Obrazovanje

Šibenik ponovo u finalu izbora za Najbolji grad – evo čime je zaslužio plasman u top 5 velikih gradova za obrazovanje i demografiju

Pet finala, uz jedno u Eco city kategoriji (2021.), čak četiri u kategoriji ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’ (2018., 2019., 2020. i 2021.) u kojoj su 2020. ponijeli i naslov pobjednika! Izuzetno dojmljiv rezime je i niz rezultata Šibenika u izboru za Najbolji grad. U završnici tradicionalnog nadmetanja, u organizaciji portala Gradonačelnik.hr i Jutarnjeg lista, Krešimirov grad nalazi se iznova i ove godine, a laskavu titulu u konkurenciji velikih gradova (iznad 35.000 stanovnika) ‘lovi’ upravo u svojoj najuspješnijoj kategoriji izbora…

Nadu da bi mogli ponijeti i drugi prestižni naslov temelje na nekoliko aduta. Među njima je tako porodiljna naknada u visini 734,16 eura po novorođenom djetetu koja ih smješta u Top tri velika grada. U šibenskim se vrtićima jedan odgojitelj brine za 5,78 polaznika, dok u školama na jednog učitelja dolazi devet učenika. Ovaj predivan stari dalmatinski grad posebno se ponosi svojim ulaganje u predškolske institucije, a ništa manje uspješan nije ni u radu s mladima. Početkom 2024. im je drugi put dodijeljen certifikat ‘Grad za mlade’, uz ostalo zbog toga što svoje mlade aktivno uključuje u zajednicu, subvencionira kupnju radnih bilježnica i školske opreme, podržava njihove inicijative i aktivno radi na unapređenju mentalnog zdravlja mladih osoba. Osim toga, kroz nekoliko ciklusa izgradnje stanova po modelu POS-a pomogli su mladim obiteljima da svoje stambeno pitanje riješe znatno povoljnije nego po tržišnim uvjetima.

Naročito su ponosni potporama kojima pomažu obrazovni sustav. Uz to što donosi mjere usmjerene na zadržavanje mladih i posebno mladih obitelji na svom području, Grad iz godine u godinu povećava kapacitete dječjih vrtića kao osnivač u dvije predškolske ustanove – DV Smilje i DV Šibenska maslina, ali i sufinancira i boravak djece u pet predškolskih ustanova drugih osnivača. U pedagoškoj 2022./2023. podignuo je  visinu iznosa mjesečnog sufinanciranja djece upisane u vjerskim i privatnim vrtićima;  a  sudjelovanje roditelja u cijeni programa predškolskog odgoja i obrazovanja izjednačio na 90 eura za jaslički i 10-satni redoviti program za sve roditelje bez obzira koji vrtić pohađaju njihova djeca. Također, donijete su odluke o umanjenju cijene za roditelje koji imaju više djece u vrtiću i definirani korisnici prava i usluga iz sustava socijalne skrbi kojima će biti omogućeno besplatno korištenje usluga boravka djece u predškolskoj ustanovi i to za: korisnike zajamčene minimalne naknade, mlade roditelje – redovne učenike i redovne studente s prijavljenim prebivalištem na području grada Šibenika, kao i iznimno, roditelje/skrbnike djeteta uz preporuku stručnog tima Odjela za djecu, brak i obitelj Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područni ured iz Šibenika.

Bespovratnim sredstvima fondova i nadležnih ministarstava, ali i značajnim vlastitim ulaganjima, u predškolskom odgoju realiziran je i niz infrastrukturnih projekata. Posljednji je izgradnja novog Dječjeg vrtića Ljubica pri predškolskoj ustanovi DV Smilje,  a sredstva se kad god je to moguće osiguravaju kao bespovratna fondova ili mjerodavnih ministarstava, pri čemu se uvelike ulažu i vlastita sredstva: U planu je i daljnje proširivanje kapaciteta i izgradnja novih predškolskih ustanova: u tijeku je proširenje i dogradnja DV Šibenski tići, planirani projekti izgradnje DV Mažurice i DV Gomljanik, proširenje DV Mali Mihovil, provedena energetsku obnova DV Tintilinić, kao i uređenje okoliša DV Kućica…

Grad Šibenik već duži niz godina podržava provođenje programa produženog boravka koji je neobvezni oblik neposrednog odgojno-obrazovnog rada pod vodstvom učitelja, a namijenjen je učenicima nižih razreda osnovne škole koji se provodi izvan redovite nastave s organiziranim boravkom, prehranom i učenjem u školskim prostorima Osnovne škole organiziraju produženi boravak za potrebe svojih učenica i učenika (po potrebi i za one izvan svoga upisnog područja), a usklađen je s potrebama zaposlenih roditelja, organizacijskim, kadrovskim i prostornim uvjetima. U 2024./2025. školskoj godini organizirana je provedba produženog boravka za 333 učenice i učenika u 20 odgojno-obrazovnih skupina u sedam (ukupno ih je devet) osnovnih škola kojima je Grad osnivač. U  2024. planirana sredstva za ovu aktivnost iznose 502.450 eura, iz vlastitih prihoda Proračuna Grada Šibenika.

Na startu nastavne godine nastavio je s dodjelom  jednokratne novčane pomoći za nabavu radnih bilježnica i drugog obrazovnog materijala učenicima i učenicama čiji su roditelji korisnici dječjeg doplatka s prebivalištem na području Grada. Jednokratna novčana pomoć za tu svrhu iznosi: 50 eura po uzdržavanom učeniku/ci od 1. do 4. razreda, a 90 po uzdržavanom učeniku/ci od 5. do 8. razreda, ukupno-40.000 eura.

Rezultati istraživanja o menstrualnom siromaštvu u RH, odnosno korištenju menstrualnih potrepština, njihovoj potrošnji i dostupnosti, uvjetima održavanja menstrualne higijene kod kuće i u školi, kao i sramu koji se vezuje uz menstruaciju, su pokazali da dio djevojčica ne može sebi priuštiti potrebne higijenske potrepštine, zbog toga često izostaju s nastave tijekom školovanja. U cilju podizanja kvalitete života učenica u osnovnoškolskom obrazovanju i prevenciju isključenosti, u školskoj 2024/2025. Grad Šibenik nastavlja s inicijativom da se osigura kupnja higijenskih uložaka za sve učenice osnovnih škola kojima je to potrebno, a za što se u Proračunu osiguralo 7.292 eura.

Nadalje,  Grad se aktivno uključio u organizaciju rada i pružanje dodatne pomoći školama i učenicima, osiguravajući i financijska sredstva za plaće 50 pomoćnika u nastavi djece s teškoćama. Ove godine povećana je bruto satnica pomoćnicima na 8 eura bruto za školski sat. Planirana ukupna vrijednost projekta je 1.823.400 eura.  U 9 osnovnih škola čiji je osnivač Grad Šibenik provodila se podjela obroka sufinanciranih sredstvima državnog proračuna za 2.670 učenika i učenica u školskoj 2023./2024., dok je u 2024./2025. planirani broj korisnika(ca) 2.728. Grad u sklopu navedene sufinancirane prehrane provodi postupke javne nabave, a kako bi se ovakvi projekt što kvalitetnije proveli u kontinuiranoj  je komunikaciji s nadležnim službama Ministarstva i školama.

Učenicama i učenicima se osigurava besplatan prijevoz uz sufinanciranje Grada Šibenika, financira projekt Školske sheme kroz godišnje apliciranje i iskaz interesa prema Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, zdrava prehrana (voće i mlijeko)  za sve učenike u osnovnim školama, a vrijednost projekta je preko 35.000 eura. Provodi se i projekt školski Medni dan.

Dakako, Grad je osigurao i sredstva za izradu potrebne dokumentacije za izgradnju, širenje i adaptaciju više školskih objekata: nove OŠ Vrpolje i OŠ Ražine, nadogradnje OŠ Jurja Dalmatinca i OŠ Brodarica, rekonstrukcije OŠ Faust Vrančić,  energetske obnove OŠ Petar Krešimir IV. Upravo je prva četiri navedena projekta izgradnje novih i dogradnje postojećih škola, ukupne vrijednosti oko 25 milijuna eura, Grad Šibenik prijavio na javni poziv Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih u cilju organiziranja cjelodnevne škole i jednosmjenskog rada…

Grad Šibenik ostvario je i ukupno 2.099.470,52 eura bespovratnih sredstva iz Mehanizma za oporavak i otpornosti za projekt energetske obnove OŠ P. Krešimir IV, tj. provođenje dubinske obnove zgrade kojom će se kroz implementaciju mjera energetske učinkovitosti postići ušteda godišnje potrebne toplinske energije za grijanje, 100-postotno povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora u godišnjoj isporučenoj energiji i smanjenje emisije CO2. Uključuje obnovu fasada i vanjske stolarije, ugradnju nove tehničke opreme za grijanje, hlađenje, ventilaciju, klimatizaciju i dizalice topline, ugradnju fotonaponskih sustava, zamjenu unutarnje rasvjete učinkovitijom, povećanja sigurnosti u slučaju požara, osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, uređenje i ozelenjavanje postojećih zelenih površina… U sklopu projekta uredit će se i parkiralište za bicikle, postaviti i punionice s pripadajućom infrastrukturom za punjenje električnih bicikla.

I visoko obrazovanje je među najbitnijim  odrednicama Grada Šibenika, tj  jedan od smjerova razvoja grada Šibenika. U suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu konstantno radi na ostvarenju novih studijskih programa, a iz godine u godinu Grad upotpunjuje studentsku infrastrukturu ulaganjima u projekte poput  novog studentskog doma Palacin ili pri Veleučilištu u Šibeniku sufinanciranja Studija sestrinstva…

Grad Šibenik drugi put zaredom osvojio je titulu Grada za mlade, donesen je i Lokalni program za mlade Grada Šibenika koji je izrađen prema smjernicama Nacionalnog programa za mlade za razdoblje 2023. – 2025. i strateški je dokument kojim Grad odgovara na potrebe mladih u Šibeniku i planira daljnju kontinuiranu konstruktivnu komunikaciju o potrebama mladih u predviđenom razdoblju. Program za temeljni cilj ima poboljšanje položaja mladih na području grada Šibenika, a kroz Program, kao i kroz ocjene certificiranja, će se analizirati trenutno stanje i definirati mjere koje će poslužiti kao smjernice za zadovoljavanje potreba mladih osoba.

Planirana je u sklopu ITU mehanizma izgradnja Centra za mlade za čiju su gradnju već osigurana europska sredstava. Projektom je predviđena prenamjena prostora bivše vojarne Bribirski knezovi za društveno-sportske sadržaje od koncertne dvorane, sportsko-penjačke dvorane, do prostora za radionice, skate parka… Centar se uklapa u strateško opredjeljenje Grada koji razvija prostor za visoko obrazovanje i mlade na istočnom dijelu Šibenika (Centar za nove tehnologije i poduzetništvo Trokut, Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora…).

Grad  aktivno radi na poboljšanju kvalitete svojih usluga i olakšavanju mobilnosti svih građana, uključujući mlade i osobe s invaliditetom, također podržava razmjenu mladih između gradova i zemalja putem raznih Erasmus programa koji su na raspolaganju mladima. Kroz Program javnih potreba u sportu, Grad Šibenik obnavlja sportsku infrastrukturu, potiče razvoj sporta i sufinancira udruge koje se bave sportskim aktivnostima. Aktivno se radi na unapređenju mentalnog zdravlja mladih u suradnji s udrugama i vanjskim suradnicima, primjerice i sudjelovanjem u različitim programima prevencije nasilja među mladima.

-Ponovnim osvajanjem certifikata ‘Grad za mlade’ potvrdili smo našu posvećenost ulaganju u mlade, prepoznajući ih kao ključnu komponentu budućeg razvoja i prosperiteta. Da bi se kvalificirali za certifikat morali smo zadovoljiti kriterije u osam tematskih područja – Participacija, Demografski poticaji i mjere, Zapošljavanje i stanovanje, Mobilnost, Zdravlje i sport, Rad s mladima i kultura, Obrazovanje i- Informiranje, ispunili smo sve navedene kriterije i ostvarili visok postotak ukupnih bodova. U svojim istupima često ističem tri bitne odrednice kojima se vodimo u radu- gospodarstvo, turizam i visoko obrazovanje, stoga nas veseli da je prepoznato upravo ulaganje u infrastrukturu koja olakšava život mladima. Bez obrazovanja nema kvalitetnog napretka, a mladi ljudi su nositelji ideja, zalog za budućnost i trajna okosnica naših razvojnih planova- kazao nam je i istaknuo nedavno Željko Burić, gradonačelnik Šibenika. (P.LIvajić)

Moglo bi vas zanimati

Grad Virovitica dobio ugovore za izgradnju i opremanje III. osnovne škole, energetsku obnovu...

Crikvenica: Za osnovnoškolce organizirane radionice financijske pismenosti

Krk sedmi put u finalu Izbora za Najbolji grad, konkurira za naslov u...

Biograd na Moru utrostručuje naknade za bebe, uvodi besplatan vrtić za svu djecu...