I ove godine, kao i lani, titula „najženskijeg“ hrvatskog grada pripala je Slunju za kojega se zaista može kazati da u njemu ‘žena drži tri kantuna kuće (Grada)’. Uz gradonačelnicu, Mirjanu Puškarić, žene su i na ostalim važnim gradskim pozicijama.
Tako je na čelu Jedinstvenog upravnog odjela također žena, a od ukupno 19 osoba zaposlenih u Gradskoj upravi, čak 18 je žena. ‘Ljepši spol’ pod nadzorom ima i gradske tvrtke i institucije, pa su na čelnim pozicijama njih 5 od 6 djelujućih, a situacija je tek ponešto drugačija kad je u pitanju sastav Gradskog vijeća, budući da je vijećnica svega 36 posto (5-14), međutim, prema skupnom indeksu Slunj vodi s ostvarenih 111,94 ‘boda’.
Grad Slunj aktivno podržava jačanje položaja žena u društvu i lokalnoj zajednici kroz niz inicijativa. Primjerice, Grad sufinancira projekte Crvenog križa Slunj, poput Projekta Zaželi, potičući zapošljavanje žena u sektorima skrbi. Također, putem programa „Pomoć u kući“ zapošljavaju se žene u ulozi geronto domaćica. Financijski podupiru rad i rekreativnog kutka Crvenog križa Slunj koji okuplja osobe starije životne dobi, a gdje su većinom članice žene, u kojem se provode razne rekreativne, sportske te kreativne aktivnosti, a pruža im se i mogućnost i volonterskog uključivanja.
-Promičemo ravnopravnost spolova i kroz uključivanje žena u razne manifestacije poput likovnih kolonija, planinarenja, dramsko – scenskih nastupa i drugo. Također, pružamo financijsku potporu ženama poduzetnicama i onima koje vode OPG-ove, stvarajući time inkluzivno i podržavajuće okruženje- navodi nam viša referentica za informiranje Grada, Barbara Palavra.
-Posljednjih godina sve se više govori o ravnopravnosti spolova i poticanju uravnotežene zastupljenosti žena i muškaraca u različitim sferama života, od zapošljavanja, napredovanja na radnom mjestu, političkog angažmana, poduzetništva i drugoga. Kod nas u Slunju žene posjeduju kompetencije poput preuzimanja inicijative i usmjerenosti na rezultate, primjenjuju demokratski stil upravljanja, to su žene koje imaju znanja i profesionalnog iskustva i kontinuirano se usavršavaju i zato su na rukovodećim mjestima. Za žene je općenito karakterističan stil interaktivnog vodstva koji uključuje podjelu informacija i moći, poticanje sudjelovanja te davanje ljudima na znanje da su važni. Međuljudski odnosi, koji su za žene izuzetno važni, imaju sve veću vrijednost u organizacijskoj kulturi. Oni su važan izvor novih inovativnih procesa, timskog rada, ali i samorazvoja. A naše žene žele i nešto više, nastoje da našu prirodnu ljepotu oplemene i stvore još ljepše mjesto za život, jer tu je njihov dom. To svakako ne umanjuje činjenicu da iste sposobnosti i kvalitete imaju i naši kolege, oni nas podupiru i nadopunjuju, oni znanje, rezultate i uloženi trud vrednuju i prepoznaju, nikad ne dovodeći u pitanje spol. Mogu naglasiti da ovakvo zrelo i normalno okruženje, u kojem svi imaju jednake prilike, a mjerila za napredak uvijek su bili sposobnost, rad i rezultat, igra izuzetno važnu ulogu i ključan je faktor uspjeha razvoja našeg kraja. Ono što trebamo je kontinuirano raditi na osvještavanju, kako bismo eliminirali predrasude i stvorili poticajno radno okruženje u kojem svi, i muškarci i žene, osjećaju da je napredovanje rezultat njihovog rada, znanja, angažmana i rezultata, a ne spola- tvrdi gradonačelnica Slunja. (PL)