Grad Pregrada je prije dvije godine za zaštitu okoliša iz konsolidiranog proračuna izdvojio 18,32 posto sredstava, što ga je, pokazala je naša nedavna analiza, svrstalo u red vodećih gradova po izdvajanju u to područje. Grad je dio EU projekta kojim se uspostavlja provedba održivih klimatskih i energetskih politika. Imaju reciklažno dvorište i postavljene zelene otoke. U projekte zaštite okoliša aktivno su uključeni i vrtićanci i osnovnoškolci. Zbog nezadovoljavajućeg stanja postojeće kanalizacije u planu je izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
‘Grad Pregrada ekološki je osviješten grad, koji već niz godina provodi akcije u smjeru promoviranja ekologije, održivog gospodarenja otpadom i ekološkog osvješćivanja zajednice’, ističe gradonačelnik Marko Vešligaj.
Grad Pregrada je 2010. godine pristupio europskoj inicijativi Sporazum gradonačelnika u sklopu kojeg je izrađen Akcijski plan energetski održivog razvitka Grada Pregrade. Na tragu Sporazuma gradonačelnika, Grad Pregrada pristupio je i projektu Local Policies for Green Energy – LOCAL4GREEN koji provodi Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske u sklopu Programa transnacionalne suradnje Interreg Mediteran 2014.-2020, a na poziv REGEA-e postao je i pilot grad u projektu IMPLEMENT – „Improving Local Energy and climate policy through quality management and certification“. Riječ je o projektu koji, uvođenjem programa upravljanja kvalitetom i certifikacije European Energy Award (eea) u Belgiji, Grčkoj, Poljskoj i Hrvatskoj, ima za cilj uspostavu svih potrebnih struktura u gradovima/općinama za provedbu održivih klimatskih i energetskih politika. European Energy Award bavi se energetskom i klimatskom politikom u vidu procesa te obuhvaća cijeli niz dokazanih mjera zaštite energije i klime koje gradovi/općine mogu provoditi.
‘Na području svih mjesnih odbora postavljeni su zeleni otoci sa spremnicima za odvojeno prikupljanje otpada, a ispunili smo i zakonsku obvezu sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom i na svom području izgradili reciklažno dvorište na kojem se prikupljaju posebne vrste otpada. Od početka rada reciklažnog dvorišta, ožujka 2019. pa do kraja te godine, ukupno su prikupljene 122 tone raznog otpada, što je jasan pokazatelj kako građani brinu za okoliš i sve aktivnije djeluju u njegovom očuvanju“, kaže gradonačelnik Vešligaj.
A da bi građani znali kako koristiti dvorište, kontinuirano se radi na edukaciji stanovništva od najmlađe dobi o ekologiji, održivom razvoju i važnosti odvajanja otpada. Tako je u suradnji s Općinom Krapinske Toplice realiziran projekt edukativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom.
Ekološki osviješteni su i DV „Naša radost“ te osnovna i srednja škola, koji s ponosom nose naziv eko vrtića i škole. Uz to, OŠ Janka Leskovara provodi projekt „Pregrada – grad bez plastike“ kojim je potaknula i gradsku upravu da prestane koristiti plastične predmete za jednokratnu upotrebu. Tako je donesena odluka s nizom mjera kojima se u upravnim tijelima Grada Pregrade, trgovačkim društvima i javnim ustanovama kojima je osnivač Grad Pregrada određuje prestanak korištenja plastike za jednokratnu upotrebu, uporaba bioloških sredstava čišćenje, racionalnije korištenje prirodnih dobara i energenata te zamjena određenih predmeta koji se koriste u gradskom poslovanju s ekološki prihvatljivijim, a sve u cilju sprječavanja i/ili smanjenja nepovoljnog utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš, posebno vodni okoliš te zdravlje ljudi.
I gospodarenje otpadnim vodama od velike je važnosti za Grad Pregradu. Zbog nezadovoljavajućeg stanja postojeće kanalizacije u planu je izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda što bi dovelo do unapređenja komunalne usluge, smanjenja razine onečišćenja i zaštita okoliša te zaštita zdravlja stanovništva.
Također, od 2014. godine Grad Pregrada uključuje se u akciju „Zelena čistka“, čiji su ciljevi osvješćivanje važnosti primarnog odvajanja otpada, podizanje svijesti o stvaranju i odlaganju otpada te važnosti očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje kao zajedničkog dobra sviju nas. Osim u Zelenoj čistki, Grad svake godine sudjeluje u akciji „Sat za planet Zemlju“, a prošle godine pridružio se i inicijativi „Zasadi drvo, ne budi panj“, u kojoj je posađeno 15 sadnica na tri lokacije u centru grada. (L.K.)