Nakon godina priprema i iščekivanja, pa i odgađanja zbog pandemije, u Makarsku i Imotski napokon su stigli UNESCO-ovi stručnjaci. Trebali bi dati zeleno svjetlo za proglašenje Geoparka Biokovo – Imotska jezera – trećeg u Hrvatskoj nakon Parka prirode Papuk i Viškog arhipelaga. – piše HRT.
Ideja stara desetljeće u godini kada se slavi 40. obljetnica Parka prirode Biokovo privodi se kraju.
– Apsolutno je zapanjujuće vidjeti planinski krajolik Biokova. Impresioniran sam i ovom prezentacijom, svime što je predstavljeno – moderno, inovativno, interaktivno. Mnogo smo naučili, što je i najvažnije, kaže Hans Hartmut Escher iz UNESCO-a.
Biokovo je jedinstveno zbog svoje geomorfologije, biološke raznolikosti, očuvanog biljnog i životinskog svijeta. Šest godina su provođena geološka istraživanja planine, tiskan je vodič, utemeljeno 15 staza, izgrađen senzacionalni Skywalk.
Slavo Jakša, ravnatelj PP Biokovo objašnjava kako je projektom za potvrdu UNESCO-a osnovana zajednička udruga, izrađen plan upravljanja te razne geološke karte, sve da bi bili spremni dočekati evaluatore, a ocjenjivače s druge strane planine čekali su Imoćani, krajolik nastao iz čistoće vode i snage kamena sa svojim slavnim jezerima. Sve označeno i do detalja uređeno.
– Napravili smo ono što znamo da je potrebno i što su nam sugerirali naši evaulatori i uz mentorstvo naša dva Geo parka u RH,potvrđuje Ivana Ćapin iz Geoparka Biokovo-Imotska jezera.
Nitko ne sumnja u zeleno svjetlo za budući geopark. Završna riječ očekuje se u petak u Makarskoj. Glavno vijeće sastat će se u prosincu, a na proljeće bi trebao zasjati novi hrvatski i Unescov geopark.
U sklopu svojevrsne inventure područja Geo parka Biokovo – Imotska jezera su tako u Imotskom boravila dva stručnjaka poznate svjetske organizacije, a njihov konkretan zadatak bio je razgledavanje geoloških točaka na Modrom jezeru, potom praćenje zaštite Modrog jezera od morskih galebova putem korištenja jastreba i sokolova, obilazak izvorišta Krčevac u Grubinama, rijeke Vrljike, Lokvičičkih jezera i jezera Ričice te obilazak geostaze Crveno jezero.
Dvoje stručnjaka, iz Njemačke i iz Španjolske sa zanimanjem su razgledavali prirodne ljepote Imotskog i Imotske krajine te zapisivali sve detalje. Jučer su obišli i točke Parka prirode Biokovo, a sutra će u Makarskoj imati i konferenciju za medije. Njihova službena pisana izvješća biti će proslijeđena posebnim stručnim tijelima UNESCO-a nakon čega će se i donijeti odluka hoće Geo park Biokovo-Imotska jezera doći pod zaštitu UNESCO-a. To bi se moglo dogoditi krajem ove ili početkom 2022.
I Splitsko-dalmatinska županija aktivno sudjeluje u realizaciji projekta Geopark Biokovo – Imotska jezera te će i u budućnosti podupirati takve projekte koji jamče daljnji ravnomjeran turistički razvoj županije, istaknuto je prilikom današnjeg predstavljanja geoparka na Modrom jezeru.
-Mi smo kao Županija financijskim izdvajanjima, koja za ovu godinu iznose 50 tisuća kuna, omogućili stabilnost ovoga projekta. Imotski i Imotska krajina bilježe jako dobre turističke rezultate proteklih godina i veseli me što Županija doprinosi razvoju turističke infrastrukture i dodatnog sadržaja u okviru naših prirodnih ljepota- izjavio je zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Stipe Čogelja.
-UNESCO evaluatori, koji borave u Imotskom i Makarskoj, svoj će konačni sud o ovom Geoparku donijeti uskoro. Jedna od najbitnijih stavki svakako jest da nas u financijskom i svakom drugom smislu prate Splitsko-dalmatinska županija i Grad Imotski te im zahvaljujem na tome- poručio je direktor Turističke zajednice Imota Luka Kolovrat. Inače, u Imotskom su gostima predstavljeni i sokolovi koji će Modro jezero i njegov okoliš štititi od galebova. (HRT, www.dalmacija.hr, radioimotski.hr)