Grad Koprivnica dosad je dvaput proglašavan najpametnijim hrvatskim gradom, 2020. i 2021. godine, a jednak broj pobjeda odnio je i u „Eco city“ kategoriji, 2019. i 2023. U dvostrukom finalu, dakle, u obje spomenute kategorije našao se 2022. pa možemo reći kako su moderna tehnološka, odnosno, ICT rješenja, pametna mobilnost i upravljanje energetskim resursima forte ovog grada. Sada su Koprivnici u finalu “Smart City” kategorije rivali gradovi Osijek, Jastrebarsko, Dubrovnik i Karlovac.
Neki od razloga zbog čega je Koprivnica i ove godine nominirana u Smart City kategoriji odnose se na, primjerice, preko 80 postotni udio mjernih mjesta sa senzorskim prikupljanjem podataka u sustavu vodoopskrbe u odnosu na ukupan broj mjernih mjesta, nadalje, na činjenicu da za korištenje javnog prijevoza, najam javnih bicikala i kupnju parkirališnih karata u Koprivnici služe mobilne aplikacije. Koprivnica je u finalu ove kategorije i zbog toga što je na službenoj stranici Grada dostupan Proračun u malom, gdje se na pristupačan način objašnjava struktura gradskog proračuna dok aplikacija „Transparentnost proračuna“ nudi prikaz svih troškova.
Grad Koprivnica, kojem je na čelu gradonačelnik Mišel Jakšić, usvojio je strategiju razvoja do 2030. godine, a riječ je o strateškom dokumentu vezanom uz široko područje pametnog upravljanja. U gradu se koriste tehnološka rješenja za informiranje građana o događanjima poput „Infokioska“ i aplikacije „Zelenko“, a uz to, Grad raspolaže sustavom za online participaciju građana pri izradi gradskog budžeta. U sljedećem razdoblju također namjerava prijavljivati i provoditi projekte financirane iz EU fondova, a riječ je o onima unutar ITU mehanizma iz područja digitalnih i pametnih upravljanja čija je procijenjena vrijednost 250 tisuća eura.
Koprivnica trenutno provodi nekoliko pametnih projekata kojima se značajno utječe na mobilnost, održivost, ali i kvalitetu života građana.
Jedan od važnijih je projekt „Living Lab“ putem kojeg se u rezidencijalnom dijelu ovog grada od 2019. godine testiraju napredna i pametna rješenja u javnoj rasvjeti i pripadajućim sadržajima. Grad je raznim proizvođačima urbane opreme omogućio korištenje infrastrukture i električne energije dok su, zauzvrat, proizvođači, distributeri i prodavači omogućili ispitivanje opreme koja istovremeno služi i javnoj namjeni, npr. javnoj rasvjeti ulica. Vrijednost projekta je varijabilna ovisno o ugrađenoj opremi, no kreće se od 30.000 do 100.000 eura.
U sklopu projekta „Low Carb“ proveden je, u suradnji sa Sveučilištem Sjever, niz edukacija iz područja održive mobilnosti i izgrađena inovativna multimodalna postaja koja kombinira obnovljive izvore energije u obliku fotonaponskog sustava, sustava pohrane energije putem baterija s krajnjim potrošačima, punionicom za osobna vozila i bicikle na električni pogon. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 219.921,00 eura.
Projekt „Robotech“ pak cilja na povećanje znanja o robotici u prekograničnom području Mađarska-Hrvatska te na uvođenje robotike kao izvanškolske aktivnosti u osnovne škole. Projektne aktivnosti bile su usmjerene na obrazovni kadar i učenike osnovnih škola, a projekt je već rezultirao opremljenošću osnovnih škola robotičkim setovima i tehničkom opremom za provedbu aktivnosti, ali i educiranošću učitelja i nastavnika na području robotike. Također, organizirana su prekogranična natjecanja za učitelje, nastavnike i učenike koji sudjeluju u projektu kao i webinari u svrhu razmjene iskustava. Vrijednost projekta (dio namijenjen za Grad Koprivnicu) je 115.108,07 eura.
Jedan od projekata koje Koprivnica provodi u okviru Interreg Europe, naziva „Cultural and Creative Sectors and Industries for Collaboration, Competitiveness, Sustainability and Innovation“ fokusiran je na trostruku tranziciju kulturnih i kreativnih sektora i industrija zbog čega je usklađen sa strateškim prioritetima Europske komisije, a kojima se očekuje da će CCSI značajno pridonijeti. Projekt također pridonosi Novoj europskoj agendi za kulturu, posebice njenoj socijalnoj i gospodarskoj dimenziji, kao i međusektorskoj akciji Digital4Culture. CCSI4CCSI partneri zajednički će razviti buduće scenarije korištenjem tehnike/alata predviđanja za prepoznavanje mogućih budućih potreba i izazova u kreativnim i kulturnim sektorima i industrijama. Nadalje, istražit će nove potencijalne poslovne modele i provoditi vježbe simulacije na njima, kako bi CCSI tvrtke i klasteri postali otporni na buduće krize. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.558.854,00 eura.
Tu je i projekt „Dynaxibility4CE“, usredotočen na razvoj mobilnosti s niskom razinom emisije ugljika i kvalitete urbanog zraka. Cilj mu je bio Grad Koprivnicu i ostale jedinice JLS suočiti s novim trendovima mobilnosti koji zahtijevaju mnogo dinamičnije i fleksibilnije planiranje u složenim okruženjima. Kroz projekt je razvijena strategija i alat za tijela javnog prijevoza koja jačaju njegove kapacitete kao ključnog čimbenika stvaranja sustava mobilnosti s niskim udjelom ugljika i niskim zagađenjem u funkcionalnim urbanim područjima Srednje Europe. Vrijednost projekta (dio namijenjen za Grad Koprivnicu) je 64.265,00 eura.
Pod akronimom E-mob provodi se projekt „Cjelovite mjere za unapređenje elektro-mobilnosti u europskim regijama“. E-mobilnost ima velik potencijal utjecati na kvalitetu okoliša. Koordinirano unapređenje i integriranje rješenja za e-mobilnost u regionalne sustave prijevoza putnika kroz koordinirano učenje i policy planiranje u osam europskih regija. Projektom se nastojalo poboljšati provedba odabranih politika u regijama sudionicama podržavajući razmjenu iskustava te razmjenu dobrih praksi i ideja između aktera od regionalnog značaja s ciljem poboljšanja učinka politika i programa regionalnog razvoja. Vrijednost projekta (dio namijenjen za Grad Koprivnicu) je 79,874.00 eura. (V.H.)