U petak, 7. ožujka 2025. godine u Maloj vijećnici Gradske uprave grada Belišća održana je konferencija za medije na temu “Neznanje ili obmanjivanje javnosti – ako itko zna ili bi trebao znati istinu o odlagalištu otpada u Belišću, onda je to kandidatkinja HDZ-a za županicu OBŽ-a”.
Na konferenciji za medije govorili su gradonačelnik grada Belišća Dinko Burić i predsjednik Uprave tvrtke Kombel d.o.o. Andrej Bičak.
Povod održane konferencije za medije bila je izjava saborske zastupnice i kandidatkinje HDZ-a za županicu OBŽ-a Nataše Tramišak koju je dala na javnoj tribini HDZ-a održanoj u Belišću 27. veljače 2025. godine.
Gradonačelnik Belišća naveo je kako je njezina izrečena konstatacija ili neznanje ili svjesno obmanjivanje javnosti kada je u pitanju istina o odlagalištu otpada u Belišću. Smatra kako je nedozvoljeno da Tramišak nije upoznata s odlukama Vlade i resornih ministarstava osvrnuvši se na njezinu konstataciju objavljenu na društvenim mrežama u kojoj navodi rješenja za zadržavanje proizvodnje i radnih mjesta i smanjenje štetnog utjecaja, a to su: pročistač otpadnih industrijskih voda, sanacija deponija i zabrana uvoza otpada u Belišće.
– Treća konstatacija zabrana uvoza otpada u Belišće je nešto što je u direktnoj suprotnosti s odlukama Vlade RH i resornog Ministarstva zaštite okoliša iz 2018. i 2023. godine kojima su odlagališta u Belišću i Đakovu određena kao zadnja dva odlagališta koja će raditi sve dok se ne otvori regionalni centar za gospodarenje otpadom u našoj županiji Orlovnjak. Sva se ostala odlagališta na području naše županije, ali i drugih županija zatvaraju, a mi ćemo ostati pretovarna stanica. Vlada je tim odlukama dala nalog svim odlagalištima koji ostaju kao zadnji, a među njima je i Belišće da moraju primati miješani komunalni otpad i iz drugih JLS-a i ne samo s područja naše županije, nego i s drugih područja. O tome vrlo jasno i jezgrovito govori i dopis Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je stigao u Grad Belišće 20. veljače, svega sedam dana prije izjave Nataše Tramišak. Dopis je poslan na 60 adresa u RH, između ostaloga i na Grad Belišće. U tom se dopisu podsjeća na obvezu korištenja sredstava Fonda sukladno njihovoj namjeni i preuzetim ugovornim obvezama, posebice obvezu preuzimanja otpada od drugih JLS-ova unutar županije/županija/otoka u skladu sa svrhom i ciljem koji su određeni Odlukom ministra. U slučaju povrede bilo koje ugovorne obveze od strane JLS-ova kao korisnika sredstava Fonda po sklopljenim ugovorima, Fond pridržava pravo srazmjerno potraživati povrat isplaćenih sredstava koje je korisnik sredstava dobio uvećano za zakonske zatezne kamate tekuće od primitka sredstava Fonda sve do dana povrata na račun Fonda. Da Grad Belišće ne poštuje odluku Vlade RH i resornog Ministarstva zaštite okoliša te odbije primiti otpad drugih JLS-ova to bi značilo da Grad mora Fondu vratiti gotovo 570.000 eura – rekao je gradonačelnik.
Što se tiče odlagališta otpada kao uzročniku neugodnih mirisa u Belišću, službeni nalaz iz sedmog mjeseca prošle godine navodi kako je glavni uzročnik neugodnih mirisa privatna tvrtka u Belišću. Vlada RH i resorno Ministarstvo navelo je 4 mjere, a to su: rekonstrukcija postojećeg pročistača, izgradnja novog pročistača za koji je Grad Belišće godinama lobirao i koji je pri kraju, treća je sanacija odlagališta i četvrta se mjera odnosi na ozelenjivanje, odnosno postavljanje zelenih barijera. Grad Belišće te mjere provodi. Naime, u sklopu projekta FASEP izgrađen je pročistač koji je u fazi probnog rada, a krajem godine će i početi s radom. Tvrtka DS Smith je osigurala novčana sredstva za rekonstrukciju svog pročistača, a što se tiče ozelenjivanja, nedavno je posađeno 866 novih stabala.
Na odlagalište u Belišće dovozi se otpad iz 16 JLS-a s područja triju županija (devet JLS-a s područja Osječko-baranjske, pet iz Virovitičko-podravske i dvije iz Zagrebačke županije). Gradonačelnik se osvrnuo i na izjave gradonačelnika grada Valpova kako je glavni uzročnik neugodnih mirisa odlagalište otpada u Belišću. Zbog toga je naglasio kako je, od ukupno dovezenih 8.785 tona miješanog komunalnog otpada iz 16 JLS-a, najviše otpada dovezeno iz grada Valpova i prigradskih naselja (od 8.785 tona ukupnog otpada 1.876 tona, gotovo 21,1 % dolazi iz Valpova), a to je za 34,5% više otpada nego iz grada Belišća.
Gradonačelnik je na kraju naglasio kako Grad Belišće poštuje odluke državnih institucija te izrazio zahvalnost u sufinanciranju sanacije odlagališta (25% iznosa financira Grad Belišće, a 75% FZOIEU), koje će, do otvorenja regionalnog centra za gospodarenje otpadom u našoj županiji, biti zatvoreno i postati pretovarna stanica.
U svome obraćanju, predsjednik Uprave tvrtke Kombel Andrej Bičak rekao je kako Kombel i odlagalište otpada u Belišću posluje u skladu s dozvolom za gospodarenje otpadom koje je izdala OBŽ, Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i Planom sanacije odlagališta otpada koji je donio Fond. Osim toga, naglasio je kako je plan sanacije svih odlagališta u RH, pa tako i Belišća, u skladu s mjerama EU-a koje su donesene u sklopu Programa konkurentnost i kohezija, a te je obveze RH preuzela ulaskom u EU. (Grad Belišće)

