Od početka tjedna gužva je na gradilištu tvrtke Phyox, tvornice za proizvodnju mikro algi u Poduzetničkoj zoni Novska.
Na pripremljene armirano betonske elemente zidova hale djelatnici tvrtke „Međimurje PMP“ iz Čakovca, gdje su elementi i proizvedeni, uz pomoć dizalice za teške terete postavili su krovne ploče na krovnu konstrukciju i tako natkrili cijeli prostor budućeg proizvodnog pogona. I djelatnici građevinske tvrtka „KIM gradnja“, Lipovljani, nastavili su s poslovima betoniranja i pripreme za novi dio hale.
Kada se pogoni završe i počne proizvodnja mikro algi za medicinske, prehrambene i kozmetičke svrhe, prema riječima Dražena Bregleca, direktora tvrtke Phyox, „proces proizvodnje je dizajniran na način da zadovoljava najviše standarde, a cjelokupni proizvodni proces sastoji od isključivo od potpuno inertnih i za medicinske svrhe prihvatljivih materijala, od stakla i nehrđajućeg čelika najviše kvalitete“.
Mikro alge iz Novske namijenjene su globalnom tržištu, koje može očekivati odgovarajuću količinu i superiornu kvalitetu. Procijenjena vrijednost izvoza iznosi preko 2 milijuna eura u prvoj fazi proizvodnje. Ukupna vrijednost investicije, u poslovnom planu izražene u dvije faze, iznosi 8, 9 milijuna eura.
U cijelom procesu, pored stručnih voditelja specifična znanja, biotehnologa, farmaceuta, kemičara i specijalista za strojarstvo i elektro održavanje, u pogonima će zaposlenje naći i 15 djelatnika drugih struka.
Podsjetimo, alge će se uzgajati u umjetnim bazenima s vodom, sam proizvodni proces troši CO2 i proizvodi kisik te nema negativan utjecaj na okoliš, a rezultat takve tehnologije su proizvodi organske čiste supstance mikro algi. Osim u kozmetičkoj i farmaceutskoj, alge se sve češće koriste i u prehrambenoj industriji, smatraju se hranom budućnosti, a nerijetko su sirovina u proizvodnji biodizela, bioplina, bioplastike te goriva za zrakoplove. Upravo s tim ciljem osnovan je i poseban Hrvatski centar za biogorivo iz algi dok sam uzgoj predstavlja jedan od budućih inovacijskih iskoraka toliko nam potrebnog poduzetničkog duha, tim više što su uvjeti za ovu djelatnost u Hrvatskoj iznimno dobri. Višak toplinske energije iz postrojenja koristit će se za stakleničku proizvodnju algi za biodizel i farmaceutsku industriju.
Ekstrakti algi koriste se još i u poljoprivredi kao biostimulatori i fermentori za očišćenje voda, sanaciju deponija te u proizvodnji sredstava za gašenje požara. Nužno je da se sam proizvodni proces odvija na lokacijama koje nisu onečišćene proizvodima ili tvarima neodobrenima u ekološkoj proizvodnji odnosno zagađivačima koji bi ugrozili ekološku prirodu proizvoda. (Grad Novska, V.H.)