Grad Velika Gorica proteklih se godina etablirao kaj jedan od rekordera po izdvajanju za obrazovanje, stoga ni ne čudi da su i ove godine ušli u samo finale našeg velikog izbora Najboljih gradova, i to na području obrazovne i demografske politike.
Svojom politikom su usmjereni na djecu i mlade te poboljšavanje predškolskog i školskog obrazovanja, pa je tako gotovo 44 posto proračuna namijenjeno baš njima.
U posljednje su dvije godine otvorili dva nova vrtića, za ukupno 320 djece, nadogradili su postojeći vrtić u centru grada, a osigurali su i sredstva za uređenje ograda i dvorišta postojećih vrtića te su obnovili i područne vrtiće.
Kako bi olakšali mladim roditeljima, osigurali su im naknade za novorođenčad, a sufinanciraju i smještaj djece u privatnim vrtićima. Velika Gorica je, inače, u top 10 gradova po iznosu porodiljne naknade po novorođenom djetetu, sa 1.497 kuna, dok sufinanciranjem privatnih vrtića su roditeljima omogućili da imaju iste uvjete plaćanja kao i u gradskim vrtićima. Uz to sufinanciraju i predškolski program za djecu koja pohađaju vrtiće u Zagrebu, a izdvojili su se i kao jedan od najboljih gradova po broju odgojitelja u vrtićima, s 5,7 djece po odgojitelju.
Cijene vrtiće smanjili su još 2016. godine, a osigurali su i bolje uvjete za djecu s poteškoćama u razvoju. Roditelji djece s teškoćama u razvoju oslobođeni su plaćanja programa u posebnom programu i SUVAG-u.
Velika Gorica među najboljim je gradovima i kada se govori o izdvajanjima za stipendije i školarine – u top 3 su s 15 kuna po stanovniku. Ove su godine, naime, povećali stipendije s 460 na 650 tisuća kuna, zbog povećanja novčanih sredstava za nagrađivanje izvrsnosti učenika koji osvoje prva tri mjesta na natjecanjima.
Uz to subvencioniraju prijevoz srednjoškolcima i studentima te sufinanciraju i školu plivanja, školu u prirodi, natjecanja u znanju i športu, prehranu i ostale programe, značajna sredstva ulažu i u obnove osnovnih škola i vrtića.
U posljednjih nekoliko godina izgrađena su u Gradu dva potpuno nova objekta dječjih vrtića za 200 i 120 djece, nadograđen je postojeći vrtić u središtu grada, nedavno se obnovio vrtić kroz energetsku učinkovitost, a putem natječaja Ministarstva za demografiju uređuju se ograde i dvorišta postojećih vrtića te su obnovljeni i područni objekti
Uz to, sufinancira se rad privatnih vrtića na način da roditelji imaju iste uvjete plaćanja kao i u gradskim vrtićima. Po istom kriteriju sufinancira se predškolski program i za djecu koja polaze vrtiće u susjednom Zagrebu. Istovremeno, vodi se briga o raznovrsnoj ponudi programa te roditelji mogu birati između programa ranog učenja stranih jezika, Montessori programa, dramsko scenskog ili sportskog programa. Već drugu godinu provedeni su i e-upisi.
Što se kapitalnih projekata kojima podižu standard i kvalitetu života mladih tiče, svakako treba istaknuti i gradnju bazena u kojega su uložili 40 milijuna kuna iz proračuna. (J.L.)