Mali Lošinj najveći je grad na hrvatskim otocima, grad koji, iako je otočna sredina, ima veliki broj djece i mladih o kojima, uz sve poteškoće koje nosi život na ‘dislokaciji’ kopna u RH, a možda baš i dodatno zbog toga kao snažna motivacija u hrvanju s geografskim i pratećim izazovima, itekako vodi računa… A da to općenito radi jako dobro potvrđuje i čak osmi ulazak Malog Lošinja u samu završnicu našeg tradicionalnog izbora za Najbolji grad. Nakon naslova ‘prvaka’ u kategoriji Gospodarstva, pa po tri izborena finala u istoj kategoriji i kategoriji Kvaliteta života, ove godine veliko finale zaslužio je u kategoriji ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’…
Aduti Malog Lošinja u Primorsko-goranskoj županiji kojima su se domogli pozicije u pet najboljih malih gradova u Republici Hrvatskoj su zavidni u nekoliko kriterija. Ponajprije prema broju odgojitelja u vrtićima – zbog 3,94 vrtićanca po odgajatelju, ali i zbog toga što je u tom gradu- svaka peta osoba visokoobrazovana. Porodiljna naknada od 1.176,66 po svakoj bebi smjestila ih je u Top 3 po ovom kriteriju. I ovaj grad svake godine stipendira svoje učenike i studente (prošle su godine one povećane), a umirovljenike i osobe s invaliditetom daruje božićnicama. Lani su izdvojili 23.550 eura za sufinanciranje školske opreme, a ove 18 tisuća. Gradi se novi dječji vrtić s tri nove jasličke skupine, već je uređeno nekoliko dječjih igrališta. U lipnju 2023. je Mali Lošinj izdvojio dodatnih 65 tisuća eura za 20 posto veće plaće zaposlenima u Dječjem vrtiću, a za još 15,5 posto ‘podebljanja’ od ovog srpnja.
Trošak vrtića za roditelje nije rastao posljednjih 10 godina! Uz općeniti rast cijena i povećanje troškova, došlo je i do povećanja ekonomske cijene vrtića. No, roditelji ovo povećanje neće osjetiti, već je Grad i ove godine u potpunosti preuzeo trošak za ukupno 291 upisano dijete, dok roditelji plaćaju samo 11,76 posto ekonomske cijene vrtića. Taj se iznos nije mijenjao posljednjih deset godina. Također, za obitelji s više djece u vrtiću vrijedi: za dvoje djece koja istovremeno borave u vrtiću, plaća se 10 posto manja cijena vrtića po djetetu, a za obitelji s troje djece u vrtiću – treće dijete vrtić pohađa besplatno, dok se za dvoje djece cijena umanjuje za iznos kraćeg programa.
Grad je u posljednjem desetogodišnjem razdoblju izdvajanja povećao za preko 100 posto, točnije za 1,12 milijuna eura (sa 770 tisuća eura na 1,89 milijuna eura) kako bi osigurao visoku kvalitetu usluge, otvaranje novih skupina i potrebna zapošljavanja, kao i neophodno podizanje plaća djelatnicima i djelatnicama vrtića. Grad Mali Lošinj nastoji omogućiti nadstandard za svu djecu i njihove roditelje, uz 70-ak djelatnika vrtića, pomoćnog osoblja i odgajatelja, za mališane brine čak pet stručnih suradnika, odnosno jedna psihologinja, dvije radne terapeutkinje i pedagoginja, a na raspolaganju su i dva logopeda, od kojih je jedan od logopeda namijenjen vrtićkoj djeci, a drugi je na raspolaganju svim građanima Malog Lošinja.
Uz nabrojano, aktivno se radi na osuvremenjivanju postojećih vrtićkih kapaciteta. Tako je prošle godine adaptiran i opremljen prostor Dječjeg vrtića Nešpula za još jednu dodatnu jasličku skupinu u iznosu od gotovo 120 tisuća eura. Uređeno je igralište Dječjeg vrtića Žižula u Velom Lošinju u ukupnom iznosu od 117 tisuća eura, od kojih je sufinancirano 59,7 tisuća eura kroz Program razvoja otoka u 2022. godini. Nakon što su prošle godine na DV Žižula obnovljeni krov, oluci i fasada, ove su se godine nastavili radovi na energetskoj obnovi vrtića. Završeni su strojarski i elektroinstalacijski radovi koji obuhvaćaju sustav grijanja i hlađenja, zamjenu postojeće rasvjete, uređenje i djelomičnu zamjenu unutarnje stolarije i sanitarija, kako bi mališane dočekalo sve spremno za početak pedagoške godine 2024./2025. Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 375 tisuća eura, kod kojih je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU sufinanciralo 76 tisuća eura.
Uskoro će se ponoviti i postupak javne nabave za izgradnju Dječjeg vrtića Mrav, koji je prvotno poništen zbog znatnog prekoračenja procijenjenih troškova. Konkretno, pristigle ponude premašile su procijenjenu vrijednost za gotovo dvostruko, stoga se kreće u raspisivanje novog natječaja kako bi se realizirao projekt izgradnje modularnog vrtića. Treba istaknuti kako je ove godine u vrtić upisano 291 dijete, i sva su djeca primljena, što znači da nijedno dijete nije ostalo neupisano, radi čega se sva procedura za djecu i roditelje može provesti bez negativnih posljedica.
Kako bi pripomogao roditeljima s izdacima koji ih očekuju početkom nove školske godine, Grad Mali Lošinj svojim mjerama obuhvaća vrtićance, učenike i studente sa svog područja. Tako osnovnoškolcima u potpunosti financira trošak radnih materijala. I ove su godine svi učenici malološinjske osnovne škole, kao i područnih škola, sjeli u školske klupe uz radne materijale (geografske atlase, radne bilježnice, zbirke zadataka, testove, ispite znanja i nastavne listiće) čiji trošak već tradicionalno snosi Grad prema popisu dostavljenom iz Osnovne škole Maria Martinolića. Kako bi pripomogao roditeljima s izdacima koji ih očekuju početkom nove školske godine, Grad Mali Lošinj je tom mjerom obuhvatio sve učenike i učenice od prvog do osmog razreda, uključujući i posebne odjele za djecu s teškoćama, a za nju je u proračunu izdvojeno 22,6 tisuća eura. Grad također, u cijelosti ili djelomično, (su)financira udžbenike za socijalno ugrožene učenike i srednjoškolce s ugroženim zdravljem, koji to pravo ne mogu ostvariti po drugim osnovama.
Tu je i besplatan cjelodnevni boravak. Grad Mali Lošinj, naime, od 2013 financira cjelodnevni boravak i program cjelodnevne nastave, a od 2022. Grad je osigurao njegovo besplatno provođenje za sve roditelje koji su svoju djecu uključili u program. Sklapanjem Ugovora o financiranju cjelodnevno odgojno-obrazovnog programa s OŠ Maria Martinolića, Grad je na sebe u potpunosti preuzeo trošak plaća učiteljica za što je ove godine sveukupno izdvojio 123 tisuće eura, ili 24,5 tisuća eura više u odnosu na 2023./24. Uz financiranje cjelodnevnog odgojno-obrazovnog programa, sufinancira se i glazbeni odjel Osnovne škole u predviđenom iznosu- 10 tisuća eura za školsku godinu 2024./25.
Grad nadalje stipendira učenike i učenice srednjih škola i studente i studentice na prvoj godini fakulteta, ali i na višim godinama studija, studentsku populaciju koja studiraju zemljama Europske unije i onu u stanju socijalnih potreba. Grad Mali Lošinj dodjeljuje i stipendije za srednjoškolce koji srednju školu pohađaju izvan teritorijalnog područja Malog Lošinja i Grada Cresa, a željeno zanimanje nisu u mogućnosti steći školujući se na Lošinju i Cresu. S obzirom na povećanje cijena i inflaciju, prošle je godine donesena odluka o povećanju učeničkih i studentskih stipendija, i to za učenike sa 66 na 100 eura mjesečno, a za studente sa 113 na 150 eura. Isto tako, od ove godine podigao se broj učeničkih i studentskih stipendija, i to za učenike i učenice sa 7 na 10, za studente i studentice prve godine studija sa 6 na 10, a isto vrijedi i za studente na višim godinama studija, sa 6 na 10 stipendija.
Osim vrtićkih kapaciteta, učenike je u novom izdanju dočekala OŠ u Velom Lošinju. Izvedeni su radovi koji obuhvaćaju armiranje, pripremu površina, bojanje zidova i stropova, sanaciju pukotina, a ukupna vrijednost ovih radova iznosi 25 tisuća eura s PDV-om, dok će tvrtka Radnik d.d. iz Križevaca donirati radove za obnovu vanjske fasade objekta. Ta obnova doprinijet će izgledu i dojmu, činiti cjelinu s novouređenim igralištem i zgradom Dječjeg vrtića Žižula, ali i po uređenju dvaju igrališta koji se nalaze između vrtića i škole, s kojim se kreće ove jeseni. Grad nastoji poboljšati uvjete rada, kako u matičnoj, tako i u 4 područne škole (Veli Lošinj, Nerezine, Susak i Ilovik) kroz razne ugovore i sufinanciranje različitih potreba koje istakne sama škola.
U tijeku je i izrada projektne dokumentacije za dobivanje lokacijske i građevinske dozvole za izgradnju nove školske sportske dvorane, po dobivanju suglasnosti nadležnog ministarstva i odobrenju dijela financijskih sredstava, planira se start izgradnje početkom 2025., dok procijenjena vrijednost investicije iznosi oko 3.450.000 eura s PDV-om. Izvori financiranja su Grad Mali Lošinj i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH.
Kontinuirano se provodi i pronatalitetna politika, pa roditelji za prvo dijete u obitelji dobivaju 700, za drugo, 1.400, za treće- 2.100, a za četvrto-2.800 eura. Brinu i -o onim najstarijima, pa primjerice, uz niz potpornih programa, umirovljenike u Malom Lošinju čeka i uskrsnica i božićnica,,, Inače zanimljiva je činjenica kako je od 2018. do 2023. svaki put najbolji mali grad u kategoriji ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’ uvijek bio s mora, a i sada su uz Mali Lošinj finalisti- Cres, Crikvenica, Novigrad i Komiža. Tko je pobijedio saznat ćemo na svečanosti proglašenja u Šibeniku- 5. prosinca. (P.Livajić)