Spektakularni novogodišnji vatrometi u dijelu hrvatskih gradova postaju prošlost – nakon Malog Lošinja, Cresa, Samobora, Opatije, Varaždina, Poreča, Pule, Labina… ove godine od vatrometa su odustali i Čazma, Đurđevac, Osijek, Rovinj, Rijeka…, a uz Vinkovce posljednji u nizu su – Zadar i Zagreb…
Nekoliko hrvatskih gradova odustalo je od novogodišnjeg vatrometa koji je inače uobičajeni dio programa dočeka. Kako navode u svojim objavama, dio ih se okreće ekološki prihvatljivim opcijama koje ne uznemiruju životinje pa će tako, primjerice, po prvi put umjesto klasičnog vatrometa na koji smo naviknuli, Osijek, Rovinj i Čazma organizirati laserski light show, o tome uskoro razmišlja i Zabok, a Grad Rijeka umjesto vatrometa dijelom ušteđenih sredstava će pomoći ,udrugama koje skrbe za životinje, poručili su nam. Vatrometa su se već ranije odrekli u Cresu, Labinu, Opatiji, Poreču, Puli, Samoboru i Varaždinu…
A pozitivan učinak koji se time postiže nije samo novčana ušteda u rashodovnoj strani recesijom i inflacijom opterećenih gradskih proračuna. I prijatelji životinja dugi niz godina skreću pozornost na znanstveno dokazane činjenice da eksplozije vatrometa i petardi izazivaju panični strah i stres kod kućnih ljubimaca. S obzirom na to da je njihov sluh daleko istančaniji od ljudskoga, piše Green.hr, velik broj mačaka i pasa ugine od srčanog udara.
Početkom prosinca iz Udruge Prijatelji životinja podsjetili su upravo i iz toga razloga da novogodišnji vatromet, ma koliko bio spektakularan i atraktivam, nije nezamjenjiv način proslave i dopisom su pozvali sve gradove i općine „da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način kako bi zaštitili životinje, ali i ljude i okoliš od negativnih posljedica, buke i zagađenja“.
Kako su napomenuli svake godine životinje pretrpe ozljede ili smrt zbog glasne buke izazvane vatrometom, koja kod životinja može rezultirati stanjem šoka i izazvati ekstremni stres, a isto tako s time se teško nose i bolesni i osjetljivi ljudi. Vatromet ispušta i visoke razine štetnih plinova, a tragovi zagađenja ostaju u vodi i tlu, dodali su ističući kako se na sreću „svijest građana protekom vremena mijenja, sve više i više gradova odustaje od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša“.
Kao primjer su podsjetili na prošlogodišnji požar za dočeka u Zagrebu izazvan vatrometom na krovu nebodera. Stoga iz udruge pozivaju i sve građane da ne kupuju i ne koriste nikakvu pirotehniku pa tako ni vatromete, upozoravajući i na to kako je uporaba petardi i redenika u potpunosti zabranjena.
Da se novac koji trošimo na vatromete i inu pirotehniku, a prema nekim procjenama radi se tu o godišnje nekoliko desetaka milijuna kuna u RH, može iskoristiti kvalitetnije, konkretno i za humanitarne svrhe i na taj način pomoći onima kojima je to najpotrebnije, pokazao je primjer Grada Malog Lošinja koji je kao svojevrsni “pionir” u nekorištenju novogodišnjeg vatrometa, za doček 2020. umjesto u tu svrhu novac iskoristio za kupnju uređaja za analiziranje krvi u Zavodu za hitnu medicinu i tako pomogao svojim otočnim sugrađanima.
-Želja nam je na taj način osigurati i mirnu večer kućnim ljubimcima koje se boje prasaka eksplozivnih naprava – poručili su još tada iz Grada.
Kako bi se ponudilo nešto novo, u Gradu Čazmi dolazak nove godine ovaj će se put, umjesto vatrometom, obilježiti laserskim showom, na gradskom trgu, uz doček na otvorenom, obznanili su prije neki tjedan.
–Vatromet više nije toliko neuobičajena i dojmljiva pojava kao prijašnjih godina. S vremenom, vatrometi su postali pristupačniji i češći. Svi smo svjesni činjenice da je nebo u novogodišnjoj noći prepuno vatrometa, pitanje je samo čiji će biti veći… S druge strane, ta silna buka jako smeta životinjama i toga smo također svjesni, većina ljudi koji imaju kućne ljubimce znaju o čemu pričam. Iz raznih udruga za zaštitu okoliša upozoravaju kako bismo svi mi, a pogotovo javna tijela, trebali potražiti ekološki prihvatljiviju alternativu. Iz svega navedenog, ove smo godine odlučili slijediti primjer većine europskih gradova i isprobati nešto za nas novo, a to je laserski show. Vjerujem da će ova odluka da osuvremenimo doček nove godine, naići na odobravanje naših građana- poručio nam je gradonačelnik Dinko Pirak.
-Tvrtka angažirana za laserski show u novogodišnjoj noći u Čazmi sudjelovala je na zagrebačkom Festivalu svjetla, stoga vjerujemo da kvaliteta izvedbe nije upitna. Još jedan plus u ovoj priči je da će umjesto jedanput, kao što bi bio slučaj s vatrometom, laserski show bit prikazan čak tri puta – u ponoć, trideset minuta iza ponoći i u 1 sat poslije ponoći. Svaki put bit će praćen glazbom – upoznao nas je gradonačelnik Pirak.
Iz Grada Osijeka u su objavili kako ove godine neće biti vatrometa.
“Nebo ćemo na Badnju noć osvijetliti svjetlosnom instalacijom koja će s četiri strane svijeta Osječane dovesti do Konkatedrale ispred koje će osječki umjetnik Nikola Faller, najpoznatiji po svojim instalacijama od slame, postaviti jaslice. Podsjećamo i da će Grad Osijek 31.12. u prijepodnevnim satima na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi organizirati i Dječju novu godinu, te u večernjim satima proslavu Nove godine za osječke umirovljenike u Dvorani Bells. Ukupni troškovi dočeka Nove godine u Osijeku, uključujući organizaciju na središnjem osječkom trgu, organizaciju Dječje nove godine, te proslave za umirovljenike iznose oko 50 tisuća eura”, navodi se iz Ureda Gradonačelnika.
Drugačijim oblikom svjetlosnih efekata koji će u novogodišnjoj noći „parati nebo“ priklonili su se i Rovinjani. U „najluđoj“ noći na Trgu nastupaju Tony Cetinski i Atomsko Sklonište, a klasičan vatromet će zamijeniti spektakularan, a istovremeno prvi put, premijerno primijenjen – uz iskazanu nadu kako će se tako nastaviti i za idućih dočeka – ekološki prihvatljiv laserski vatromet koji će obasjati nebo u noći, kažu iz Grada Rovinja.
I Grad Rijeka odustaje od novogodišnjeg vatrometa koji je do sada bio uobičajen dio organiziranog dočeka i vatromet ove godine neće biti u programu slavlja kojeg u središtu Rijeke organizira Grad.
Ovakva je odluka donesena u namjeri da se od negativnih posljedica vatrometa zaštite životinje i okoliš, odnosno svi na koje upotreba pirotehničkih sredstava može ostaviti bilo kakve posljedice te da se novogodišnje slavlje održi u skladu s modernim ekološkim standardima.
Dio sredstava koje je Grad Rijeka osigurao za vatromet bit će preusmjeren udrugama koje skrbe o životinjama.
Facebook stranica `Prijatelji životinja` na svojem je profili pohvalila i praksu Grada Labina, te njihovu odluku da novogodišnji vatromet zamijene svjetlosnim dekoracijama.
Iz tog Grada najavili su da će Novu godinu obilježiti na ekološki osviješten i moderan način – svjetlosnim dekoracijama. Labin, naime, već godinama nema organiziran vatromet za doček, a ovog će puta Grad Labin angažirati pulsku tvrtku Visualia, koja već nekoliko godina u Puli organizira “Visualia – festival svjetla”, i koja u razdoblju od 16 dana svaku večer u trajanju sat vremena projicira 3D mapping na zgradu gradske uprave – potvrdio nam je za Gradonačelnik.hr, Nino Bazon iz Grada.
Udruzi je stigao i odgovor voditelja Odsjeka za stručne poslove gradonačelnika Grada Cresa:
“Sa zadovoljstvom Vam možemo odgovoriti da Grad Cres nema običaj organizirati vatromet u novogodišnjoj noći, iz svih razloga koje i Vi navodite u svom dopisu, pa to neće učiniti niti ove godine.”- poručili su iz Cresa…
–Grad Opatija ni ove godine, kao što nije bilo niti prošle, neće organizirati vatromet za doček Nove godine u organizaciji Grada. Pozdravljamo inicijativu za zaštitu životinja te će se Odlukom gradonačelnika sredstva u iznosu od 5.000,00 kuna donirati Liburnijskom društvu za zaštitu životinja „Lunjo i Maza”, poručili su iz Grada Opatije, a prenosi nam PR Ljiljana Vidmar Erjavec, iz glasnogovorničke službe Grada.
Prijatelji životinja s oduševljenjem su dočekali i odluku Grada Samobora da se Nova godina dočeka bez ponoćnog vatrometa. Advent u Samoboru prošle je godine bio u našem izboru jedan od najboljih, najposjećenijih i najveselijih, pa i od novog nismo očekivali ništa manje, bez obzira na vatrometni izostanak.
Taj ekološki prihvatljiv trend su uostalom među prvima pokrenuli prošle godine, „kako bi barem malo promijenili trendove i pružali pravi primjer drugima“, pa su novac koji je bio u proračunu predviđen za vatromet u 2021. prenamijenili za izgradnju parka za pse „koji je gradu itekako potreban”, izvijestila je gradonačelnica Petra Škrobot na društvenim mrežama. Uz fotografije sebe i svog zamjenika Petra Burića zajedno s psima Maxom i Asom, istaknula je i kako to ne znači da u Samoboru više nikada neće biti vatrometa.
– Samo ćemo njegovu uporabu smanjiti na najmanju moguću razinu. Iz Samobora ove godine šaljemo poruke mira i ljubavi te u prvim trenucima Nove. uz taktove valcera palimo brojne lampione koji će na nebu iznad Samobora, uz najljepše želje stvoriti čarobnu sliku za sve posjetitelje – stajalo je u lanjskoj objavi, a potvrda navedenog je izostanak vatrometa na koncu 2022., što nam je potvrdila i Anja Franić Modrić, gradska glasnogovornica. Vatromet će u Samoboru na prijelazu godina, i sada na ulasku u 2023., napominje nam, zamijeniti – puštanje u zrak lampiona…
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić na sjednici je Gradskog vijeća, obznanio kako Pula ni ove godine Novu godinu neće dočekati nekad tradicionalnim vatrometom, niti uz light show ili svjetlosnim instalacijama. Bit će tri dočeka, i u podne za djecu, i navečer na Portarati i Kaštelu. Bit će glazba, nadamo se lijepom vremenu da se možemo podružiti i jedni drugima čestitati Novu godinu, a neka nam u srcu bude svjetlo- poruči je Zoričić, prenosi pula.info portal.
Iz đurđevačke Gradske uprave stigao je portalu Drava.info odgovor da su Grad i Turistička zajednica grada Đurđevca odustali od novogodišnjeg vatrometa koji je do sada bio uobičajen dio organiziranog dočeka.
– Vatromet ove godine neće biti u programu slavlja koje će se održati na Trgu sv. Jurja u Đurđevcu. Ovakva je odluka donesena da se zaštite životinje i okoliš od negativnih posljedica vatrometa, odnosno svi na koje upotreba pirotehničkih sredstava može ostaviti bilo kakve posljedice, te da se novogodišnje slavlje održi u skladu s modernim ekološkim standardima – objašnjavaju u Gradskoj upravi Đurđevca.
Grad Varaždin već godinama u ‘najluđoj’ noći ne organizira nikakav vatromet, podsjećaju iz gradske uprave…
-Za Novu Godinu građani eventualno sami ispucavaju rakete, a grad ne troši ni lipe na nikakve novogodišnje vatromete. Štoviše, javnosti se upućuju apeli da se i sami građani suzdrže od takvog načina slavlja vodeći brigu o sigurnosti, naročito djece, a da pritom budu svjesni vrlo negativnih posljedica koja takva buka ostavlja na kućne ljubimce i na sve druge životinje. Što se pak sredstava tiče, Grad Varaždin kontinuirano godinama prednjači u pomaganju i donacijama udrugama koje se bave zaštitom i zbrinjavanjem napuštenih životinja’, poručuje nam gradonačelnik Neven Bosilj.
Kako iz Grada saznaje portal novosti.hr, Vinkovci će u 2023. godinu ući uz puno dobre zabave i zanimljiv novogodišnji program, ali bez vatrometa. Taj grad pridružio se inicijativi niza hrvatskih gradova koji su odlučili Novu godinu dočekati bez buke koju uzrokuje ovakav način slavlja.
Inicijativa je prije svega pokrenuta s namjerom da se zaštite domaće životinje i kućni ljubimci koji trpe intenzivan strah uslijed buke koju stvara vatromet, ali i svi oni na koje upotreba pirotehničkih sredstava može ostaviti bilo kakvih posljedica.
Poznato je kako velik broj kućnih ljubimaca pati od velikog straha i tjeskobe kada su suočeni s preglasnim zvukovima, naročito onima koje podsjećaju na eksplozije kao što su vatromet, petarde, pucnjevi i slično.
Iz Grada Vinkovaca poručuju kako su sigurni da će građani razumjeti i dobro prihvatiti ovakvu odluku, prije svih vlasnici kućnih ljubimaca, a ističu i kako će sva financijska sredstva koja su trebala biti utrošena na vatromet preusmjeriti za potrebe vinkovačke Socijalne samoposluge, naveli su iz Grada.
A što se samog dočeka tiče, „akcija“ u Vinkovcima u subotu počinje već u prijepodnevnim satima kada je na klizalištu na programu dječji doček Nove godine. Za one malo starije na korzu od 22 sata sviraju Sinovi ravnice, uz tradicionalnu okrjepu kuhanim vinom, čajem i lepinjicama.
I Grad Zagreb uspio je pronaći način da se pridruži inicijativi niza gradova u Hrvatskoj, te kao i oni odustane od vatrometa za doček Nove godine u organizaciji Grada. Umjesto toga, na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu sugrađani će u novu godinu ući uz šarene konfete, vizualne efekte, te bogati glazbeni program.
-Iako smo još prošli tjedan komunicirali da idemo s novogodišnjim vatrometom jer je on već bio ugovoren, ipak smo ovaj tjedan uspjeli pronaći drugo rješenje, zahvaljujući razumijevanju koje je ugovorena tvrtka pokazala, te joj se na tome zahvaljujemo. Podsjetimo, program za doček nove godine započinje na Trgu bana Josipa Jelačića 31. prosinca u 19:00, sa zagrijavanjem uz DJ-a Kiki B. U 21.15 nastupit će mladi talenti hrvatske glazbe, neki od izvođača iz The Voice i A strane. Od 23h pa do iza ponoći nastupaju Pips, chips & videoclips. Nakon ponoći na pozornicu dolaze Nipplepeople, a u novogodišnjoj noći gradonačelnik će obići dežurne službe: sklonište za beskućnike, hitnu službu, vatrogasce, policiju, te sa sugrađanima dočekati Novu godinu na Trgu bana Jelačića. Svi ostali detalji obilaska bit će pravovremeno komunicirani- objavili su iz Grada tri dana uoči Silvestrova.
Portal Ni Zagorje malo, prenosi da je i Zabok, prvi i trenutno jedini u Hrvatskom zagorju, otkazao vatromet, reagirajući na apele da se s novogodišnjih proslava izbaci pirotehnika, koja, ističu, dokazano šteti okolišu i životinjama.
-Priključujemo se time brojnim hrvatskim gradovima koji su odučili reći ‘ne’ pirotehnici u novogodišnjoj noći. Za iduću godinu razmotrit ćemo alternative vatrometu, poput light showa i slično, a koje nemaju štetnih učinaka na okoliš te ne izazivaju buku koja šteti životinjama i ljudima. Na ovaj smo se korak odlučili osluškujući volju naših građana – odgovorili su portalu iz Grada Zaboka.
Čini se da je riječ o sve jačem trendu pa je za očekivati da će ovaj naš popis biti i duži…
U Šibeniku će za doček vatromet ove godine imati, ali u budućnosti je moguće da i tu zaživi ovaj trend, kazao je za sibenik.in, Dino Karađole, direktor TZ-a Šibenik.
– U Šibeniku ćemo za doček imati vatromet, ali ovo je svakako stvar o kojoj se razmišlja. Ukidanje vatrometa svakako je trend u svijetu i Šibenik bi kroz godine mogao isto ići u tom smjeru. Postoje brojne alternative koje su ekološki prihvatljivije i nema buke koje uznemirava životinje, primjerice dron show koji je svakako skuplja varijanta. Ipak, i mi ćemo se vjerojatno ‘transformirati’ kroz neki period i prilagoditi trendovima – kazao je i najavio mogući iskorak Šibenika u smjeru ekološkog vatrometa ili sličnih svjetlosnih efekata, direktor TZ-a. (PL)
BEZ VATROMETA VIŠE OD 20 GRADOVA I OPĆINA!
Kako su u četvrtak, 29.12. objavili na FB stranici udruge „Prijatelji životinja“, više od 20 gradova i općina do tog dana je službeno izvijestilo kako za doček 2023. nisu planirali organizirani vatromet, ili su odustali od vatrometa. Među njima su do sada Zagreb, Labin, Rovinj, Čazma, Opatija, Samobor, Rijeka, Pula, Cres, Zabok, Sukošan, Lovran, Gornja Stubica, Novigrad, Duga Resa, Oroslavje, Varaždin, Osijek, Poreč, Zabok, Požega i Đurđevac….
-Tu su odluku donijeli nakon našeg apela da se zaštite životinje i okoliš od negativnih posljedica vatrometa. Još jednom pohvaljujemo sve koji su se odazvali da odbace vatromet za sigurnost ljudi, životinja i okoliša, kao i trgovine koje ne prodaju nikakvu pirotehniku- izvijestili su nas i poručili na Facebook stranici „Prijatelji životinja“.