„Makarska je bila simbol masovnosti, grad poznat po problemima s ogromnim brojem turista, infrastrukturom, otpadom i prometnim gužvama. Da bismo napravili zaokret, napravili smo analizu stanja, izradili strateške dokumente i krenuli s akcijskim planom od kojeg nismo odstupili unatoč pritiscima koje sa sobom donose sve promjene.“
Tijekom posljednje četiri godine, gotovo da nema područja na kojem Makarska ne bilježi razdoblje intenzivnog razvoja; od prostornog planiranja i komunalnog upravljanja do digitalizacije i društvenih politika. Zaustavljena je stihijska gradnja, obnovljeni su brojni gradski prostori, uveden je kružni javni prijevoz, a zdravstveni sustav unaprijeđen dolaskom novih specijalista i organiziranjem preventivnih pregleda. Pokrenuti su programi potpora za mlade obitelji, studente i starije osobe, digitalna transformacija gradske uprave proširena je kroz niz dostupnih online usluga, a građani su uključeni u odlučivanje putem participativnog budžetiranja. Više od deset milijuna eura bespovratnih sredstava osigurano je za obrazovanje, infrastrukturu i zaštitu okoliša, čime se ovaj podbiokovski grad sve jasnije pozicionira kao sredina koja spaja održivost, transparentnost i socijalnu osjetljivost. O svemu tome, pred nadolazeće izbore, porazgovarali smo s gradonačelnikom Zoranom Paunovićem koji se kandidirao za svoj drugi mandat.
Gradonačelniče, u kolikoj ste mjeri u ove četiri godine uspjeli ostvariti ono što ste planirali, odnosno, građanima obećali 2021. godine?
-U protekle četiri godine ostvarili smo svih 16 programskih ciljeva i još mnogo više. Zaustavili smo betonizaciju i onemogućili nekontroliranu izgradnju stambenih zgrada, uredili Peškeru i vratili je svim građanima, uveli kružni javni prijevoz Điro, dali novo lice staroj gradskoj jezgri, uveli participativno budžetiranje i digitalizirali gradsku upravu, uveli novi sustav gospodarenja otpadom čime smo smanjili miješani komunalni otpad za gotovo 20%, zdravstvene usluge u Makarskoj digli na višu razinu – osiguravanjem uvjeta za rad laboratorija, dovođenjem novih liječnika specijalista i uvođenjem besplatnih godišnjih preventivnih pregleda koji spašavaju živote.
Što biste od svega realiziranog osobito naglasili, kojim projektima i mjerama se najviše ponosite?
-Unatoč pritiscima i kočenju na svim razinama vlasti uspjeli smo usvojiti izmjene Prostornog plana kojima je zaustavljena višestambena izgradnja. Povećanjem izdvajanja iz gradskog proračuna i dovođenjem novih specijalista u makarski Dom zdravlja povećali smo nivo zdravstvene zaštite. Vratili smo Peškeru svim našim građanima i umjesto baraka koje su bile poligon za brzu zaradu pojedinaca napravili javni park u službi svih građana.
Kakva je trenutna gospodarska slika u Makarskoj? Dolaze li novi investitori, raste li broj zaposlenih? Koliko Grad prosječno godišnje izdvaja za potpore poduzetništvu i obrtništvu?
-Prije tri godine uveli smo prve potpore mikro i malim poduzetnicima i obrtnicima s ciljem oživljavanja stare gradske jezgre. Ukupno je osigurano 473.000,00 eura potpora, 44 su iskoristila mjere, a rezultat je 15 novotvorenih objekata. Treba naglasiti da je to prvi put u povijesti Grada Makarske da Grad dodjeljuje potpore poduzetnicima. Polako širimo obuhvat za poticaje kao i pozitivnu poduzetničku klimu.
Od 2021. naovamo koliko ste uspjeli povući bespovratnih sredstava? Navedite neke važnije na taj način (su)financirane projekte.
-Od 2021. do 2024. osiguran je iznos od 10.673.447,79 eura bespovratnih sredstava, no treba naglasiti da je grad Makarska sve potpore ostvario u otežanoj situaciji budući smo jedno od samo nekoliko područja u Hrvatskoj koje je izvan ITU mehanizma, čije su prijave manje vrednovane zbog indeksa razvijenosti. Od infrastrukturnih projekata možemo izdvojiti: Dogradnja i opremanje vrtića Ciciban, Energetska obnova osnovne škole Stjepana Ivičevića, Sanacija parketa u dvorani GSC, Rekonstrukcija postojećeg oborinskog sustava Biokovka, Nabavka spremnika za odvojeno prikupljanje otpada, Sunčana elektrana na dvorani GSC, Adaptacija teniskog terena na GSC, Energetska obnova zgrade sa svojstvom kulturnog dobra Villa Irena. Također izdvajamo projekte sadnje stabala, digitalizacije gradske uprave te izrade ePlanova. Posebno smo ponosni na projekt ‘S osmijehom u školu – pomoćnici u nastavi makarskih školaraca’ kojim Grad Makarska, uz EU potpore, financira rad pomoćnika u nastavi za učenike s posebnim potrebama.
Kakva je situacija na demografskom planu, ostaju li mlade obitelji u Makarskoj i kojim ih projektima nastojite zadržati? Planirate li uvođenje nekih novih demografskih programa i mjera?
-Ono na što sam iznimno ponosan je što smo osim klasičnih potpora za novorođeno dijete, s početkom 2022. uveli potpore i posvojiteljim, a istaknuo bi i novu demografsku mjeru odnosno financijske potpore mladim obiteljima za medicinski pomognutu oplodnju. Povećali smo iznos i kategorije studentskih stipendija i to dva puta, što nas smješta među gradove s najizdašnijim potporama studentima. U sljedećem mandatu uvest ćemo i potpuno besplatan vrtić za svu djecu s prebivalištem u Makarskoj.
Nedavno ste završili radove na adaptaciji prostora Matice umirovljenika, kojim još projektima podižete kvalitetu života starijih stanovnika? Na koje sve načine pomažete građanima koji žive u nepovoljnim materijalnim uvjetima?
-Obnova prostora bila je više nego nužna jer u taj prostor desetljećima nije uložena ni kuna. Sada će naši građani starije životne dobi imati ugodan i adekvatan prostor za druženje, stvaranje, prenošenje znanja, a to dokazuju i brojne radionice koje su održane otkad su prostori obnovljeni. U proteklom mandatu osigurali smo besplatne usluge: javni prijevoz svim umirovljenicima te starijima od 50 besplatno korištenje bazena, Gradske knjižnice i tečajeva stranih jezika. Posebno bih istaknuo program „Život u pokretu“, besplatne sate tjelovježbe za umirovljenike u koji smo od veljače ove godine uključili i osobe u riziku od degenerativnih bolesti koji imaju na raspolaganju i fizikalnu terapiju, ples i stolni tenis. Treba spomenuti i da su do 2022. u Makarskoj božićnice i uskrsnice dobivali samo umirovljenici, a mi smo isto omogućili i nezaposlenim hrvatskim braniteljima starijim od 50 godina, dugotrajno nezaposlenima, korisnicima prava na nacionalnu naknadu, i osobama koje ostvaruju pravo na status roditelja njegovatelja ili njegovatelja za njegu djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom.
Kojim projektima potičete i podupirete obrazovanje?
-Grad Makarska od prošle godine prvi put novčano nagrađuje učenike osnovnih i srednjih škola i to učenike koji su od 5. do 8. razreda imali odličan uspjeh, učenike koji su sve razrede srednje škole završili odličnim uspjehom te učenike koji su ostvarili iznimne uspjehe u pojedinačnoj kategoriji na natjecanjima i smotrama. Otkupili smo zemljište za izgradnju sportske dvorane OŠ oca Petra Perice na Zelenki i započeli izradu dokumentacije za dogradnju škole, a u drugoj osnovnoj školi u tijeku su radovi na energetskoj obnovi te priprema dokumentacije za nadogradnju. Time smo stvorili preduvjete za uvođenje jednosmjenske nastave u makarskim osnovnim školama, koje su u nadležnosti Grada. Financiramo građanski odgoj, a u osnovne škole uveli smo i univerzalnu školu sporta i školu šaha kao gradske projekte koji su prepoznati i na nacionalnoj i europskoj razini. Bez obzira što se radi o nadležnosti županija, Grad izdvaja značajna sredstva i za srednje škole, kao i za Studij hotelijerstva i gastronomije u Makarskoj, izdvojeni studij Sveučilišta u Splitu.
Makarska je jedna od jačih turističkih destinacija u Hrvatskoj, osim ljetne sezone sada i tijekom adventa ostvarujete sjajne rezultate, kakvi su daljnji planovi po pitanju razvoja tog sektora?
-Dolaskom na čelo grada zatekli smo ono protiv čega se bori cijeli Mediteran. Makarska je bila simbol masovnosti, grad koji je poznat u Hrvatskoj po problemima s ogromnim brojem turista u sedmom i osmom mjesecu, infrastrukturom, otpadom i prometnima gužvama, što su odlike masovnog turizma. Da bismo napravili zaokret, napravili smo analizu stanja, izradili strateške dokumente i krenuli s akcijskim planom od kojeg nismo odstupili unatoč pritiscima koje sa sobom donose sve promjene. Mi smo, zamislite, u protekle četiri godine donijeli tri strateška dokumenta ključna za zaokret u turizmu: strateški dokument vezan za klimatske promjene, strategiju kulturnog turizma i studiju nosivog turističkog kapaciteta. Svaka ta strategija ima i akcijski plan tj. točne korake nužne da se ona ostvari. Ideja je da od masovnog radimo zaokret prema specifičnim oblicima turizma, a to su kulturni turizam, ekoturizam, gastronomski, sportski i zdravstveni turizam. Fokus treba biti na predsezoni u koju su usmjerena ulaganja i Grada i Turističke zajednice.
Što biste izdvojili od kulturnih i sportskih projekata u Makarskoj? Navedite neke važnije realizirane tijekom vašeg mandata.
-Titula Europskog grada sporta u 2024. potvrda je našeg strateškog usmjerenja prema specifičnim oblicima turizma i produljenju turističke sezone. Od 2022. domaćini smo WTA turnira Makarska Open, a prošle godine ugostili smo i Europsko prvenstveno u ragbiju 7 – prestižna sportska događanja koja se odvijaju početkom lipnja snažno doprinose promociji Makarske na međunarodnoj sceni. Ponosni smo na Advent na Kačiću, Maestrale – novi vjetar skrivene Makarske, umjetničku rezidenciju u suradnji s Kolekcionartom, izložbe Život, Rivijerolucija – o usponu turizma na Makarskoj rivijeri i Osvježavajuća sjećanja iz Makarske – o kultnoj tvornici Amfora…..i na mnoga druga događanja koja smo pokrenuli u zadnje četiri godine i koja polako, ali sigurno mijenjaju imidž grada.
Makarska je prvi hrvatski grad koji je izradio Vodič za žrtve nasilja. Kakvom općenito ocjenjujete poziciju žena u našem društvu i što bi trebalo mijenjati da se unaprijedi?
-Makarska je jedan od gradova predvodnika, a ono što mi je kao gradonačelniku iznimno važno jest da postoji jedno zajedništvo, sinergija javnog i civilnog sektora. Grad Makarska žrtvama nasilja financijski pomaže na dva načina: jednokratna novčana potpora i sufinanciranje mjesečne najamnine. Bez obzira što je nasilje složan i kompleksan problem čije je rješavanje u nadležnosti državnih institucija, lokalna zajednica se mora uključiti. Mi to radimo i radit ćemo i dalje.
Kakve zelene politike provodite? Kako Makarska stoji po pitanju stope odvajanja otpada, koliko su građani po tom pitanju osviješteni?
-Tijekom ove četiri godine, Grad je napravio ogromne iskorake u tom segmentu, a što smo navijestili u svom predizbornom programu 2021. iznijevši plan za zelenu, održivu, transparentnu i digitalnu Makarsku. Nabrojit ću donošenje SECAP-a – akcijskog plana održivog energetskog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama Grada Makarske, ozelenjivanje grada kroz akciju ,,100 stabala u 365 dana” zahvaljujući kojoj danas imamo preko 400 novih stabala, prve poticaje za fotonaponske elektrane za građane, realiziran projekt sunčane elektrane na gradskoj sportskoj dvorani, a što je prvi objekt u vlasništvu Grada koji koristi obnovljive izvore energije, prva gradska vozila na električni pogon, uvođenje kružnog javnog prijevoza Điro… I na kraju, u prvoj godini primjene novog sustava gospodarenja otpadom postigli smo odlične rezultate i količinu miješanog komunalnog otpada smanjili za gotovo 20 posto.
Što poduzimate u vezi razvoja koncepta pametnog grada?
-Makarska je i po pitanju digitalizacije i transparentnosti napravila velike iskorake. Uveli smo aplikaciju Otvoreni grad kroz koju svatko ima uvid u svaki račun grada, Keks pay aplikaciju, online prodaju parkirnih karata, mobilnu aplikaciju „Moja Makarska“ sa svim potrebnim informacijama, GIS koji je otvoren za građane, digitalizirali arhivu. Sada građani mogu dobiti pristup važnim dokumentima poput građevinskih dozvola, lokacijskih dozvola, legalizacijskih spisa, projektne i druge urbanističke dokumentacije što izravno dovodi do brže realizacije projekata, kako za građane tako i za djelatnike Grada.
Makarska je jedan od zasad još uvijek rijetkih hrvatskih gradova u kojima je zaživjelo participativno budžetiranje. Što je kroz taj model donošenja odluka dosad realizirano?
-Iako se teško odlučiti, to je ipak jedan od mojih najdražih projekata. Tijekom ovog mandata realizirano je više od 150 malih komunalnih zahvata među kojima su uređenje pješačkih staza, javnih površina, asfaltiranje cesta, poboljšanje javne rasvjete, prometna signalizacija i sl. No, rezultat participativnog budžetiranja je i bolja komunikacija Gradske uprave i građana kao i edukacija o funkcioniranju demokratskih procesa na primjeru donošenja odluka u mjesnim odborima.
Kandidirate se za još jedan mandat, što će biti u fokusu tijekom naredne četiri godine?
-Nastavljamo raditi zajedno za Makarsku kojom se ponosimo. To su nove gradske garaže, održivi prostorni plan, razvijanje Peškere u novi centar zabave, sporta i rekreacije za sve generacije, nova šetnica na Osejavi, novi dom za starije, besplatan vrtić, dogradnja škola za jednosmjensku nastavu, centar za djecu s teškoćama u partnerstvu s Centrom „Juraj Bonači“ nova pijaca i ribarnica, „Điro plus“ sa novim stajalištima, širenje usluga „Zlatnog kišobrana“, pravna pomoć građana u etažiranju stambenih zgrada, nastavak na projektima „Makarska grad sporta“, očuvanje kulturne baštine S. Petra, novi centar „Velikog Brda“ i podrška za mentalno zdravlje. Novim projektima dodatno ćemo poboljšati svakodnevni život i učiniti Makarsku gradom za sve generacije. (V.H.)