Nakon sastanka Stožera civilne zaštite zaduženog za uklanjanje posljedica razornog potresa koji je održan u Vojarni pukovnik Predrag Matanović, premijer Andrej Plenković je u pratnji gradonačelnika Darinka Dumbovića, obišao centar grada gdje su započeli radovi na rušenju oštećenih objekata.
-Prije svega želim zahvaliti potpredsjedniku Tomi Medvedu, cijelom Stožeru, svim službama, brojnim ljudima dobre volje koji su pomogli na Banovini, uključujući i Petrinju koja je među najstradalijim područjima. Vidim da se situacija stabilizirala, veliki broj ruševina je očišćen,u subotu se krenulo sa službenim uklanjanjem zgrada koje su baš jako oštećene u potresu, stara Vojarna je napuštena, kao i Robna kuća. Taj proces je bitan i zato je važno usvojiti Zakon o obnovi Zagreba, pa onda s izmjenama i Sisačko-moslavačke županije, da kao što kažu statičari i građevinari, bude jednostavnija procedura, sigurniji pravni okvir- prenosi portal53 riječi premijera.
Izrazio je zadovoljstvo funkcioniranjem cjelokupnog sustava.
-Na području je preko 1025 kontejnera, mobilnih kućica, instalirano 1065 električnih priključaka. Pleter dnevno proizvodi i devet tisuća toplih obroka, Crveni križ je angažiran. Statičari su napravili sjajan posao, više od 25 tisuća objekata je do danas pregledano, dobili su odgovarajuću prvu ocjenu. Na Sajmištu, u aktivnostima Stožera, Grada i Strabaga, radi se novo kontejnersko naselje, koje će biti i stambenog i poslovnog karaktera, s ambulantom, dječjom igraonicom, svim mogućim priključcima, da našim sugrađanima koji su onemogućeni živjeti u svojim kućama i stanovima, damo dobar i kvalitetan smještaj- kazao je Plenković.
Najavio je i kako će Vlada imati sastanak na kojem namjerava poduzeti sve da se krene u raspisivanje natječaja i osiguravaju financijska sredstava za dovršetak autoceste do Siska.
-Premijer je posjetio Petrinju i sudjelovao na sastanku Stožera za otklanjanje posljedica potresa. Uz potpredsjednika Medveda prošli smo centrom i obišli buduće kontejnersko naselje na Sajmištu. Plenković je naglasio kako počinju radovi na uklanjanju oštećenih objekata za koje su statičari procijenili da se moraju srušiti. Tako i “Petrinjka” uskoro odlazi u povijest, a Petrinjcima ostaje i dalje pitati se zašto se trebao dogoditi potres da država napokon počne raditi nešto na svojoj imovini- poručio je, pak, gradonačelnik Darinko Dumbović u objavi na FB stranici Rad za naš grad.
Petrinju je posjetila i delegacija Svjetske banke koju je predvodila direktorica za Sloveniju i Hrvatsku, Elisabett Capannelli, a dočekao ih je gradonačelnik Dumbović. Delegaciju su još sačinjavali eksperti Svjetske banke koji će izravno pomoći kod petrinjske problematike nakon potresa.
Direktorica Capannelli izrazila je sućut zbog cjelokupne situacije u Petrinji, ali i spremnost za bezrezervnu pomoć Svjetske banke za koju tvrdi kako i nije banka, ona je više kao razvojna institucija koja je jedna od najvećih svjetskih izvora financiranja i znanja za zemlje u razvoju. Njenih pet institucija dijeli predanost smanjenju siromaštva, povećanju zajedničkog prosperiteta i promicanju održivog razvoja, upoznala je i nastavila:
-Napravili smo pravu procjenu šteta, ta se šteta mora prepoznati na međunarodnoj razini, imamo puno arhitekta i inženjera koji su već upućeni u ovo i želimo participirati kod revitalizacije grada. Pripremamo izvještaj za sljedeće financijsko razdoblje kao i potraživanja s terena. Surađujemo s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije na razini županija u izradi nove strategije, pružamo pomoć u pripremi za sljedeće financijsko razdoblje EU, tu je tim koji već dvije godine radi za Slavoniju i Grad Zagreb, ali sada je to prošireno na Sisačko-moslavačku županiju- kazala je Capannelli.
Gradonačelnik Darinko Dumbović se zahvalio direktorici i njenim stručnim suradnicima koji su ponudili pomoći i koji će zajedno s ostalim stručnjacima učiniti sve da Petrinja opet postane grad kakav je bio nekada:
-Kao gradonačelnik želim svoj grad na čvrstim temeljima, ne želim nikakvu improvizaciju. Hvala visokim gostima iz Svjetske banke i zadovoljstvo mi je da ćemo surađivati. Petrinja ima i problem što je uz oštećenja kuća i gospodarskih objekata uže jezgre, oštećena je i infrastruktura sagrađena aglomeracijom, tu štetu svakako treba zahvatiti- rekao je Dumbović.
Konzultant koji radi na procjenama Krunoslav Katić, objasnio je kako se radi brza procjena šteta:
-Razlikujemo štete, gubitke i potrebe, šteta je parcijalna ili potpuna, ali i stilu npr. kako frizerski salon 12 mjeseci neće raditi i onda koliki je gubitak tamo za njih, za gradsku ekonomiju i gospodarstvo. Potrebe mogu biti u obliku mikro zajmova, nije poanta kuću napraviti kakva je bila, poanta je da seizmološki bude otporna. Na temelju onog što mi napravimo unutar naše procjene idu sredstva Fonda solidarnosti EU. Sljedeći korak je strategija oporavka, bez toga se ne može provesti navedeno. Idućeg tjedna kreću naši timovi, uključujemo vas na našu mailing listu. Procjena je podloga za prijavu fondu, mora se ispoštovati i rok od 12 tjedana nakon katastrofe, nama je već prošlo pet tjedana i sad imamo malo vremena za popisati svu štetu. Imat ćemo inženjere za pomoć na vašem području, ali trebat ćemo i vašu pomoć. Osim vanjskih šteta, vodova, cesta, zgrada pod štetu idu i interijeri. Gubitak je i što se ne naplaćuje voda i to ide u bazu- pojasnio je Katić.
Nakon sastanka Grad Petrinja se obvezala imenovati osobu koja će raditi sa ekspertima.
-Svjetska banka će kao i kod zagrebačkog potresa 2020., biti konzultant hrvatske Vlade u aplikaciji za sredstva iz europskog Fonda solidarnosti namijenjena obnovi nakon potresa koji su zahvatili Sisačko-moslavačku i okolne županije- izjavio je ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat. On i direktorica Svjetske banke Eodržali su radni sastanak nakon kojega su obišli centar grada. Elisabetta Capannelli najavila je da slijedi procjena štete “u skladu s međunarodno priznatim metodama”, kao podloga za aplikaciju na Fond solidarnosti. Horvat očekuje se da će stručnjaci banke u idućih pet tjedana “pripremiti adekvatnu procjenu štete” kako bi se najkasnije do 23. ožujka, do kada je utvrđen rok, mogla zatražiti sredstva iz Fonda solidarnosti, kao i da će taj posao biti završen najmanje dva tjedna prije toga.
U dvorištu privremenog prostora Gradske uprave u Hanžekovoj 19 gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović, priredio je pak sastanak s trideset petrinjskih poduzetnika koji su se odazvali na poziv da pomognu kod sanacije šteta na obiteljskim kućama, nastalih za katastrofalnog potresa 29. prosinca 2020. Sanacije će ići na kućama koje imaju zelenu oznaku, a sanirat će se krovovi i dimnjaci za koje se priprema izmjena, novi dimnjaci koji će biti postavljeni od inoxa. Dva projektanta će izraditi elaborate rješenja rušenja koji će ići prije izvođača radova i na kraju dimnjačar koji će napraviti provjeru i potvrdu da je dimnjak u potpunosti ispravan kako bi se ljudi vratili svojim domovima i nesmetano ložili.
-Grad Petrinja vodi računa o svojim obrtnicima i doista je jako važno da svakako sudjeluju u obnovi i izgradnji svog grada i okolice, svi su dobrodošli i sve će biti transparentno. Mi nemamo rezervni položaj, Petrinja je naše mjesto života i moramo joj vratiti život, kako zaslužuje naš grad. Poduzetnici koji su voljni se uključiti u obnovu to će moći, s time da će ih Grad angažirati uz narudžbenicu prema troškovnicima i svim dokumentima koji su potrebni- izjavio je Dumbović. U Petrinji, skoro sve kuće imale su oštećenja na dimnjacima i krovovima. Cijelo gradsko središte pretrpjelo je znatna oštećenja.
Na Gradskoj tržnici započeo je i projekt Besplatne tržnice Petrinja.
Još prije nekoliko dana najavljeno je kako je Grad pokrenuo otkup proizvoda domaćih OPG-ovaca, a za početak je pripremljeno 250 paketa s proizvodima poljoprivrednih gospodarstvenika. Što sve jedan paket sadrži, otkrio je Ante Marić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu Grada Petrinja.
-Paket sadržava proizvode naših OPG-ovaca. Ima i suhomesnatih proizvoda, tu su kobasice Banijske šara svinje, svježe češnjovke odimljene, imamo mahunarke, grah, sve vrste graha, tjesteninu, prerađevine pekmeza, marmelade, zimnicu, kiselu papriku, krastavce, imamo i sokove, ocat, med, prerađevine od meda, propolis. Idto tako i higijenske potrepštine, sapune, čajeve, lješnjak, brašno kukuruzno i heljdino- naveo je za portal53 Marić.
Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako mu je u proteklim danima prilazio veliki broj OPG-ovaca koji nisu znali kuda sa svojim proizvodima.
-Ovo je jedna vrsta poruke da se hrana ne baca. Znamo da je naša Zelena kuća pretrpjela štetu i znamo da je izuzetno puno proizvoda ostalo i odlučili smo otkupiti sve proizvode kod svih OPG-ovaca i podijeliti ih ljudima- rekao je Dumbović.
Dodao je i kako će s podjelom paketa nastaviti u utorak:
-S nekoliko OPG-a dogovorio sam da će Grad otkupiti dio njihovih proizvoda i podijeliti ih građanima preko Crvenog križa. Proizvode Zelene kuće i OPG-a s područja pogođenih potresom ponudit ćemo i na Trgu bana Jelačića, kako bi njihovom kupnjom Zagrepčanke i Zagrepčani pomogli vrijednim proizvođačima – poručio je Darinko Dumbović. (Rad za naš grad/portal53.hr)