Vijesti

Zadar: Deveta obljetnica upisa bedema na popis UNESCO-a, u tijeku i pripremi niz kulturnih projekata

U Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa u Kneževoj palači održana je konferencija „Zagrli Zadar“ kojom je obilježena deveta obljetnica upisa zadarskog obrambenog sustava na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Konferencija je ujedno označila početak manifestacije koja će se održavati do 12. srpnja, a građanima i posjetiteljima donosi koncerte, izložbe i tematske vođene šetnje.

Okupljenima se obratio gradonačelnik Šime Erlić i istaknuo važnost UNECO upisa za Zadar: “Ponosni smo što smo UNESCO grad i što smo zahvaljujući tome upisani u svjetsku baštinu. To ima iznimno velik značaj za Zadar. Bedemi su sastavni dio našeg identiteta i poviesnog nasljeđa. Naši su bedemi, za razliku od nekih drugih gradova, u potpunosti saživljeni s gradom jer se posjet ne naplaćuje. Građani ih koriste svakodnevno. Naš cilj je i kroz ovu manfestaciju uklopiti bedeme u sva kulturna događanja, ali i osnažiti ih kroz turističku promociju i ponudu. Želja nam je nastaviti ulaganja kroz uređenje Citadele, ali i naših perivoja Vladimira Nazora i kraljice Jelene, koje možda i nedovoljno koristimo, a iznimna su zelena oaza u centru grada.”

Jasna Popović, voditeljica Područne službe za konzervatorske poslove u Trogiru i voditeljica Stalne koordinacije Ministarstva kulture i medija za dobra svjetske baštine UNESCO-a naglasila je kako je očuvanje baštine odgovornost sadašnjih generacija prema budućima. Istaknula je da Ministarstvo kulture i medija intenzivno razvija nove alate za upravljanje kulturnom baštinom, među kojima je i Plan upravljanja kulturnim dobrima u kriznim situacijama, po kojemu je Hrvatska među rijetkim državama koje su izradile takav dokument..

Pročelnica UO za kulturu i šport Dina Bušić predstavila je aktivnosti koje Grad Zadar provodi u okviru obveza proizašlih iz UNESCO-ova upisa: “UO za kulturu i šport radi na koordinaciji obaveza i trenutno se priprema dopuna Izvješća o stanju očuvanosti – State od conservation Report (SOC Report). uz to se radi Studija utjecaja na baštinu (HIA) za prostor bastiona Citadela, Grad Zadar dao je izraditi prema pobjedničkom idejnom projektu slovenske tvrtke i temeljem uputa Odbora za svjetsku baštinu, Studija utjecaja na baštinu (HIA) za projekt Citadela Nova koju je dalo izraditi Sveučilište u Zadru te Plan upravljanja destinacijom, kojeg je prošli tjedan usvojilo Gradsko vijeće Grada Zadra, a izradilo Sveučilište u Zadru.”

Podsjećamo, u tijeku je i javni poziv koji se odnosi na sufinanciranje obnove fasada i dvorišta građevina na Poluotoku. Grad Zadar dodjeljuje maksimalno 80% iznosa za prihvatljive prijavljene programe, a prijave su otvorene do 15. rujna 2026. godine, odnosno do iskorištenja sredstava.  Uz sufinanciranje Ministarstva kulture i medija, Grad Zadar također provodi program sanacije krovišta crkve sv. Donata. Osim ovog projekta nastavlja se rad na projektima sanacije vrata sv. Roka, sanacije ostataka rimskog akvedukta na Bulevaru, uređenja utvrde Forte i uređenja crkve sv. Klementa u Arbanasima. (Grad Zadar)

Moglo bi vas zanimati

Sinj: Osigurana sredstva za izradu projektne dokumentacije za novi vrtić u Karakašici

Ivancu 3.200 eura za edukaciju učenika u vožnji biciklima i električnim romobilima

Ivanić-Grad: Posađeno nekoliko tisuća sadnica

Šibenik: U tijeku iznad 1 milijun eura vrijedni radovi na uređenju Športskog centra...