Grad Labin može se pohvaliti s najviše osvojenih titula u ovoj kategoriji budući da je od 2018. godine četiri puta zaredom pobjeđivao, a i lani se našao u finalu. Jedan od razloga zbog kojih je tako nalazi se u činjenici da za obrazovanje, mlade, demografiju i socijalne politike Labinjani izdvajaju otprilike 40 posto svog proračuna. Tako se, primjerice, za stipendije i školarine izdvaja 10,46 eura po stanovniku, a za novorođeno dijete roditeljima na račun sjeda 536,45 eura potpore, što Labin smješta među pet najbolje rangiranih gradova (od ukupno 35 srednjih). Labin je prvi u Hrvatskoj uveo model dualnog stipendiranja kojim se srednjoškolce i studente deficitarnih zanimanja financijski podupire i direktno povezuje s lokalnim tržištem rada, a u prilog ovom istarskom gradu ide i činjenica da mu je svaki peti građanin visokoobrazovan. Osim što se upravo gradi novi dječji vrtić, obnavljaju igrališta te organiziraju razne ljetne aktivnosti za mlade, Labin se može pohvaliti i nedavno otvorenim Domom za starije osobe, unutar kojeg je organiziran i Dnevni boravak, a nudi se i usluga dostave kuhanih obroka starijim građanima koji nisu smješteni u samoj instituciji.
Upravo izgradnju Doma labinska gradska uprava smatra jednim od svojih značajnijih uspjeha budući da je izgrađen iz vlastitih sredstava, uz sufinanciranje Istarske županije. Dom je u ožujku ove godine primio svoje prve korisnike, ima kapacitet za smještaj 50 stalnih te 20 dodatnih mjesta u Dnevnom centru, a Grad kroz subvencije osigurava da smještaj u Domu bude dostupan što širem broju građana. O starijoj populaciji vodi se računa i kroz ostale vidove potpore pa su tako iznosi božićnica za umirovljenike povećani za 250 posto. Kako naglašavaju iz Gradske uprave, ova mjera nije samo pomoć već i izraz zahvalnosti starijim građanima.
“Svjesni smo poskupljenja i rasta osnovnih životnih troškova posljednjih godina, koji opet, nažalost, pogađaju one najnemoćnije i one s najnižim primanjima. Mirovine su, doduše, rasle, no nisu ni izbliza pratile rast ostalih cijena. Ono malo što možemo učiniti kao Grad je da barem u ovo predblagdansko vrijeme pomognemo našim umirovljenicima, poglavito onima s nižim iznosima mirovina, da proslave Božić. Stoga smo ove godine povisili iznose jednokratnih novčanih pomoći, ali isto tako i cenzuse visine mirovina. Tako će svi labinski umirovljenici čija prosječna mjesečna mirovina ne prelazi 500 eura, dobiti novčane naknade u iznosima od 50 do 100 eura, a na 50 smo, umjesto dosadašnjih 35, podigli i iznose poklon bonova za domaćice starije od 60 godina te za korisnike našeg gradskog socijalnog programa” – rekao je ovim povodom gradonačelnik Valter Glavičić.
Socijalna zaštita u Labinu obuhvaća široki spektar mjera, uključujući sufinanciranje troškova stanovanja, režija i komunalija za najugroženije sugrađane, kao i pomoć u hrani kroz dostavu toplih obroka i bonove za kupnju osnovnih namirnica. Grad subvencionira troškove prijevoza za umirovljenike, nezaposlene osobe starije od 60 godina i korisnike dnevnog centra za rehabilitaciju. Također se sufinancira stanovanje u nužnim smještajima za pojedince i obitelji. Grad financira razne programe usmjerene na aktivno starenje i podršku starijim osobama, poput zdravstvene njege u kući i pomoći u svakodnevnim aktivnostima.
Grad Labin proteklih je godina uložio mnogo truda i resursa kako bi unaprijedio kvalitetu života svim svojim stanovnicima, a naglasak je na stvaranju dugoročno održive i inkluzivne zajednice, zbog čega je i u sistematizaciji poslova Gradske uprave definirano zasebno radno mjesto Savjetnika za odgoj, obrazovanje i demografiju. Labin se pritom osobito ponosi izvanrednim ulaganjima u obrazovanje i podršku mladima. Grad je organizirao 12 skupina produženog boravka za osnovnoškolce, koje obuhvaćaju oko 250 učenika, čime je omogućeno kvalitetno i sigurno okruženje za djecu nakon redovne nastave. Roditelji su oslobođeni većine troškova, osim obroka, a za djecu iz socijalno ugroženih obitelji boravak i obroci su besplatni. Škole u Labinu opremljene su informatičkom opremom i infrastrukturom za E-dnevnik, čime se moderniziraju obrazovni procesi i pruža podrška digitalnoj pismenosti. Također, Grad kontinuirano osigurava pomoćnike u nastavi za djecu s teškoćama, kroz projekte RAST 3 i RAST 4, uz značajnu podršku iz Europskog socijalnog fonda pa je tako ove školske godine osigurano 510 tisuća eura bespovratnih sredstava za angažiranje 20 pomoćnika u sljedeće tri godine.
Pored toga, Grad financijski pomaže učenicima iz socijalno ugroženih obitelji pri nabavi školskog pribora, sufinancira odlazak na državna i međunarodna natjecanja te maturantima pomaže u organizaciji maturalnih zabava. Stipendije su također prilagođene kako bi se potaklo obrazovanje u deficitarnim zanimanjima, osobito u području zdravstva. Grad Labin kroz stipendije financijski pomaže nadarene učenike srednjih škola i studente, a kako je već spomenuto, uveo je i dualni model stipendiranja u suradnji s lokalnim gospodarstvenicima. Uz to, ove su godine i iznosi stipendija povećani pa tako studenti, umjesto dosadašnjih sto, mjesečno primati 167 eura, izvrsni studenti po 200,40 eura, a srednjoškolci umjesto dosadašnjih 75 eura po novom mogu računati na 125 eura, odnosno, oni s prosjekom 4,80 i više, primat će po 150 eura mjesečno. Dodajmo kako je i svim srednjoškolcima iz labinskih prigradskih naselja osiguran besplatan prijevoz pri dolasku i odlasku iz škole. U Labinu djeluje i Umjetnička škola Matka Brajše Rašana, a koja pruža glazbeno i plesno obrazovanje za gotovo 300 polaznika, uz potporu Grada i Ministarstva demografije. Zahvaljujući sredstvima, škola organizira brojne koncerte i radionice poput „Baletnih zvjezdica“ i „Malih virtuoza“, čime se razvijaju umjetnički talenti mladih Labinjana.
Labin je također pokrenuo pilot projekt dodjele besplatnih građevinskih parcela mladim obiteljima, što je izazvalo velik interes i entuzijazam među stanovnicima. Prve četiri obitelji već su dobile parcele u naselju Marcilnica, dok se u sljedećoj fazi planira dodjela zemljišta na Kapelici i Streljani. Ova mjera ima za cilj zadržavanje mladih u Labinu i poticanje rasta lokalnog stanovništva.
Grad također pruža dodatne pogodnosti za obitelji s djecom – uz subvenciju troškova boravka djece u jaslicama i dječjem vrtiću, od 2022. godine Grad subvencionira razliku do pune ekonomske cijene vrtića i osigurava besplatan boravak za drugo i svako iduće dijete u obitelji koje vrtić pohađa istovremeno, kao i plaće za asistente za djecu s posebnim potrebama. Osigurava se i jednokratna naknada za nabavku opreme za novorođenčad za roditelje novorođene djece s prebivalištem u Gradu Labinu; u mjeru su uključena i posvojena djeca, kao i naknada za porod u slučaju mrtvorođenog djeteta te sufinancira hrana za dojenčad i djecu do prve godine života koja se ne mogu prehranjivati majčinim mlijekom i prema preporuci liječnika.
Na području zdravstvene zaštite, Grad Labin kontinuirano ulaže u nadstandardne medicinske usluge. Grad i Turistička zajednica zajednički financiraju hitne medicinske timove T1 i T2. U Labinu je otvoren Centar za savjetovanje djece, mladih i obitelji „Dobar start“, a Savjetovalište za reproduktivno zdravlje provodi redovite tjedne aktivnosti za mlade. Za predškolsku i školsku djecu financirani su logopedski pregledi, savjetovanje roditelja, kao i preventivni pregledi u cilju ranog otkrivanja raka dojke kod žena treće dobi. Osigurano je savjetovalište za prehranu u suradnji s nutricionistima te preventivni pregledi i edukacije o oralnom zdravlju.
U cilju razvoja sportskih kapaciteta, Grad Labin je uložio značajna sredstva u obnovu sportskih i dječjih igrališta. U sklopu tih ulaganja izgrađena su i tematska igrališta posvećena očuvanju ribarske tradicije. Planirana je i gradnja sportskog centra Vinež, čime će se dodatno unaprijediti sportska infrastruktura u gradu, a novi vrtićki objekt, također na Vinežu, predviđen je za otvaranje u rujnu 2025. godine. Inače, Labin je nekoliko puta u našim analizama proračunskih izdvajanja za sport dospijevao među rekordere, a primjerice, između 2017. i 2019. godine, u sport i sportsku infrastrukturu uložio je preko trećine proračuna.
Labin brine i o osobama s invaliditetom i intelektualnim teškoćama kroz programe podrške kao što su „Naša dnevna zajednica Labin“ i aktivnosti koje provodi Udruga za zapošljavanje osoba s invaliditetom INPROMO. Ove inicijative uključuju radne i socijalne radionice, kao i podršku u zapošljavanju, čime se osigurava inkluzija i jačanje položaja osoba s invaliditetom.
Grad Labin je prepoznao važnost održivog razvoja, stoga su mnogi projekti usmjereni na očuvanje okoliša i promoviranje zdravih navika, osobito kod mladih. U vrtićima i osnovnim školama provodi se edukacija o zdravoj prehrani, u suradnji s nutricionističkim timom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije. Također, uvedene su mjere za smanjenje potrošnje resursa i poticanje reciklaže na razini grada.
Kroz sve ove raznovrsne inicijative, Labin je postao prepoznat kao grad koji istinski brine o svim generacijama. Pružanjem podrške obiteljima, mladima, starijima i socijalno osjetljivim skupinama, Labin se pozicionirao među vodeće gradove u Hrvatskoj po kvaliteti života i socijalnoj inkluziji o čemu, između ostalog, govori i podatak kako se na našem Izboru triput našao i nadomak osvajanja titule najboljeg grada za život. (V.H.)