Kako smo često isticali, sport ulazi u red ključnih segmenata društvenog života u RH. Prepoznavanje važnosti sporta i za gospodarstvo sve je očitije, sinergija turizma i sporta formalizirana je kroz zajedničko ministarstvo, cjelokupno ulaganje također podupire aktivni turizam, Posebnu pažnju u tom kontekstu posvećuju lokalne jedinice, koje financiraju brojne sportske projekte, naročito infrastrukturne, pri čemu primorski gradovi s obzirom na važnost sportskih manifestacija u turizmu, izdvajaju nešto više ‘per capita’. Ne čudi kako je upravo u tom segmentu ulaganja u sport ‘po glavi stanovnika’ poziciju u Top 10 naše nedavne analize za 2023. (dok čekamo rezultate za 2024.) zauzeo ‘šampion hrvatskog turizma’ Dubrovnik (143.55 PC eura). Istovremeno, našao se u promatranoj godini u samom vrhu i prema nominalnom rastu izdvajanja za sport u u odnosu na 2022. sa +2.154.299 eura, ali i za ukupna sportska izdajanja iz preklanjskog proračuna- 5.966.420 eura…
U posljednjih osam godina Grad Dubrovnik pokrenuo je niz investicija u desetljećima zanemarenu sportsku infrastrukturu. Sva ulaganja temeljena su na strategiji razvoja sporta i sportske infrastrukture do 2028. Izgrađena je judo dvorana u Mokošici, nogometni teren s umjetnom travom u Gospinom polju, obnovljena je zgrada Jugovog bazena, u koju je ugrađen sustav dizalica topline, izgrađena sportska dvorana pri novoj OŠ Montovjerna. Rekonstruirana je i dvorana za borilačke sportove Gospinom polju, obnovljene su sportske dvorane osnovnih škola Lapad i Marina Getaldića, uređeno sportsko igralište Gimnazije Dubrovnik, a snažan investicijski ciklus nastavljen je novim projektima.
-Uz obnovu vanjskih igrališta, baš u spomenutom Gospinom polju izgrađen je i Boćarski dom ‘Đuro Miletić’, a radovi na izgradnji klupskih prostora Veslačkog kluba Neptun ušli su u samu završnicu. U planu je i cjelovita obnova postojeće sportske dvorane, izgradnja sportske dvorane pri školi u Orašcu i uređenje atletske staze na lapadskom stadionu- navode nam iz Grada.
U namjeri unapređenja sveukupnih uvjeta za rekreativno i profesionalno bavljenje sportom svih građana, posebno djece i mladih, Grad Dubrovnik je na osnovu donesene Strategije razvoja sporta i sportske infrastrukture pokrenuo ciklus kapitalnih investicija u desetljećima zapostavljanu sportsku infrastrukturu, a sveukupna vrijednost navedenih dovršenih investicija i onih pred realizacijom doseže – 20 milijuna eura.
Kapitalne investicije prate dakako i ulaganja u sportske programe i klubove, a cilj dubrovačke gradske uprave je, kažu nam, djeci i mladima osigurati najbolje uvjete za bavljenjem tjelesnom aktivnošću i sportom, podići kvalitetu življenja, očuvanje i unaprjeđenje zdravlja građana, kao i talentiranim sportašima omogućiti ispunjavanje njihovih potencijala za postizanjem što boljih sportskih rezultata na svim razinama natjecanja.
Samo u 2024. sredstva za Javne potrebe u sportu iznosila su 3.070.000 eura, što je povećanje od 48,70 posto u odnosu na 2023. godinu, u 2025. za program javnih potreba planirano je 5.762.250 eura. Osim toga, Dubrovnik je prvi grad u Hrvatskoj koji je u proračunu izdvojio zasebnu stavku za sportske programe osoba s invaliditetom. Za ove programe izdvaja se 130 tisuća eura u 2024. i 2025. godini što je povećanje od 77,64 posto u odnosu na 2023., a devet dubrovačkih klubova dodijeljeno je 100 tisuća eura za sportske manifestacije osobito važne za Grad Dubrovnik. Za sportske manifestacije nacionalnog i međunarodnog značaja u ovoj godini osigurano je, inače, 150 tisuća eura.
Uz Strategiju razvoja sporta i sportske infrastrukture do 2028. donesena je i Strategija brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije, a Europsko prvenstvo u vaterpolu 2024. održano na gruškom bazenu i globalno sve prepoznatiji Dubrovački polumaraton – Du Motion, pokazuju da Dubrovnik definitino zna i može organizirati velika sportska natjecanja.
Sukladno usvojenoj Strategiji razvoja sporta i sportske infrastrukture Grad Dubrovnik je nakon dugo godina i krenuo s ulaganjem u sportsku infrastrukturu čija vrijednost, ponovimo to, kako one realizirane, tako i one tik pred zaršnim činom doseže rekordnih 20 milijuna eura.
Zgrada gradskog bazena u centru u potpunosti rekonstruirana
Rekonstrukcija zgrade gradskog bazena u poslovnom centru grada dovršena 2021. godine i vrijedna gotovo 2.5 milijuna eura jedna je od ključnih investicija u razvoj sportske infrastrukture, a posebnost je što su se ovim projektom stekli preduvjeti za prvi Dubrovački muzej vaterpola koji će objediniti i sve sportske uspjehe najtrofejnijeg kluba – Vaterpolo kluba Jug. Grijanje malog i velikog bazena, ali i cijele zgrade osigurano je ugradnjom dizalica toplina u rekonstruiranoj strojarnici. Stara fosilna tehnologija lož-ulja zamijenjena je modernim sustavom obnovljivih izvora energije s neprekidnim izvorom grijanja morskom vodom. Projekt je vrijedan 2.2 milijuna eura, kod čega bespovratna sredstva Europske unije iznose 1.3 milijuna eura, a ušteda na potrošnji energenata iznosi godišnje čak 200 tisuća eura.
Gospino polje za sve sportove i sve generacije sportaša i rekreativaca
U Gospinom polju, koje obuhvaća kompleks sportskih i rekreacijskih sadržaja u Dubrovniku za sve dobne skupine, radi se na poboljšavanju uvjeta i modernizaciji infrastrukture za različite sportove, od nogometa do borilačkih vještina. Kruna svih investicija bit će multifunkcionalna sportska dvorana, najveća dosadašnja investicija u sportsku infrastrukturu za završen glavni projekt i ishođena građevinska dozvola za izgradnju, a – u tijeku je osiguravanje financijske konstrukcije koja iznosi 65 milijuna eura.
Izgrađen je i novi nogometni teren s umjetnom travom i kontejnerskim sklopom, s pripadajućim svlačionicama, sanitarnim čvorovima i pomoćnim prostorijama. Prve dvije faze završene su 2020. godine, a vrijednost investicije iznosi s PDV-om 890 tisuća eura. Nogometno igralište udovoljava propozicijama za odigravanje utakmica Saveznog ranga, a postavljena trava certificirana je iz Fife što jamči da se tu mogu održavati utakmice i s većim stupnjem natjecanja. U 3. fazi radova u planu je izgradnja još jedan novog terena do postojećeg igrališta, ali i uređenje natkrivenih tribina.
Po prvi put Dubrovnik je dobio i dvoranu za borilačke sportove, postojeća građevina površine 634 m2, koju je Grad nakon povrata zemljišta odlučio prenamijeniti za potrebe sporta, preuređena je na način da je u prizemlju organiziran prostor za trening, podijeljen na zone, uz uređenje pratećih svlačionica i sanitarija. Na gornjem katu objekta smješteni su uredi sportskih klubova, a u stražnjem dijelu nalaze se i prostori dubrovačkog moto kluba, koji su više od 20 godina bili bez adekvatnog prostora. Vrijednost investicije je 465 tisuća eura, što uključuje i opremanje prostora, a financirana je iz gradskog proračuna.
Novi ciklus ulaganja
Tu ulaganja u Gospino polje ne staju. U veljači 2025. završeni su radovi na potpunoj rekonstrukciji sklopa vanjskih igrališta smještenih uz Sportsku dvoranu u G. polju. Investicija je sufinancirana bespovratnim sredstvima Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske u iznosu 199.084,00 eura, što čini gotovo 55 posto ukupne investicije ‘teške’ 365 tisuća eura (s PDV-om). Na nogometnom terenu postavljena je umjetna trava, obnovljene su betonske tribine na koje su postavljene plastične sjedalice, a formiran je i prostor za igrače i suce, zamijenjene su dotrajale ograde i golovi, a teren udovoljava trenažnim procesima do U-11 kategorije i natjecanjima u kategoriji U-9 uzrasta. Drugi teren obložen je anti stres podlogom od tartana koja je zamijenila prethodnu betonsku podlogu te su ocrtani tereni za košarku, odbojku i badminton. Na cijelom obuhvatu postavljena je nova ograda, ali i nova rasvjetna tijela. Rekonstrukcija vanjskih sportskih igrališta u Gospinom polju dio je kontinuiranog investicijskog ciklusa s ciljem unapređenja sportske infrastrukture Grada i osiguranja adekvatnih uvjeta za trenažni proces sportskih klubova.
-Dubrovnik se i dalje treba sportski razvijati. Čast mi je da smo ovu sportsku infrastrukturu završili i idemo dalje s izgradnjom novih sadržaja- poručio je prilikom obilaska gradonačelnik Mato Franković. Također u Gospinom polju završena je izgradnja prvog boćarskog doma koji će nositi ime Đura Miletića, prerano preminulog Dubrovčanina, djelatnika Linđa i boćara, po kojem se zove i Međunarodni boćarski turnir. Vrijednost radova je 460.211,61 EUR s PDV-om, a realizacijom ovog projekta klubovi će moći održavati domaće utakmice u hrvatskoj boćarskoj ligi I HBL i Superligi, dodaju iz Grada.
Za sadašnju sportsku dvoranu u Gospinom polju slijedi potpuna rekonstrukcija s energetskom obnovom koja se planira provesti do ljeta 2026. godine i to uz bespovratna sredstva u okviru poziva Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine – Energetska obnova javnih zgrada od 1.676.290,37 eura, dok je ukupna vrijednost kapitalne sportske investicije 4,2 milijuna eura. Rezultat predviđenih mjera je smanjenje potrošnje energije za grijanje na godišnjoj razini od 61 posto, smanjenje godišnje primarne energije 91 posto, smanjenje emisije CO2 u iznosu 61 posto i povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora u godišnjoj isporučenoj energiji od 66 posto, napominju nam.
Poboljšani uvjeti i za judo, veslanje, jedrenje…
Judo klub Mokošica je 2020. konačno dobio adekvatne uvjete za rad, kada je nova judo dvorana u Mokošici otvorila svoja vrata nakon funkcionalne adaptacije, a polivalentan prostor na raspolaganju je i drugim rekreativcima s ovog gusto naseljenog područja. Prvi sportski objekt koji je izgrađen u Dubrovniku od 1982. godine, hangar za male jedrilice Optimist i Laser, otvoren je 2019. u Orsanu. Grad je financirao 45 posto cjelokupne investicije od 186 tisuća eura. Hangar je privremeno dom i dubrovačkih veslača, dok traje izgradnje njihovih budućih prostora.
Naime, nakon 50 godina bez ulaganja koji su neminovno rezultirali lošim uvjetima za veslače, i Veslački klub Neptun sa stoljetnom tradicijom dobit će svoje klupske prostore i hangar. Radove vrijedne milijun eura koje su upravo u tijeku financira također gradska uprava, a završetak investicije očekuje se uskoro. Sportsko igralište kod Gimnazije Dubrovnik, godinama zapušteno, uređeno je i na njega je postavljena travnata podloga nakon što je isto ustupljeno na korištenje Gradu. Na taj način, dostupan je za svakodnevno korištenje vrijedan prostor za rekreaciju i sport građana s područja gradskog kotara Grad i Ploče iza Grada.
-Dubrovačka sportska infrastruktura desetljećima je bila zanemarena, a ova gradska uprava je odmah po preuzimanju odgovornosti za upravljanje gradom pokrenula ciklus investicija koji omogućava bolje uvjete za sportaše i rekreativce svih generacija. Ulaganja koja realiziramo nisu nasumična – ona su dio jasne Strategije razvoja sporta i sportske infrastrukture Dubrovnika. U proteklih osam godina uložili smo više nego u prethodnih trideset, a s novim projektima nastavljamo dalje, cilj nam je djeci i mladima osigurati najbolje moguće uvjete za bavljenje sportom i tjelesnom aktivnošću jer je kvalitetna sportska infrastruktura temelj zdravog i aktivnog društva. Posebno smo ponosni što smo prvi grad u Hrvatskoj koji je osigurao zasebnu stavku u proračunu za sportske programe osoba s invaliditetom. Time pokazujemo da je sport dostupan svima i da Dubrovnik potiče inkluziju u svim segmentima društva- naglašava nam Mato Franković, gradonačelnik Dubrovnika. (P.L.)
IZDVOJENO
Sukladno usvojenoj Strategiji razvoja sporta i sportske infrastrukture Grad Dubrovnik je nakon dugo godina krenuo s ulaganjem u sportsku infrastrukturu. Vrijednost navedenih investicija dosegnula je 20 milijuna eura.
Grad Dubrovnik prvi je grad u RH koji je u svom proračunu izdvojio zasebnu stavku za sportske programe osoba s invaliditetom, a koja je od 2022. višestruko rasla te u 2025. iznose 130 tisuća eura…