Samo su tri grada u zemlji ove godine u našem izboru za Najbolji grad, kojeg organiziramo u suradnji s Jutarnjim listom i agencijom Ipsos, uspjela ući u trostruko finale. Grad Poreč jedan je od njih pa se tako, osim što brani titulu najboljeg grada za život u zemlji, bori i za pobjedu u kategorijama gospodarstvo i obrazovanje i demografija.
Ključni aduti Grada Poreča kojima je i ove godine, treću godinu zaredom, u finalu u kategoriji demografija i obrazovanje su visoka proračunska izdvajanja za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u kategoriji srednjih gradova (40,29 posto proračuna), visoki iznos stipendija I školarina po stanovniku u kategoriji srednjih gradova (57 kuna po stanovniku), visoki standardi u predškolskom odgoju u kojem jedan odgojitelj dolazi na tek 5,1 djece, te visoki broj visokoobrazovanih stanovnika (svaka 6,5 osoba je visoko obrazovana).
Najmlađi su svakako prioritet Grada Poreča. Da je tome tako vidi se na više primjera. Danas je Poreč, uostalom, u skupini tek nekoliko gradova u cijeloj zemlji s pozitivnim demografskim trendovima. Na primjer, u samo jednu godinu broj upisane djece u vrtićima veći je za njih 50. U osnovnim školama je više od 1300 školaraca, a prije samo nekoliko godina bilo ih je 1100. U tri godine izgradili su tri vrtića, a nedavno su potpisali ugovor za gradnju još jednog novog vrtića, u naselju Žbandaj, za 64 polaznika. Radovi su u tijeku, a planirano je da djeca u novi objekt krenu u 2021. Riječ je o investiciji vrijednoj oko 5,1 milijuna kuna bez PDV-a.
Nakon što su otvorene nove osnovne škole u Žbandaju i na Finidi, nekadašnja školska zgrada u Velom Maju prenamijenjena je u nove jaslice, a EU sredstvima u zgradi nekadašnjeg društvenog doma u Dračevcu uređene su jaslice i vrtić. Još ranijih godina izgrađeni su područni dječji vrtići u Varvarima i Baderni, te se ovim budućim u Žbandaju nastavlja i dobra praksa da se predškolske ustanove otvaraju u manjim mjestima, blizu domova mladih obitelji, što je vrlo dobro prihvaćeno, kako kod korisnika, tako i pedagoga. Osim toga i zgrada dječjeg vrtića „Radost 2“ prijavljena je na Javni poziv za financiranje izrade projektne dokumentacije za projekte povećanja energetske učinkovitosti javnih zgrada koja su klasificirana kao kulturna dobra, i koji je objavila IRENA (Istarska Regionalna Energetska Agencija). Tim putem je uz konzervatorsku podlogu ostvareno pravo na 100-postotno financiranje izrade projektne dokumentacije povećanja energetske učinkovitosti.
Prije dvije godine u Poreču je otvorena nova zgrada osnove škole na Finidi za šeststotinjak đaka, te uz nju nova sportska dvorana, kao i nova zgrada područne osnovne škole u Žbandaju sa školskom dvoranom. Nova škola na Finidi omogućila je da sva djeca u Poreču pohađaju nastavu u jednoj, jutarnjoj smjeni, što je znatno podiglo kvalitetu života mnogim obiteljima. U tekuću školsku godinu u porečke osnovne škole upisano je 182 prvašića, što je, treba istaći – najveći broj u proteklih pet godina. Nastavak je to trenda povećanja broja upisane djece u porečkim predškolskim i školskim ustanovama.
Grad Poreč, inače, svake godine stipendira stotinjak učenika i studenata, za što se izdvaja oko milijun kuna. Visina stipendija varira od 600 do 1.200 kuna za učenike, odnosno, od 800 do 1.600 kuna za studente, što je – pokazalo je istraživanje gradonačelnik.hr-a, rekordni iznos u zemlji. Stipendije se dodjeljuju po socijalnom programu, deficitarnim zanimanjima, kao i uspjehu i ostvarenim bodovima.
Poreč već nekoliko godina spada i među top deset gradova po ukupnom proračunskom izdvajanju za sport (9,5 posto proračuna). Grad ima ukupno šest javnih sportskih dvorana i dvije privatne, 130 polivalentnih i dječjih igrališta, atletske staze, nogometni stadion, rukometne, košarkaške i brojne teniske terene, razvijenu infrastrukturu za brojne sportaše i rekreativce uz samu obalu, teretane na otvorenom, te teretanu prilagođenu osobama s invaliditetom, ali i općem zdravlju stanovništva, što ga čini gradom koji je odavno prepoznao važnost ulaganja u sport.
U Gradu su, kažu, svjesni da pozitivni demografski pokazatelji nisu i ne mogu biti rezultat jednokratnih mjera, već je to činjenica da je Poreč ugodno i kvalitetno mjesto za život, u kojem mnogi mogu pronaći svoj posao. Poreč je po službenim pokazateljima najrazvijeniji, ali i grad s najmlađim stanovništvom u Istri. Pozitivno i stabilno gospodarsko okruženje doprinijelo je tome da Poreč godinama bilježi pozitivna demografska kretanja i stalno useljavanje u čemu je tek jedan od deset takvih gradova u RH.