Gradonačelnik Grada Dubrovnika Andro Vlahušić sudjelovao je na konferenciji za medije održanoj povodom zatvaranja 67. Dubrovačkih ljetnih igara koje su i ove su godine okupile gotovo 2000 umjetnika iz cijelog svijeta. Od 10. srpnja do 25. kolovoza na 17 scenskih i ambijentalnih lokacija grada Duvbrovnika i njegove okolice, pred 60 tisuća domaćih i inozemnih posjetitelja izveli su 93 dramska, glazbena, plesna, folklorna, filmska i likovna programa.
Premijerni dramski program oduševio je kako kritiku tako i festivalsku publiku pa se za sve izvedbe tražila karta više što je u svome obraćanju potvrdio i gradonačelnik Vlahušić.
„Meni je ovo osmi put da zatvaram Dubrovačke ljetne igre i mogu s ponosom reći da se ove godine prvi put tražilo i mene osobno i naš ured karta viška. Jer je izbor i dramskog i glazbenog programa bio takav da su i građani i turisti htjeli dođi i pogledati što više predstava. Također, uvijek se postavlja pitanje mogu li Ljetne igre biti ambijentalne i imaju li pravo na prostor na otvorenim prostorima grada. Ne govorim o prostoru Umjetničke škole, Lokruma, Kneževa dvora koji su na neki način zaštićeni već govorimoo glavnoj i jedinoj ulici koju smatramo srcem samog grada. Prema statistici, na kojoj zahvaljujem Paulini Njirić i njenim suradnicima, od ukupno 47 dana 29 dana smo bili na Stradunu, u srcu sezone. I napravljen je suživot. Niti Kafetarija i druge prestave niti koncerti nisu uznemirili život grada“, kazao je gradonačelnik Vlahušić najavljujući još veću pomoć Grada i u idućoj godini.
„Zbog toga odlučili smo izdvojiti milijun kuna više za program. Na način da će Lokrum dati 500 tisuća kuna, a mi 500 tisuća kuna zarade od Dubrovačke kartice. Također, ako novo umjetničko vodstvo Igara odluči napraviti VIP program, što god oni zamislili da bi to bilo, sudjelovat ćemo s još milijun kuna“ najavio je gradonačelnik.
Tehnički ministar kulture Zlatko Hasanbegović kazao je kako su Dubrovačke ljetne igre najznačajniji i najdugovječniji hrvatski kulturni festival koji je svoj status potvrdio i kvalitetom ovogodišnjih izvedbi.
Intendant DLJI Mladen Tarbuk istaknuo je da iako su Igre imale problema s budžetiranjem jer su ostale bez glavnog sponzora uspjeli su pokazati i dokazati da se “u teškim uvjetima može dobro raditi” te kako DLJI moraju biti dubrovački, nacionalni i svjetski festival, izrazivši zadovoljstvo i povećanjem zarade od ulaznica. (Grad Dubrovnik)


