Sport

Samobor: Predstavljena Strategija razvoja i definirani ciljevi gradskog sporta

U Centru za mlade Bunker održano je javno predstavljanje Strategije razvoja sporta Grada Samobora 2025. – 2030. Prijedlog nacrta Strategije razvoja sporta Samobora predstavio je izv. prof. dr. sc. Zrinko Čustonja.

Samobor je grad sporta kojeg su kroz povijest pa do današnjih dana obilježili vrhunski sportaši u individualnim i ekipnim sportovima. Ovakav će sveobuhvatni dokument osigurati da samoborski sport nastavi napredovati, te da samoborski sportaši i sportašice imaju optimalne uvjete za postizanje vrhunskih rezultata i u budućnosti. Nakon donošenja strategije pristupit će se izradi i akcijskog plana kako bi se definirali konkretni koraci koji će dovesti do ostvarivanja zacrtanih ciljeva.

Odgovore na postavljena pitanja dali su prof. Čustonja, kao i gradonačelnica Petra Škrobot koja je naglasila kako je ova strategija „živi“ dokument koji je podložan promjenama i koji se nakon provedenih analiza može korigirati kako bi svi segmenti bili usklađeni s potrebama sportaša, kako profesionalaca, tako i rekreativaca. Zahvalila je svima koji su sudjelovali i doprinijeli stvaranju strategije koja, u ovom obliku, još nije postojala u samoborskom sportu. Kako bi se jasno definirali daljnji uvjeti rada i djelovanja sportskih udruga i sportske djelatnosti, tako i sporta općenito, izrađen je strateški dokument s postavljenim primarnim ciljevima: 1. prikupiti i analizirati trenutačne pokazatelje te precizno i utemeljeno odrediti aktualno stanje sporta na razini svakog strateškog područja i- 2. jasno i precizno odrediti buduće stanje koje se može postići u zadanom vremenu uz angažiranje raspoloživih resursa te odrediti standarde i vrijednosti optimalnog stanja samoborskog sporta u budućnosti u svim strateškim područjima.

Nacrt Strategije razvoja sporta Grada Samobora 2025. – 2030. izrađen je na temelju analize 4 različita strateška područja koja obuhvaćaju sustav sporta u gradu Samoboru. Svrha tih studija je analizirati trenutačno stanje u strateškim područjima sportske djelatnosti te razraditi plan i provedbu razvoja sporta za razdoblje od 2025. do 2030. Strategija obuhvaća 4 strateška područja sportsku infrastrukturu, treneri i drugi stručni kadrovi u sportu, natjecateljski sport i financiranje sporta. Svako strateško područje definirano je jednim općim ciljem: unaprijediti sportsku infrastrukturu, unaprijediti ljudske kapacitete i ooboljšati financiranje sporta.

Vizija usmjerava strateško djelovanje u četiri ključna područja: stvaranje uvjeta za uključivanjem što većeg broja građana, djece i mladih u sport i tjelesno vježbanje, stvaranje uvjeta za postizanje sportskih rezultata na domaćim i međunarodnim natjecanjima, stvaranje uvjeta za učinkovito, transparentno i racionalno upravljanje sustavom samoborskog sporta te stvaranje pretpostavki za unaprjeđenjem stanja sportske infrastrukture Grada. Ostvarivanje definiranih strateških ciljeva rezultirat će promjenom globalne i dnevne politike u sportu Samobora, dok će dugoročna politika razvoja sporta omogućiti promoviranje u kvalitetnu sportsku sredinu koja će djeci i mladima osigurati optimalne uvjete za bavljenjem tjelesnom aktivnošću i sportom, podići kvalitetu življenja, očuvanje i unaprjeđenje zdravlja svojim građanima, a talentiranim sportašima omogućiti ispunjavanje njihovih potencijala i darovitosti za postizanjem što boljih sportskih rezultata na svim razinama natjecanja.

Grad Samobor svake godine donosi Program javnih potreba u sportu kojim su planirani su programi, aktivnosti i poslovi u sportu od značaja za Grad Samobor koje sukladno Zakonu o sportu predlaže Samoborski sportski savez i Ustanova za održavanje sportskih objekata Sportski objekti Samobor. Sportska djelatnost se ostvaruje u 20 gradskih sportskih objekata te na objektima u osnovnim i srednjim školama.

Snaga samoborskog sporta ogleda se u brojkama.

U Samoboru djeluje više od 4300 aktivnih registriranih sportaša, 2700 djece u sportu grada, 38 punopravnih i 21 pridružena sportska udruga, preko 600 rekreativaca i 35 sportskih grana. Od 59 članica Samoborskog sportskog saveza, njih 38 nalazi se u programu Saveza, odnosno više od 2500 registriranih sportaša, od čega su njih 90-ak kategorizirani sportaši I. do VI. kategorije sukladno pravilniku HOO-a, a tu je i 900 članova sportskih škola i neregistriranih članova, sportaša veterana te više od 800 članova koji sudjeluju u radu udruga. (Grad Samobor)

Moglo bi vas zanimati

Ivanec u top deset gradova po izdvajanju za sport – najveći projekt je...

Duga Resa za projekt Vodeni grad traži od resornog Ministarstva zaštite okoliša ocjenu...

Sveta Nedelja dobiva još 2,5 kilometara biciklističkih staza

Zlatar: U tijeku projekti vrijedni 5,2 milijuna eura, u pripremi nabave za radove...