Grad Pregrada lani je ušao u samo finale našeg izbora za ‘Smart city’ u kategoriji malih gradova. Među najboljima se našao zahvaljujući brojnim parametrima – od udjela mjernih mjesta sa senzorskim prikupljanjem podataka u sustavu vodoopskrbe do činjenice da je Pregrada među rijetkima koji ima strategiju razvoja pametnog grada…
U aktualnom mandatu ukupno su pokrenuli 30 projekata, infrastrukturnih i soft, financiranih iz različitih izvora (županijskih, nacionalnih, EU), a ukupna vrijednost svih projekata u kojima sudjeluju kao nositelj ili kao partner je preko 66,8 milijuna kuna.
Od asfaltiranja i održavanja nerazvrstanih cesta, izgradnje autobusnih stajališta, izgradnje javne rasvjete, sanacije klizišta, razvoja sustava odvodnje i vodoopskrbe, ulaganja u predškolski odgoj i obrazovanje, poticanja gospodarstva, do unapređenja turizma, kulture i zaštite okoliša, na svakom polju mogu se vidjeti značajni pomaci, zbog kojih su prepoznati i na nacionalnoj razini.
Važan instrument u razvoju Grada Pregrade su i EU fondovi, pa su u razdoblju od lipnja 2017. do kraja 2020. pokrenuli ukupno 11 EU projekata, kojih je realizirano njih sedam. Novac iz europskih fondova, dodaju, jako puno znači za gradski proračun, pomoću tih projekata podižu standard u gradu, a iz godine u godinu sve su vidljiviji napori u tom području kroz ostvareni rezultat.
Riječ je o infrastrukturnim projektima kao što su izgradnja reciklažnog dvorišta, rekonstrukcija nerazvrstane ceste C1-Petrovina-Menjački, energetske obnove tri zgrade u gradskom vlasništvu koje imaju veliki broj korisnika, rekonstrukcija šumske ceste, unaprjeđenje komunalne i prometne infrastrukture u Poduzetničkoj zoni, rekonstrukcija dječjeg igrališta Kuna-park, uspostavljanje pristupnih točaka za besplatni bežični Internet, ali i projektima kroz programe Erasmus + i Europa za građane, poput jačanja participacije građana i prijenosa dobre prakse iz drugih europskih gradova.
Također, kao partner sudjeluju u izuzetno vrijednom projektu financiranom iz URBACT programa, kojima žele potaknuti volonterstvo i jačati međugeneracijsku solidarnost, a sama gradska društva i ustanove apliciraju na natječaje te su uspješni u povlačenju sredstava iz EU fondova. Među ostalim, društvo za vodoopskrbu i odvodnju Viop d.o.o. provodi već svoj treći EU projekt, Muzej grada Pregrade trenutno provodi dva projekta, dok DV Naša radost privodi kraju svoj prvi EU projekt.
Ukupna vrijednost pokrenutih projekata u navedenom razdoblju je 12,6 milijuna kuna.
Upravo korištenjem EU fondova nastoje i potaknuti rast proračuna Grada, što je od početka mandata ove gradske uprave do dan danas isticano kao vrlo važan izvor financiranja. Izvorni prihodi Grada Pregrade u 2017. godini iznosili su 10,3 miljiuna kuna, u 2018.- 16,2 milijuna, u 2019. godini taj iznos je bio 17,3 milijuna, dok su u najizazovnijoj, korona godini, 2020. izvorni prihodi iznosili 15,9 milijuna kuna.
Što se tiče njegova izvršenja, gledajući unatrag, može se vidjeti kako su prihodi u 2017. godini iznosili 13, 6 milijuna, u 2018. 20,6, a u 2019. rekordnih 26,8 milijuna kuna. U 2020. su, unatoč pandemiji i krizi uspjeli zadržati stabilan proračun, a prihodi su iznosili visokih 26,8 milijuna kuna.
Dakako da su u kritičnim trenucima uskočili i potporama, no što se tiče mjera poticanja gospodarstva, to nastoje kontinuirano činiti raznim olakšicama, ali i konkretnim projektima, naročito u Poduzetničkoj zoni. Tako subvencioniraju kamate na poduzetničke kredite i kamate ESIF zajmova, gdje uz subvenciju Grada kamate na poduzetničke kredite iznose 0 posto, a bitna mjera je i oslobođenje komunalne naknade za sve novoizgrađene poslovno-proizvodne prostore i to u prvoj godini u stopostotnom iznosu, u drugoj godini 75 posto, u trećoj 50 posto iznosa. Uz to, za nove poslovno proizvodne prostore poduzetnici su do 100 posto oslobođeni plaćanja komunalnog doprinosa.
Potiču i poljoprivredu, kroz Program potpore poljoprivredi. Kada bismo gledali po godinama, u 2017. ukupne potpore gospodarstvu iznosile su 385 tisuća kuna, uz asfaltiranje ulice Adolfa Thierryja u Poduzetničkoj zoni. U 2018. je isplaćeno 186 tisuća kuna, u 2019. potpore su iznosile 167,5 tisuća kuna, a u 2020. godini taj se iznos, uz projekt uređenja Poduzetničke zone, popeo na čak 2,2 milijuna kuna.
Inače, na rang listi 32 grada i općine Krapinsko-zagorske županije, Pregrada se nalazi na četvrtom mjestu po broju poduzetnika, kojih je prema posljednjim podacima bilo 98 te po broju zaposlenih, kojih je bilo 1.558.
Osim što nastoje poticati gospodarstvo, trude se stvarati sustavnu demografsku politiku, i to ne jednokratnim novčanim sredstvima, nego kroz osiguravanje kvalitetnog mjesta za život, kroz dobru infrastrukturu, ceste, vodoopskrbu, te jasno podrškom vrtićima i školama.
Tako je u 2017. godini roditeljima novorođene djece isplaćeno nešto više od 54 tisuće kuna, u 2018. naknada za novorođenčad je udvostručena, pa je isplaćeno oko 111 tisuća kuna, dok je u 2020. godini taj iznos bio oko 102 tisuće. Što se tiče same naknade za novorođenčad, Grad Pregrada dodjeljuje 1.000 kn u novčanom obliku, a dodjeljuje se i paket s potrepštinama za svako novorođenče u iznosu do 1.500 kuna. Novorođena djeca besplatno su učlanjena u Gradsku knjižnicu do prve godine života. Isto tako, na inicijativu patronažne sestre i knjižnice osnovana je grupa za potporu dojenja koja se sastaje jednom mjesečno u prostoru GK, a namjera je urediti i mjesto za dojenje i prematanje beba u zgradi gradskog muzeja…
Gledajući predškolski odgoj i obrazovanje, u tom je području u 2017. godini uloženo 3,1 milijun kuna, u 2018. godini 3,8 milijuna, u 2019. godini iznos je povećan na 5,3 milijuna, dok je u 2020. godini uloženo 4,7 milijuna kuna.
Roditelji u Pregradi ne moraju se brinuti hoće li njihovo dijete biti upisano u vrtić jer se sva djeca upisuju, a vrtić odgovara svim pedagoškim standardima, za što se izdvajaju značajna sredstva. Grad kontinuirano povećava i sredstva za predškolski odgoj, pa je tako u 2019. godini za redovno poslovanje vrtića izdvojeno 1,8 milijun kuna, u 2020. godini taj iznos je povećan za 292 tisuće kuna, dok je za 2021. povećan za dodatnih 271 tisuću kuna i iznosi 2,4 milijuna kuna.
S obzirom da su sredstva za nabavu udžbenika za školsku godinu 2020./2021. bila planirana u državnom proračunu, Grad Pregrada sufinancirao je nabavu radnih bilježnica za obavezne i izborne predmete u 50 postotnom iznosu, dok je drugu polovicu iznosa osigurala Županija, a radni materijal: likovne mape za sve učenike 1.-8. razreda, radni pribor za tehničku kulturu 5.-8. razreda i atlas iz geografije za 5. razrede financirao je u cijelosti Grad.
Pregrada sufinancira i troškove prehrane učenicima i prijevoz srednjoškolcima, a iz gradskog se proračuna osiguravaju sredstva za sufinanciranje troškova smještaja srednjoškolaca koji se školuju izvan Pregrade prema zahtjevima. Visina sufinanciranja iznosi mjesečno 200 kuna. Recimo i kako se dodjeljuju top stipendije izvrsnim studentima, financijske potpore studentima i učenicima ovisno o prihodu po članu kućanstva, izravne potpore za deficitarna zanimanja i nagrade za izvrsna postignuća. Vrijedi istaknuti kako je u 2019. za stipendiranje izdvojeno 193.600 kuna, dok je lani i 2021. za stipendije u proračunu osigurano 265.000 kuna.
Nadalje, Grad sufinancira i troškove u području zdravstva. Tako svojim Proračunom osigurava sredstva za financiranje troškova boravka djece u specijalnim ustanovama (Poliklinika SUVAG) u visini od 30 posto, a najviše 50 posto utvrđene cijene programa. Proračunom Grada osiguravaju se i sredstva za financiranje troškova prijevoza za djecu s teškoćama u razvoju u specijalnu ustanovu, koja se nalazi na području KZŽ. Sufinanciraju i troškove pomoćnika u nastavi, poklone za darovite učenike i program međunarodne eko škole, daruju i djecu povodom blagdana sv. Nikole, a dodatno, sufinancira se i sudjelovanje talentiranih učenika i učenica Srednje škole Pregrada na Novigradskom proljeću, odnosno smotri đačkog stvaralaštva.
Pregrada je među pet najboljih malih gradova i po udjelu zaposlenih u područjima koja se odnose na IKT, kreativne industrije, istraživanje i razvoj (0,6 posto), a pri samom je vrhu i po stopi odvojeno prikupljenog otpada i postotku proračuna koji izdvaja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno obrazovanje (0.04 posto sredstava). Među 19 gradova je koji su lani prošli na natječaju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) za sufinanciranje smart-city projekata. Riječ je o projektima digitalne transformacije, koji su usmjereni na jačanje učinkovitosti gradske uprave i poboljšavanje usluga za građane primjenom digitalnih tehnologija. Unaprijedit će se gradske baze podataka i omogućiti jednostavnija i brža komunikacija s korisnicima.
U Pregradi je, uz sve nabrojano, instaliran i besplatni internet na pet lokacija u gradu zahvaljujući 15 tisuća eura bespovratnih EU sredstava u okviru inicijative „WiFi4EU”, Naposljetku, prema URBACT Secretariatu EU primjer su dobre prakse u jačanju participacije građana, promicanju međugeneracijske solidarnosti, volonterstva i društveno odgovornog poduzetništva.
Grad Pregrada u prosincu je usvojio proračun za 2021. godinu u vrijednosti od 25,6 milijuna kuna. Pored ostalog, njime se planira realizirati dogradnja vrtića za što će se utrošiti oko četiri milijuna kuna u što su uključeni i troškovi redovne djelatnosti, rekonstrukcija zgrade vrtića vrijedna 2,3 milijuna kuna, realizacija projekta STEDNET, tj. stvaranje malih pametnih, zelenih i inovativnih gradova u europskim ruralnim područjima za što će se izdvojiti oko pola milijuna kuna, potom obnova kino-dvorane, osnivanje Pučkog otvorenog učilišta i još puno što većih što manjih projekata.
-U planu je asfaltiranje cesta i ulica, izgradnja i rekonstrukcija javne rasvjete, uređenje dječjih i sportskih igrališta, nastavljamo s prilagodbom gradskih zgrada za osobe s invaliditetom i slabije pokretljivosti i otkupom zemljišta za gradsku tržnicu, u suradnji s Vijećima mjesnih odbora nastavljamo poticati održivi razvoj brdovitih naselja iznad 300 metara nadmorske visine, pripremati infrastrukturu kao preduvjet za ulaganja i gospodarski oporavak i otklanjanja posljedica nastalih usred vremenskih i prirodnih nepogoda u svrhu njihove gospodarske, socijalne i demografske revitalizacije, za što je osigurano 250 tisuća kuna. Kao i prethodnih godina, u Proračunu je izraženo ulaganje u podizanje komunalnog standarda, kao i ulaganje u predškolski odgoj, obrazovanje, kulturu, turizam i civilno društvo. Proračun smo nastojali planirati realno, koliko god je to bilo moguće te smo uspjeli pronaći balans – napisao je i najavio na svom Facebook profilu gradonačelnik Marko Vešligaj. (Pero Livajić)