Vijesti

Zadar: Uz treću obljetnicu uvrštenja na Popis svjetske baštine UNESCO-a – Bedemi zadarskih pobuna otvaraju se u prosincu, u projekt obnove uloženo 28.233.900 kuna

Prije ravno tri godine, UNESCO-ov Odbor za svjetsku baštinu na zasjedanju u Krakovu, 9. srpnja 2017. donio je odluku o upisu “Obrambenih sustava Republike Venecije u razdoblju od 15. do 17. stoljeća: Stato da terra -zapadni Stato da Mar” na Popis svjetske baštine, a koji obuhvaća utvrđeni grad Bergamo, utvrđeni grad Peschiera del Garda i grad-tvrđavu Palmanova u Italiji, Kotor u Crnoj Gori, tvrđavu sv. Nikole u Šibensko-kninskoj županiji i zadarske bedeme, fortifikacijski sustav grada Zadra u RH.

Upisano dobro  predstavlja organizaciju, oblikovanje, adaptaciju i provedbu inovativnog alla moderna modela vojne arhitekture čija je svrha bila obrana trgovačkih putova i luka na Jadranu i na istočnom Mediteranu. Nakon promjena uvjetovanih uvođenjem upotrebe vatrenog oružja, elementi alla moderna sustava na izniman način pokazuju njegove tehničke i logističke mogućnosti, moderne borbene strategije i nove arhitektonske zahtjeve i rješenja. Navedenih šest komponenata predloženog transnacionalnog serijskog kulturnog dobra venecijanskog sustava obrane sadrže atribute izvanredne univerzalne vrijednosti, uključujući njihovu tipološku raznolikost, vizualni integritet i stanje očuvanosti, čime su u cijelosti ispunjeni kriteriji III i IV za upis na Popis svjetske baštine UNESCO-a.

Ove godine, dok iščekujemo dovršetak radova na sjevernom dijelu bedema u okviru projekta ZADAR BAŠTINI i prisjećamo se jednog iz reda najznačajnijih događaja u recentnoj zadarskoj kulturnoj povijesti provjerili smo što se i koliko u Gradu Zadru u posljednje tri godine napravilo na očuvanju i uređenju zadarskih bedema…

-Sustavan rad na obnovi, istraživanju i unaprjeđenju zadarskih bedema započet je još 2014. projektom HERA kojega je provela Zadarska županija. Taj projekt bavio se posebno arheološkim istraživanjem na prostoru Prolaza cara Augusta i obnovom Vrata sv. Krševana (Morska vrata), a njime je istražen, obnovljen i opremljen centar za posjetitelje u prostoru Malog arsenala. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.842.602,24 EUR-a. Pritom je kod EU dobiveno 7.330.054 eura. Sredinom 2016. godine Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije objavilo je otvoreni poziv na dostavu projektnih prijedloga u postupku dodjele bespovratnih sredstava “Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine“, KK.06.1.1.01. Uz opći cilj, odnosno doprinos održivom društveno-gospodarskom razvoju, specifični cilj je bio pružiti potporu Integriranim razvojnim programima temeljenima na obnovi kulturne baštine, koji integracijom različitih elementa i povezanih aktivnosti osiguravaju unaprjeđenje upravljanja kulturnom baštinom s ciljem doprinosa održivom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini – kazuje nam Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra.

Grad Zadar je na predmetni natječaj uspješno aplicirao projekt pod nazivom “ZADAR BAŠTINI – Integrirani kulturni program Grada Zadra 2020“, a upravo su zaštita i očuvanje Bedema zadarskih pobuna koji su postali dio UNESCO svjetske baštine jedna od ključnih komponenti predmetnog projekta.

-U travnju 2017. godine sklopljen je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte financirane iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. – 2020., za projekt ZADAR BAŠTINI – Integrirani kulturni program Grada Zadra 2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 66.461.390,13 kuna, kod čega bespovratna sredstva iznose 56.492.181,60 kuna. Kroz Komponentu “Uređenje i revitalizacija Bedema zadarskih pobuna”, u zaštitu i očuvanje i revitalizaciju Bedema zadarskih pobuna, kroz različite projektne elemente ulaže se ukupno 28.233.900,13 kuna – ističe pročelnica.

Povezano sa komponentom Uređenja i revitalizacije Bedema zadarskih pobuna Grad Zadar je u srpnju 2017. sklopio Ugovor o građenju u vrijednosti 23.784.855,70 kn s PDV-om, u sklopu kojeg se izvode radovi na rekonstrukciji i parternom uređenju Bedema sukladno Glavnom i izvedbenom projektu koji je izrađen od strane Glavnog projektanta Bogdana Marova. Očekivani rok završetka izvođenja radova je do prosinca 2020.

U 2018. radilo se na usklađenju projekta s dodatnim smjernicama nadležnog konzervatorskog odjela u Zadru i MKRH te je ishođena lokacijska i građevinska dozvola za projekt rekonstrukcije – parternog uređenja Bedema.  Godine 2019. pripremljena je i provedena javna nabava za usluge stručnog nadzora nad izvođenjem radova na rekonstrukciji Bedema zadarskih pobuna. Sklopljen je ugovor za usluge stručnog nadzora nad izvođenjem radova na rekonstrukciji Bedema zadarskih pobuna. Pripremljena i provedena javna nabava za izvođenje radova na rekonstrukciji i revitalizaciji Bedema zadarskih pobuna, sklopljen Ugovor o građenju te je donesena Odluka o uklanjanju prometa i parkiranja na Bedemima zadarskih pobuna

U rujnu iste godine započelo se s uvođenjem u posao i izvođača.

-U 2020. godini u tijeku je izvođenje radova na rekonstrukciji. Izvode se građevinsko-obrtnički radovi, radovi na odvodnji, radovi na elektroinstalacijama, hortikulturni radovi, radovi na opremanju. Pripremljen i proveden postupak nabave za izradu interpretacijskog koncepta te je izrađen interpretacijski koncept integriranog kulturnog programa Grada Zadra. U pripremi je nabava za nabavu urbane opreme i montažnih paviljona i sustava praćenja posjetitelja. Pred nama je početak rada na Planu upravljanja Bedemima to jest “buffer zonom” – otkriva pročelnica UO za kulturu i šport Grada Zadra.

Koji konkretni programi, projekti, su završeni, koji traju, koji su u planiranim aktivnostima?

-U sklopu prethodno navedenog projekta parternog uređenja Bedema zadarskih pobuna izvode se radovi: istražni arheološki radovi, građevinski radovi, obrtnički radovi, instalaterski radovi, hortikulturni radovi, radovi urbanog opremanja. Arheološkim radovima saznali smo neke dosada nepoznate pojedinosti naših Bedema, a  te će rezultate tek objaviti voditelji istraživanja. Uveli smo reorganizaciju korištenja prostora – pretvaranja u pješačku zonu tj. formiranja kontinuirane pješačke površine od početka do završetka zahvata kao i formiranja uređenih površina za organizaciju i odvijanje raznih događanja, obnovu dotrajalih infrastrukturnih instalacija, redefiniranje postojećih kolnih i pješačkih površina, rekonstrukcije loše i nedostatne rasvjete, podizanje standarda urbane opreme, obnove zapuštenog zelenila- navodi pročelnica.

Cilj je da se u konačnici, nakon dovršetka svih radova i opremanja potvrdi atraktivnost i urbani značaj Bedema zadarskih pobuna, uvede novi prometni režim uz osiguranu kontinuiranu pješačku prohodnost i udobnost boravka po cijeloj dužini bedema. Novim elementima (urbana oprema, drvored, skulpture, pješačka i ambijentalna rasvjeta i dr.) poveća atraktivnost prostora i učini ga nezaobilaznom točkom na popisu znamenitosti grada. 

Temeljitom rekonstrukcijom infrastrukturnih instalacija omogućit će se: kvalitetna odvodnja oborinskih voda, protupožarna zaštita prostora i naglasiti, zaštititi najatraktivnije dijelove bedema. Projekt u svim segmentima uvažava činjenicu da su Bedemi zadarskih pobuna jedna od najatraktivnijih pješačkih gradskih ulica (šetališta), te se uklanjanjem i smanjenjem kolnog prometa i parkinga bitno doprinosi budućoj zaštiti nepokretnog kulturnog dobra.

Osim što Grad Zadar sudjeluje financijski u projektu Zadar Baštini, Upravni odjel za komunalne djelatnosti redovno izdvaja sredstva za zahvate poput uređenja ulaza u Grad na bedemima, postavljanja zaštitnih stupića kako bi se spriječilo parkiranje uz same bedeme, čišćenje bedema….

Hoće li biti obilježavanja 3.obljetnice uvrštenja na popis UNESCO-a?

– Upravni odjel za kulturu i šport je povodom obilježavanja treće godišnjice od upisa u UNESCO pripremio promotivni video na hrvatskom i engleskom jeziku, a možete ga pogledati na youtube kanalu Zadar_UNESCO heritage – s obzirom da su nam radovi u toku, te s obzirom na epidemiološku situaciju glavnu ulogu dobiva on-line promocija – tvrdi Dina Bušić  uz dodatak kako se posebnu svečanost kojom bi obilježili obljetnicu planira krajem ove godine kada se očekuje i dovršetak radova na uređenju šetnice na Bedemima.

Dakle u prosincu 2020. Zadar će tada biti i domaćin koordinacijskog sastanka svih partnera gradova koji s njim dijele serijski upis na UNESCO. Tako bi u Gradu povezali dva značajna događaja vezana za bedeme: samu svečanost otvaranja šetnice i posjet posebnih gostiju – delegacija iz Šibenika, Peschiere del Garda, Bergama, Palmanove i Kotora. Tokom njihovog boravka planira se organizirati i radionicu, izložbu i vođeni posjet Bedemima, a kruna posjeta bit će upravo otvaranje novoobnovljenih Bedema zadarskih pobuna! (PL)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Grad Crikvenica svim će umirovljenicima isplatiti novčanu pomoć za Uskrs

Đurđevac do lipnja 2026. dobiva Centar za starije – sigurno mjesto za 122...

Novi Marof: Umirovljenicima i drugim potrebitim kategorijama građana po 40 eura za Uskrs

U Puli otvoren Centar za mlade