Vijesti

Novigrad i ove godine u trostrukom finalu: Brane titulu najboljeg grada za život, bore se za pobjedu u kategorijama gospodarstvo i obrazovanje

Baš kao i prošle godine, Grad Novigrad-Cittanova i u ovogodišnjem je velikom izboru za Najbolji grad, kojega provodimo u suradnji s Jutarnjim listom i agencijom Ipsos, svojim projektima i mjerama izborio ulazak u finale u sve tri kategorije – gospodarstvo , obrazovanje i demografija, te kvaliteta života.

U nizu parametara koji su korišteni u izračunu temeljem kojega su izabrani finalisti kod Novigrada se ističu naknade za djecu i srednjoškolce, visok prirodni prirast, razvoj sportskog turizma, ulaganje od 20 milijuna kuna u Radnu zonu Sveti Vidal, te 200 milijuna kuna u ekologiju i održivi razvoj, kao i mnogi drugi.

Novigrad se već nekoliko godina ističe s novčanim nagradama za najbolje učenike i studente, a prošle su godine ti  iznosi udvostručeni, pa tako učenici dobivaju nagrade od 1.000 kuna, a studenti od 2.000. kuna. U Novigradu nema neupisane djece u vrtiće, a Grad sufinancira čak 70 posto troškova, dok je roditeljima s dvoje i više djece u vrtiću cijena smanjena za dodatnih 20 do 50 posto. Za djecu iz socijalno ugroženih obitelji i djecu s poteškoćama u razvoju vrtić je u cijelosti besplatan.

S nedavnom obnovom fasade zgrade dječjeg vrtića dovršena je sveobuhvatna energetska obnova ovog objekta. Obnova je sufinancirana sredstvima EU, FZOEU-a, Grada, Istarske županije i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, i to u nekoliko faza, od 2016. do 2019. godine. Ukupna vrijednost investicije je oko 2,2 milijuna kuna, a njome su stvoreni još bolji uvjeti za ugodan i siguran boravak djece. Ne čudi stoga što je Novigrad jedan od hrvatskih gradova s najvećim prirodnim prirastom stanovništva, te što bilježi uglavnom pozitivne demografske brojke.

 „Ova nam je godina rekordna po broju upisanih učenika prvih razreda osnovne škole, njih čak 57, kao i po upisima djece u vrtiće. Obzirom na ove pozitivne trendove i zadnje pokazatelje, pred nama je obaveza dogradnje dječjih vrtića, kako bi slijedeće godine bili spremni i zadovoljili sve potrebe upisa u naše dvije predškolske ustanove. Raduje nas što su ovi konkretni statistički pokazatelji dali do znanja da u dobroj mjeri uspijevamo u svojim naporima, da smo na dobrom putu, a predstavljaju naravno i dodatni motiv i obavezu da na tom putu i ustrajemo“, poručio je gradonačelnik Anteo Milos.

Novigrad od 2006. godine osigurava besplatne udžbenike svim svojim pučkoškolcima, a od prošle godine uz udžbenike sufinancira i nabavu svog ostalog radnog materijala za sve učenike prvih razreda, učenike slabijeg imovinskog stanja, te učenike s teškoćama u razvoju. Zahvaljujući sufinanciranju od strane Grada, roditelji srednjoškolaca plaćaju samo 12 posto troškova prijevoza, dok su dvije najosjetljivije skupine – učenici slabijeg imovinskog stanja i oni s poteškoćama u razvoju i ovdje u potpunosti oslobođeni plaćanja.

U odnosu na Državni pedagoški standard, Grad Novigrad u mnogim segmentima osigurava nadstandard jer osigurava u cijelosti sredstva za plaću i materijalna prava psihologa u osnovnoj školi, uvjete za izvođenje nastave informatike u nižim razredima, te sredstva za plaću i materijalna prava za pet zaposlenih učitelja na produženom boravku u dvije škole.

U dogledno vrijeme Novigrad će dobiti i novu Talijansku osnovnu školu (TOŠ) . Iako je osnivač Škole Istarska županija, Grad u aktualnom projektu pripreme izgradnje nove školske zgrade aktivno sudjeluje, na više načina – davanjem zemljišta, sudjelovanjem u projektiranju i djelomičnom sufinanciranju. Procijenjena vrijednost nove škole iznosi oko 17,3 milijuna kuna. Projektom je predviđena izgradnja kotlovnice na bio masu, a na koju će se osim nove TOŠ spojiti i OŠ Rivarela, te dva dječja vrtića. Provedbom ovog projekta osigurat će se znatno povećanje obrazovnog standarda, a ujedno i poticati korištenje obnovljivih izvora energije. Nakon što je pripremljena projektna dokumentacija, u tijeku je izdavanje građevinske dozvole za izgradnju nove škole.

U okviru socijalnog programa, među ostalim su povećani cenzusi za ostvarivanje socijalnih naknada, pa su tako mjesečni cenzusi za pomoć samcima povećani na 2.200 kuna, tročlanom kućanstvu do 3.800 kuna, četveročlanom do 4.500 kuna, a samcu nesposobnom za rad cenzus je povećan za 20 posto. Dodatno povećanje cenzusa od 20 posto uvedeno je i za jednoroditeljske obitelji, dok je za tu vrstu obitelji koje žive u podstanarstvu cenzus uvećan za čak 60 posto.

Od gospodarskih projekata i ulaganja jedan od najvažnijih je Radna zona Sveti Vidal u koju je Grad je do sada uložio oko 20 milijuna kuna. U Zoni trenutno posluje 15-ak gospodarskih subjekata koji zajedno imaju oko 300 zaposlenika, a novim investicijama u zonu očekuje se otvaranje 50 novih radna mjesta u naredne dvije godine, a Grad odavno investitorima u Zoni osigurava razne beneficije i poticaje poput olakšica prilikom kupovine zemljišta i plaćanja komunalnog doprinosa.

„Razvoj poduzetništva i poduzetničke infrastrukture u radnoj zoni Sveti Vidal od velike je važnosti za razvoj gospodarstva Novigrada. Mogućnost stvaranja okruženja koje nudi razne proizvodne i uslužne djelatnosti , kao i diversifikacija tržišta rada važni su za naš grad, pogotovo u aspektu konstantnog rasta turističke privrede i velike sezonalnosti poslova. Radna zona Sveti Vidal uspješan je primjer suradnje javnog i privatnog sektora. Pokazalo se da infrastrukturno kvalitetno opremljene poduzetničke zone s lakoćom pronalaze poduzetnike, generiraju nove vrijednosti i nova radna mjesta. Dosadašnji rezultati i trenutni interes poduzetnika s našeg područja i iz inozemstva garancija su novih investicija i novih 50-ak radnih mjesta u naredne dvije godine. Od toga će koristi imati lokalna samouprava, ali i država – kroz PDV, novo zapošljavanje i kroz cijeli gospodarski ciklus koji se pokreće stavljanjem nekretnina u funkciju poduzetništva. Bez razvoja poduzetništva i ulaganja u javnu infrastrukturu nema napretka. Zato je i ovaj mali primjer zone Vidal bitno doprinio cjelokupnom razvoju Novigrada i slici uspješnog i otvorenog grada“, poručio je Milos.

Kad govorimo o Radnoj zoni Sv. Vidal, jedna od posljednjih realiziranih investicija u javnu infrastrukturu tog prostora je i recentna izgradnja prometnice, koja je financirana EU sredstvima u ukupnoj vrijednosti od oko milijun kuna, a koja će omogućiti izgradnju i privođenje namjeni četiri nove građevinske čestice, time i daljnji razvoj gospodarskih djelatnosti u zoni.

Inače, Programom razvoja poduzetništva Novigrad već treću godinu zaredom izdvaja po 70 tisuća kuna godišnje za dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima. U ovoj su godini u planu i drugi poticajni projekti za gospodarstvo te se za te potrebe iz Proračuna ukupno planira izdvojiti 225 tisuća kuna.

Novigrad je realizirao niz projekata koji potiču ekološku održivost, pa su tako prvi u Hrvatskoj modernizirali javnu rasvjetu čime su postigli uštedu od preko 300 tisuća kuna godišnje, a u posljednjih 15 godina u ekologiju i održivo upravljanje uložili su preko 200 milijuna kuna, što je 50 tisuća kuna per capita.

Trenutno aktualni, najveći ekološki projekt na području Novigrada je projekt poboljšanja sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u aglomeracijama Umag – Savudrija – Novigrad. Projekt se sufinancira EU sredstvima kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Nositelj projekta je komunalno poduzeće 6. Maj odvodnja d.o.o. uz suradnju i sufinanciranje gradova i općina na čijim se područjima projekt provodi. Trajanje projekta je od 2014.  do 2023. godine. Ukupni troškovi provedbe projekta (ne samo za područje Novigrada) su 556,7 milijuna kuna, od čega na područje Novigrada otpada oko milijun kuna. Na području Novigrada rekonstruirat će se kanalizacijska mreža starogradske jezgre Novigrada (oko 3 km cjevovoda), izgradit će se fekalna kanalizacija u nekoliko gradskih naselja, te nadograditi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda na 3. stupanj pročišćavanja, što podrazumijeva i mogućnost ponovne uporabe otpadnih voda (za primjerice navodnjavanje javnih zelenih površina).

U prošloj godini EU sredstvima iz Programa ruralnog razvoja dovršena je izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta Salvela. Ukupna vrijednost investicije je oko 2,3 milijuna kuna. Od većih projekata u pravcu održivog razvoja je i nastavak obnove odnosno zamjene javne rasvjete trenutno energetski najučinkovitijom LED tehnologijom. Nakon što je taj projekt u fazama provođen tijekom proteklih nekoliko godina, u pripremi je zamjena posljednjih 700-tinjak rasvjetnih tijela, čime će sva gradska javna rasvjeta biti obuhvaćena LED tehnologijom. Novigrad će tako biti među prvim hrvatskim gradovima (a možda i prvi!) koji su u cijelosti javnu rasvjetu prilagodili najsuvremenijim ekološkim standardima. Vrijednost ovog projekta procjenjuje se na 2,8 milijuna kuna.

„Cilj svih ovih projekata među ostalim je i razvijati ekološku svijest na svim razinama, pri čemu Grad kroz investicije u energetski učinkovitu i ekološki prihvatljivu javnu infrastrukturu daje pozitivan primjer drugima, te nastoji poticati i pomagati građane i poduzetnike da djeluju u istom pravcu; da koriste obnovljive izvore energije, da energiju racionalno koriste, te da se s dužnom pažnjom i pozornošću odnose prema prirodi i okolišu. Time prvenstveno štedimo energiju, u konačnici i vlastiti novac, no prije svega zajedno čuvamo svijet u kojem živimo, u kojem će živjeti i generacije naših potomaka“, kazao je gradonačelnik Milos. (L.U.)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Čakovec: Osigurana sredstva – II.osnovna škola na čakovečkom Jugu dobiva nove učionice