Dvadesetak hrvatskih gradova i općina odustalo je od novogodišnjeg vatrometa koji je inače uobičajeni dio programa dočeka. Kako navode u svojim objavama, dio ih se okreće ekološki prihvatljivim opcijama koje ne uznemiruju životinje pa će tako, primjerice, po prvi put umjesto klasičnog vatrometa na koji smo naviknuli, Osijek, Rovinj i Čazma organizirati laserski light show, o tome uskoro razmišlja i Zabok, a Grad Rijeka umjesto vatrometa dijelom ušteđenih sredstava će pomoći ,udrugama koje skrbe za životinje, poručili su nam. Vatrometa su se već ranije odrekli u Cresu, Labinu, Opatiji, Poreču, Puli, Samoboru i Varaždinu…
A pozitivan učinak koji se time postiže nije samo novčana ušteda u rashodovnoj strani recesijom i inflacijom opterećenih gradskih proračuna. I prijatelji životinja dugi niz godina skreću pozornost na znanstveno dokazane činjenice da eksplozije vatrometa i petardi izazivaju panični strah i stres kod kućnih ljubimaca. S obzirom na to da je njihov sluh daleko istančaniji od ljudskoga, piše Green.hr, velik broj mačaka i pasa ugine od srčanog udara.
Početkom prosinca iz Udruge Prijatelji životinja podsjetili su upravo i iz toga razloga da novogodišnji vatromet, ma koliko bio spektakularan i atraktivam, nije nezamjenjiv način proslave i dopisom su pozvali sve gradove i općine „da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način kako bi zaštitili životinje, ali i ljude i okoliš od negativnih posljedica, buke i zagađenja“.
Da se novac koji trošimo na vatromete i inu pirotehniku, a prema nekim procjenama radi se tu o godišnje nekoliko desetaka milijuna kuna u RH, može iskoristiti kvalitetnije, konkretno i za humanitarne svrhe i na taj način pomoći onima kojima je to najpotrebnije, pokazao je primjer Grada Malog Lošinja koji je kao svojevrsni “pionir” u nekorištenju novogodišnjeg vatrometa, za doček 2020. umjesto u tu svrhu novac iskoristio za kupnju uređaja za analiziranje krvi u Zavodu za hitnu medicinu i tako pomogao svojim otočnim sugrađanima.
-Želja nam je na taj način osigurati i mirnu večer kućnim ljubimcima koje se boje prasaka eksplozivnih naprava – poručili su još tada iz Grada.
-Posebno sam ponosna što se Grad Mali Lošinj još 2020. godine priključio EU destinacijama bez novogodišnjeg vatrometa. Tu nam je prvi cilj bio kućnim ljubimcima, ali i svim životinjama osigurati mirniju večer. Sretna sam što to sada uvode i mnogi drugi hrvatski gradovi- poručila je prije neki dan u objavi na svom fb profilu, Ana Kučić, gradonačelnica Malog Lošinja. (PL)