Grad Poreč i ove je godine u trostrukom finalu našeg velikog izbora za najbolji grad pa se, osim što brani titulu najboljeg grada za život, po drugi put bore i za naslov najbolje grada za gospodarstvo.
Poreč je, naime, Grad bez prireza, u vodećih pet gradova je u kategorijama Prosječna zaposlenost per capita – 0,43 i kategoriji Broj obrtnika na 1.000 stanovnika (56). U vodećih deset je pak u kategoriji Prosječni dohodak po stanovniku, a koji iznosi 37.540 kuna.
Među ključnim adutima u finalu za najbolji grad za gospodarstvo svakako su iznimna postignuća gradskih poduzetnika kao i snažne infrastrukturne investicije koje su poduzete u Poreštini posljednjih godina.
Nešto više od 1.400 porečkih poduzetnika, u razdoblju do krize uzrokovane koronavirusom, zapošljavalo je gotovo 11 tisuća ljudi, odnosno, svaku šestu osobu u Istri, a a u razdoblju od nekoliko godina otvorili su 2000 cjelogodišnjih novih radnih mjesta. Neto dobit poduzetnika iz Poreča lani je bila druga u zemlji. Kada su u pitanju infrastrukturne investicije u Poreštini, izdvajaju se, po veličini ulaganja i strateškoj važnosti, pročistač otpadnih voda vrijedan pola milijardi kuna i projekt navodnjavanja poljoprivrednih površina Červar Porat-Bašarinka.
Stav Grada Poreča je da se poticajnu investicijsku klimu na lokalnoj razini potiče prvenstveno stvaranjem uvjeta za investicije i razvoj, a to su prometna i komunalna infrastruktura, poduzetničke zone, poduzetnički inkubator itd. Međutim, ono što je svakako utjecalo na to da se Poreč toliko razvija je ulaganje i u kvalitetu života, društvenu infrastrukturu i programe, nadstandarde po kojima je prepoznatljiv.
Poduzetnike se podupire raznim direktnim i indirektnim mjerama od direktnih financijskih potpora, subvencioniranih prostora u Poduzetničkom inkubatoru, opremljenih poduzetničkih zona do raznih edukacija i programa promicanja poduzetništva. Može se reći da se mjere za razvoj poduzetništva i poticaji za investiranje zapravo u gradskom proračunu provode kroz sve upravne odjele jer svi oni na određen način sudjeluju u pripremi i provedbi raznih programa i projekata kojima se stvara poticajno poslovno okruženje u Poreču. Za potencijalne investitore redovito se priprema Katalog investicijskih projekata u kojima se nastoji na zanimljiv i privlačan način prezentirati porečki investicijski potencijal, a Katalog se ažurira i prezentira kroz razne kanale u Hrvatskoj i inozemstvu. Poduzetnici se u Poreču slušaju svakodnevno, i Grad im želi biti važan i pouzdan partner u poslovanju, zato se sada u ovo vrlo izazovno doba prilagođava njihovim potrebama i donosi posebne mjere za pomoć poduzetnicima.
Na samom početku izbijanja epidemije koronavirusa svi su istarski gradovi i Županija jednoglasnom odlukom donijeli niz mjera pomoći za gospodarstvenike, ali i dogovorili financijsku pomoć u okviru nabave zaštitne opreme i ostalih potrebnih sredstava za zdravstvene djelatnike, u iznosu od 2 milijuna kuna. Kako je Grad Poreč bio vrlo brz i odmah je u ožujku donio konkretne mjere – od mogućnosti besplatnog širenja terasa, do otpisa plaćanja komunalnog doprinosa, najma poslovnih prostora, plaćanja poreza na potrošnju, plaćanja naknade za uređenje voda te je dopuštena odgoda naplate za spomeničku rentu i koncesijskih odobrenja na pomorskom dobru. Naravno, u krizi lokalne samouprave mogu pomoći unutar svojih okvira, te je bila vrlo važna i potpora države.
Pozitivna gospodarska kretanja na području Grada Poreča, iskazana su u osjetnom povećanju poreznih prihoda u 2018. godini u odnosu na prethodnu godinu (8% odnosno 5,8 mil.kn), a koji su se evidentirali ponajviše kroz povećane prihode od poreza na dohodak (+6% odnosno 2,3 mil.kn) i poreza na promet nekretnina (+37% odnosno 4,6 mil.kn,) te u povećanju prihoda od komunalnog doprinosa (+35% odnosno 5,7 mil.kn), što je rezultiralo povećanjem redovnih prihoda poslovanja Grada od 10% odnosno za 15,1 mil.kn.
Grad je u cilju poticanja ulaska žena u poduzetništvo odlučio poduzeti i uvesti određene mjere i novitete. Krenulo je prošle godine s organizacijom jedne aktivnosti, u sklopu Mjeseca poduzetništva u Poreču u suradnji s Women in Adria, kada je organiziran Networking breakfast za žene kako bi se pomogao ženama poduzetnicama da se međusobno upoznaju, umreže i informiraju. Nakon toga ove je godine Poreč postao prvi grad Hrvatskog primorja koji se priključio projektu „Grad prijatelj ženskog poduzetništva“ u suradnji sa Ženskim poduzetničkim centrom iz Zagreba. U okviru tog projekta se u Poreču tijekom godine održava Poduzetnička akademija prvenstveno namijenjena ženama. Također, organizirano je sudjelovanje porečkih poduzetnica na Međunarodnom kongresu i Sajmu koji se ove godine na Međunarodni dan žena održao u Zagrebu i koji je najveća i temeljna aktivnost spomenutog projekta. Tom prilikom, pet porečkih poduzetnica imale su priliku informirati se, educirati i promovirati svoje proizvode i usluge. Kako bi potaknuo razvoj ženskog poduzetništva Grad je ove godine u svoj Program poticanja poduzetništva, uveo novine vezane za žene poduzetnice. (L.K,)