje turizma imati će pozitivne posljedice na lokalno gospodarstvo. U lokalnim tvrtkama u značajnoj mjeri se povećava potražnja za robom i uslugama čime se utječe na uspješnije poslovanje prvenstveno malog i srednjeg poduzetništva s mogućim samozapošljavanjem ili zapošljavanjem. Konkretno, integriranim projektom uključeno je i otvaranje Zanatskog trga čija će funkcija biti osim one promotivne i edukativne, poticanje malog i srednjeg poduzetništva, OPG-a i udruga čiji bi se proizvodi na za to predviđenom mjestu prezentirali.

Realizacija ovog projektnog prijedloga mogla bi potaknuti suradnju s drugim gradovima na području organiziranja turističkih ponuda za posjetitelje pa bi to rezultiralo i povećanjem količine i kvalitete turističke ponude u ovoj regiji. Poticanje organizirane turističke ponude u sjeverno-zapadnom dijelu Hrvatske moglo bi produžiti boravak turista i omogućiti im na odmoru raznovrsniju ponudu aktivnosti. (Grad Ludbreg)

Moglo bi vas zanimati

Grad Krk nabavlja studijsku glazbenu opremu, dat će je na besplatno korištenje udrugama...

Počinje gradnja novog vrtića u Solinu – sigurno mjesto za još 80 djece...

Dubrovnik: Građani opet u prilici krojiti proračun, započinje novi ciklus Participativnog budžetiranja

Grad Ludbreg povećava sredstva i kreće u obnovu vatrogasnog doma