Grad Osijek i ove se godine iskazao višestrukim plasmanom u veliku završnicu našeg izbora za najbolji grad koji se tradicionalno, po sedmi put, provodi ‘pod paskom’ portala Gradonačelnik.hr i Jutarnjeg lista. Nakon lanjskog dvostrukog (EU fondovi i Eco city) po titulu u Šibeniku, 5. prosinca, opet idu u spomenutima (u Eco kategoriji su u dva navrata, 2021. i 2022., ponijeli i naslov pobjednika), a njima se sada pridodalo i novo finale – u Smart city kategoriji izbora.
U razdoblju od 2014. do 2022. u Osijek je stiglo čak 39,8 milijuna eura europskih sredstava, a 2023. je uspješni trend nastavljen s novih 12,6 milijuna eura. U prošlom četverogodišnjem razdoblju povuklo se 3,9 posto ukupnog iznosa povučenih sredstava u svim hrvatskim gradovima, što Osijek svrstava u Top tri grada koja itekako znaju iskoristiti mogućnosti EU fondova. Pa je tako primjerice krajem prošle godine završen podvožnjak u Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića vrijedan 10,6 milijuna eura, koji je riješio prometne čepove stare 50-ak godina, uloženo je u gradnju najsuvremenijeg pročistača otpadnih voda, lani je 29. Proljetnim sajmom svečano otvoren Gospodarski centar Osječko-baranjske županije u kojem će se održavati sajamske i druge gospodarske aktivnosti, iz NPOO-a se u cijelosti financira deset novih niskopodnih tramvaja, a radovi na prugama, stajalištima i kontaktnim mrežama najvećim su dijelom financirani europskim sredstvima. Iz Kohezijskog fonda sufinancirana je i nabava novih autobusa, a financiran je i dio investicije u IT park…
EU fondovi ubrzano nabolje mijenjaju Grad Osijek i cijelu RH. Za Osijek je gotovo nemoguće nabrojati sve projekte u kojima su ključna sastavnica europska sredstva Između ostalog to su navedena modernizacija tramvajske infrastrukture, projekt Vodovoda Osijek 4, revitalizacija Tvrđe, izgradnja centralne zgrade u IT parku, podvožnjak i niz njih kojima su riješeni mnogi prometni problemi grada. Planirani su novi projekti poput obnove i rekonstrukcije Sportske dvorane i cijelog parka Zrinjevac, obnove i rekonstrukcije zgrade HNK-a, potpuna obnova centralne gradske tržnice, nova zgrada Gradske knjižnice i drugi, u ovom trenutku u Osijeku je u tijeku provedba 84 projekta iz javnog sektora ukupne vrijednosti više od 350 milijuna eura, što je do sada nezabilježen veliki broj investicija. Preko polovice tih sredstava upravo su novac iz europskih fondova, a to dovoljno pokazuje koliki u obnovi grada dodatni zamah daju upravo EU sredstva.
Ulazak Hrvatske u Europsku uniju otvorio je nove perspektive najvećem gradu istočne Hrvatske, Osijek se ističe – kao jedan od vodećih u povlačenju sredstava iz europskih fondova. Racionalnim iskorištavanjem alternativnih izvora financiranja kao što su europski fondovi, zahvaljujući kontinuiranim ulaganjima, Grad Osijek bilježi rekordnu zaposlenost i nisku nezaposlenost, a jedini među velikim gradovima ukidanje prireza ne mora nadomjestiti podizanjem porezne stope na dohodak. U 2021. i 2022. Osijek je bio i hrvatski rekorder po povučenim sredstvima, a napredak je posebno vidljiv u infrastrukturnom razvoju grada. To doslovce znači građevinske radove na svakom koraku slavonskog središta.
Među najvažnijim ambicioznim projektima vrijednima stotine milijuna eura ističu se Razvoj i unaprjeđenje Tvrđe, investicija kojom je zamijenjena dotrajala podzemna i ugrađena suvremena infrastruktura, kao i postavljena nova hodna površina povijesnog baroknog bisera osječkoga turizma. Ti su radovi vrijedni 17,1 milijuna eura. Osijek će uskoro dobiti i najmoderniju tramvajsku infrastrukturu, vrijednu 35 milijuna eura. Njome će voziti 10 novih niskopodnih tramvaja vrijednih 25 milijuna eura.
U izgradnji je i najsuvremeniji pročistač otpadnih voda u zemlji čija je vrijednost 49,9 milijuna eura. Završen je i podvožnjak u Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića koji je riješio učestale prometne čepove stare pola stoljeća kada se zbog prolaska vlaka samo u jednim danu na rampi čekalo 2 do 3 sata. Nedavno se ostvario san generacija Osječana kada su se Donji i Gornji grad u projektu ‘teškom’ 13 milijuna eura spojili najdužom šetnicom – 10,5 kilometara- uz Dravu u ovom dijelu Starog kontinenta. Tu je i putnički terminal Zračne luke vrijedan 10 milijuna eura. Izgradnja terminala za rasute terete u Luci Osijek, također je velika investicija- 34,4 milijuna eura, a izgrađena je i dionica autoceste od Osijeka do Belog Manastira vrijedna 27,4 milijuna eura. U IT parku gradi se i IT Centar za male i nove tvrtke, vrijedan 8,7 milijuna eura. Iznimno značajna je i sanacija odlagališta Sarvaš vrijednosti 9,4 milijuna eura, obnavlja se i vodoopskrbna i kanalizacijska mreža u projektu Osijek 4 vrijednome 21,9 milijuna eura. U Osijeku se gradi i dograđuje pet vrtića, ukupne vrijednosti 6,5 milijuna eura. Rekorder među hrvatskim gradovima po povučenim sredstvima za obnovu zgrada koja su kulturno dobro ima i novu koncertnu dvoranu, otvorila se s investicijskih 1,7 milijuna eura, najmodernija u RH, a Osijek uskoro dobiva i novi i najopremljeniji Klinički bolnički centar, projekt vrijedan preko 715 milijuna eura.
Grad Osijek je lani prijavio na NPOO natječaja za energetsku obnovu kulturne baštine i javnih zgrada sedam objekata ukupne vrijednosti 13.279.444,86 eura, a na natječaju FZOEU odobrena su tri projekta vezano za zelenu infrastrukturu i održivu mobilnost ‘teška’- 776.748,85 eura, Putem ITU mehanizma Grad će provesti energetsku obnovu i zelenu infrastrukturu po DNSH načelima na 9 objekata u ukupnom iznosu 23.205.942,66 eura. Ukupna vrijednost svih planiranih aktivnosti je 37.262.136,37 eura u 19 projekata. Urbana aglomeracija Osijek je za iduće programsko razdoblje dobila čak 55 milijuna eura, što je u odnosu na prethodno razdoblje za čak 15 milijuna plusa. Kroz ITU mehanizam planiraju realizirati mnogobrojne projekte, kakvi su obnova perivoja Gradskog vrta, revitalizacija glavne tržnice i starog stadiona, urediti sportsku dvoranu i uže središte grada, rekonstrukcija javne infrastrukture u četvrti Retfala, nabava električnih autobusa za prijevoz djece, nove biciklističke staze (Huttlerova, Tenja, Josipovac, Vukovarska), rekonstrukcija Hrvatskog narodnog kazališta, revitalizacija prostora bivše tvornice OLT –a… Pažljivo se prati sve raspisane natječaje i pozive EU i Ministarstva, analizira koje bi prioritetne projekte mogli prijaviti u zadanim okvirima.
Grad Osijek sklopio je sporazum s Europskom investicijskom bankom za podršku razvoju priuštivog stanovanja. Tako će EIB surađivati s Osijekom na razvoju smjernica za projekte pristupačne stanogradnje, procjeni postojećih politika i analizi potreba za ulaganjima u sljedećih 10 do 20 godina. Ova savjetodavna podrška temelji se na najboljim praksama u europskom priuštivom stanovanju i uključuje dugogodišnje iskustvo u financiranju održivih urbanih projekata.
-Uz pomoć novca iz europskih fondova– tvrdi gradonačelnik Ivan Radić- Grad Osijek provodi brojne projekte koji ne samo da potiču gospodarstvo i podižu kvalitetu života sadašnjih sugrađana već i generacijama koje će doći iza nas. Protekla godina bila je izuzetna, čemu je pridonijela i investicija američke tvrtke Jabil koja je u listopadu započela s radom u našoj Poduzetničkoj zoni Nemetin. Zona je dosegla svoje kapacitete zbog čega smo ju, zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske, proširili na dodatna 36 hektara na kojima vrlo brzo očekujemo dolazak novih domaćih i stranih investitora. Na valu ovih velikih investicija Osijek naočigled raste, a to potvrđuju i brojni gospodarski pokazatelji, no nema stajanja. Odlični gospodarski rezultati omogućili su nam i izglasavanje rekordnog proračuna za 2025. od 194,7 milijuna eura što je 84 milijuna ili 43 posto više nego u 2021. Planiramo nastaviti zadanom dinamikom kako bismo mu dali nove i ljepše vizure, ali i sadržaje kakve zaslužuje naš grad. Osijek je veliki potencijal, posebno me raduje što se to sve više prepoznaje izvan Osijeka. A na valu velikih javnih, ali i privatnih investicija bilježi se rekordno visoka zaposlenost i rekordno niska nezaposlenost u zadnjih 15.-ak godina. Pozitivni učinci europskoga bespovratnoga novca vidljivi su u svim sferama života.
Nakon što mu je 2021. i 2022. pripala titula najboljeg ekološkog grada u Hrvatskoj, Osijek se ponovno u toj kategoriji našao u finalu izbora. Naravno, ne manjka aduta. Grad i povezana s njim društva koriste ukupno 20 osobnih i teretnih električnih vozila. Uveli su sustav dijeljenih bicikala koji čine 25 samoposlužnih stanica za 125 mehaničkih bicikala i 50 električnih bicikala, 13 stanica opremljeno je solarnim elektranama snage 3 kW, u funkciji je i sustav dijeljenih Bolt e-romobila s 400 vozila. Biciklističke staze čine 17 posto dužine svih prometnica. Grad na Dravi trenutno ima 25 punionica za električna vozila (14 brzih), a planira se postavljanje još najmanje pet punionica, kod kojih jedne ultrabrze snage 160 kW. Iz 10 sunčanih elektrana ukupne snage 573,50 kW godišnje se proizvede 716.875 kWh električne energije, a ishođene su elektroenergetske suglasnosti za 18 novih, ukupno vrijednih preko 630.000 eura. EU sredstvima financirana je energetska obnova 21 zgrade, prijavili su se na NPOO-ov natječaj za energetsku obnovu kulturne baštine i javnih zgrada kojim će se obnoviti pet objekata. Osječani su 2022. odvojili 51,2 posto komunalnog otpada, u zadnjih godinu dana taj se udio povećao na 57,65 posto, na raspolaganju im je ukupno šest reciklažnih dvorišta, u sustav pročišćavanja odvodnih voda uključeno je 94 posto kućanstava…
Treću godinu zaredom su među najuspješnijim hrvatskim gradovima u odvojenom prikupljanju otpada i jedan od tek dva velika grada koji su premašili stopu od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada, pokazali su na našem portalu analizirani najnoviji podaci Ministarstva zaštite i okoliša. Osijek je time preskočio i standard Europske unije jer se on u 2025. penje na 55 posto, a on je već sada iznad toga.
– Imamo dobru infrastrukturu, ali i edukaciju od malih nogu, Grad Osijek je i grad koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta u odnosu na broj stanovnika. Niti ove godine nećemo platiti ‘penale’, a novce kojima bismo platili kaznu, govorimo o stotinama tisuća eura, uložit ćemo u daljnju infrastrukturu za educiranje i za gospodarenje otpadom – ističu iz Grada.
Na raspolaganju su četiri reciklažna dvorišta – Retfala, Gornji grad, Donji grad i Jug II, Osijek ulazi u red rijetkih gradova koji ima svoju kompostanu za obradu sakupljena otpada, ali i mobilno reciklažno dvorište za prigradska naselja. U Sarvašu postoji reciklažno dvorište za građevni otpad. Zadovoljavaju sve uvjete i zato imamo odličan rezultat. Dostigli su najvišu razinu odvajanja otpada od vrata do vrata. Osječani, naime, imaju na raspolaganju četiri spremnika u kućanstvima, šest spremnika u stambenim zgradama, spomenuta reciklažna dvorišta u kojima se može odvojiti preko 50 različita vrsta otpada. Od malih nogu, počevši još u vrtićima, provodi se edukacija najmlađih sugrađana, a da u Osijeku otpad nije smeće dokaz je i što su organizirali prvi u Hrvatskoj Eco City Waste festival, a nastavljaju i dalje raditi na dobrobit grada i zdravlja okoliša.
Osijek još je 2021. donio Akcijski plan energetski i klimatski održivog razvitka Grada Osijeka (SECAP), a iste su godine doneseni i Program ublažavanja klimatskih promjena, prilagodbe klimatskim promjenama i zaštite ozonskog sloja Grada i Program zaštite zraka Grada Osijeka za razdoblje 2021.-2024. Donesene su i Studija i Strategija zelene infrastrukture Osijeka za razdoblje od 2023. do 2033…
Grad Osijek uspješno je proveo kampanju izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na svom području ‘Čist grad – naš ponOS’ u vremenu od kolovoza 2018. do listopada 2020. (www.kuziskod.hr), a komunalno poduzeće u vlasništvu Grada Osijeka – Unikom d.o.o. je od lipnja 2022. do lipnja 2023. provelo Izobrazno-informativnu kampanju ‘Eco City LegOSi’. Kroz projekt ‘Oči Srce Ruke Urbana revolucija’ u okviru inicijative Novi europski Bauhaus koji se provodi u okviru programa Obzor Europa promiče se zajedničko osmišljavanje atraktivnijih, održivijih i uključivijih načina suživota građana, a ambicija projekta je prevesti tri temeljne NEB vrijednosti u opipljive rezultate pune održivosti i ugljične neutralnosti, kao i osigurati jednako i pravedno uključivanje lokalnih zajednica, bez obzira na dob građana, ekonomske uvjetima i geografskom podrijetlu, napraviti urbanu transformaciju, estetski održivi i društveno prihvaćeni program.
U gradu Osijeku uveden je sustav dijeljenih bicikala koji se sastoji od 25 samoposlužnih stanica za 125 mehaničkih bicikala i 50 električnih bicikala te je 13 stanica opremljeno solarnim elektranama snage 3 kW po stanici, te u funkciji sustava dijeljenih e-romobila (Bolt) koji ima 400 e-romobila, a isti je po broju korištenja jedan od najkorištenijih Bolt sustava u Europi (preko 120 gradova). Točno 59,5 kilometara, ili 17 posto, iznosi udio biciklističkih staza u ukupnoj dužini gradskih prometnica…
Nadalje, 98 posto javne rasvjete u Osijeku je energetski učinkovita LED rasvjeta, a kontinuirano se nastavlja s njezinom modernizacijom u smislu da se preostala postojeća neučinkovita rasvjetna tijela zamjenjuju novom LED rasvjetom i uvodi pametni sustav nadzora i upravljanja javnim rasvjetom baziran na temelju GIS-a. Na području energetske učinkovitosti u zgradarstvu proveli su čitav niz- preko 20- lokalnih, nacionalnih i internacionalnih projekata financiranih sredstvima iz EU fondova. Energetski se obnovilo pet osnovnih škola (F.Krežme, Mladost, A.Mihanovića, G.Viteza, Vijenac) i tri vrtića (Radost, Potočnica, Latica).
Grad Osijek sustavno gospodari energijom na 120 javnih zgrada ili dijelova zgrada (zgrade javne uprave, osnovnih škola, dječjih vrtića, kulturnih ustanova, javnih poduzeća) koristeći za to ISGE sustav. Podaci o potrošnji redovito se prikupljaju, u dvije zgrade gradske uprave uvedena je norma ISO 50001 za gospodarenje energijom, do sada je obnovljeno ukupno 8 osnovnih škola i dva dječja vrtića i jedna sportska građevina. Također izrađen je jedan vrtić koji je skoro pa u potpunosti energetski neovisan.
Na NPOO natječaj za energetsku obnovu kulturne baštine i javnih zgrada Grad je prijavio pet objekata ukupne vrijednosti 4.782.237,64 eura. Energetskom obnovom Energetsko troškovnog centra Mačkamama (Dječji vrtić Pčelica, Dječje jaslice Tratinčica i Centralna kuhinja DV Osijek) će se financirati izolacija ovojnice, zamjena stolarije, ugradnja dizalice topline za grijanje i hlađenje, sustav ventilacije, LED rasvjete i ugradnja obnovljivih izvora energije: fotonaponska elektrana jačine 75 kW i toplinski kolektori za toplu vodu, vrijednosti 2.408.680,76 eura. Energetskom obnovom zgrade JVP postiže se uz ostalo povećanje toplinske zaštite, unaprjeđenje sustava za smanjenje potrošnje vode – ugradnja perlatora, ugradnja foto naponskog sustava za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe i ugradnja dizalice topline zrak/zrak, parkiralište za bicikle, punionica električnih vozila i mjere osiguravanja zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta, u vrijednosti- 729.095,21 eura. Energetskom obnovom DV Krijesnica zgrada prelazi iz energetskog razreda E, u energetski razred A, povećava se i sigurnosti u slučaju požara, poboljšava pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, za 649.276,63 eura. Energetska obnova Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića obuhvaća toplinsku izolaciju, modernizaciju grijanja, rekonstrukciju unutarnje rasvjete, ugradnju sustava nadzora kvalitete, zraka… u vrijednosti 242.804,46 eura. Energetskom obnovom Barutane vrijednosti 752.380,58 eura postavlja se LED rasvjeta, modernizira toplinska i hidroizolacija…
Kako je informiranje i edukacija javnosti temelj provođenja politika gospodarenja otpadom u 2024. Unikom d.o.o.- komunalno poduzeće u vlasništvu Grada- i Grad Osijek željeli su otići korak dalje u cilju podizanja svijesti građana o potrebi pravilnog gospodarenja otpadom organizacijom u tjednu u kojem se obilježava Dan planeta Zemlje i to 25. i 26. travnja I. Festivala otpada u RH -Eco City Waste Festa. Ideju je podržao i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pruživši financijsku potporu, a kroz zabavu, edukaciju, igru i druženje promovirali su se održivost i kružno gospodarstvo, uz niz edukativno zabavnih zona i obuhvaćen veliki broj sudionika i krajnjih korisnika uključujući i akademsku zajednicu, nevladin sektor i komunalne tvrtke u vlasništvu Grada. Na Festivalu je održana i terenska nastava osnovnih škola na kojoj su djeca kroz praktične vježbe učila o zbrinjavanju otpada, a organiziran je i kviz o otpadu koji je vodio Dean Kotiga, lovac iz TV kviza Potjera. Festival je imao i širok zabavni program i pravu mini ekotržnicu sa svježim proizvodima, a poznati hrvatski chef Tomislav Špiček, u suradnji s Ugostiteljsko-turističkom školom u Osijeku i Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu, pokazao je kako spremati jela iz ostataka hrane i neiskorištenih namirnica, time u kućanstvima smanjiti količinu biootpada. U svrhu poticanja posjetitelja na kupovinu starih, vrijednih stvari, kao i njihove ponovne uporabe organizirao se i mini sajam antikviteta. Festival je izazvao velik interes posjetitelja, pa su u Gradu odlučili manifestaciju organizirati i kroz 2025. kako bi postala tradicionalna.
Na koncu, Osijek se premijerno nadmeće i za naslov u konkurenciji Smart city, mnogim mjerama, programima i projektima. Među najvažnijim informatičkim rješenjima je web-platforma Otvoreni grad, koja građanima pruža niz elektroničkih usluga koje se odnose na informiranje ili komunikaciju s gradskim službama, ali i uvid u funkcioniranje grada. Od 2021. tamo se mogu pronaći podaci o svim vrstama isplata i ulaznim računima Grada Osijeka, a od 1.1. 2023. o svim isplatama i ulaznim računima 27 proračunskih korisnika u punoj riznici Grada. Jednostavna za pristup putem interneta, ova platforma dostupna je putem računala, tableta i smartfona. Može se pristupiti i financijskim karticama i izvršiti provjera stanja duga i plaćanje obveza fizičkih osoba.
Uvodi se i jedinstvena gradska digitalna aplikacija koja će obuhvatiti sve gradske servise i usluge na jednome mjestu u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla, odabranoj putem javnog natječaja. Proračunom u malom Grad Osijek svake godine izvještava građane o izvršenju Proračuna i planu Proračuna za slijedeću godinu, a Osijeku je 9 godina za redom pripala ocjena odličan Instituta za javne financije čije istraživanje obuhvaća analizu i provjeru ključnih proračunskih dokumenata pravovremeno objavljenih na mrežnim stranicama gradske uprave, usput u 2022. Grad Osijek je donio i Strategiju digitalizacije Grada 2023.-2027…
Uspostavljen je i Nadzorni operativni centar za nadzor i upravljanje prometa s pomoću pametnih kamera, kako prometa u mirovanju tako i na najfrekventnijim gradskim križanjima. Digitalizirana je i naplata javnog prijevoza i zamijenjen semaforski sustav učinkovitijim, a važan korak u tehnološkom napretku je i izgradnja specijalizirane mikro gospodarske zona IT parka, vrijednosti 8,1 milijun eura. Ideja je na jednom mjestu okupiti ICT tvrtke koje će razmjenjivati znanje, iskustva i zajedno stvarati poslovne prilike, ima ukupno 17 cjelina trenutno se iznajmljuje 13, a kod devet parcela ugovoreno je na njih šest pravo građenja.
U ukupno 65.000 mjernih mjesta udio mjernih mjesta sa senzorskim prikupljanjem i daljinskim očitovanjem podataka u sustavu vodoopskrbe iznosi 3.000 ili cca 4,6 posto, na području Osijeka postavljamo je sedam mjernih stanica za kontrolu kvalitete zraka. Planiraju u idućem razdoblju projekte za EU fondove koji spadaju u široko područje pametnog upravljanja gradom, baš takav je nadogradnja sustava upravljanja prometom, digitalizacija naplate javnog prijevoza i zamjena postojećeg semaforskog sustava novim, uz povezivanje u nadzorni operativni centar. Nekakva okvirna vrijednost projekta iznosi 5 milijuna eura, a početkom 2025. se očekuje i njegova implantacija. U tijeku je i izrada softverskog rješenja koje će omogućiti praćenje rada fotonaponskih elektrana u vlasništvu Grada ili njegovih ustanova i trgovačkih društava u realnom vremenu i utjecaj meteoroloških uvjeta na rad elektrana…
U čitavom nizu uspješnih i učinkovitih projekata posebno ističu IT park. Poslovna zona prostire se na oko 26.000 metara, komunalno i infrastrukturno je uređeno 10 parcela, veličina od 1200 do 2300 m2 i zgrada Centara koja se prostire na 4.000 četvornih metara, a sadrži modularnu konferencijsku dvoranu s oko 300 sjedećih mjesta, 30-ak ureda, coworking prostor, informatički laboratorij, ugostiteljski objekt i više drugih popratnih sadržaja. Poduzetnička zona IT park Osijek je specijalizirana mikro gospodarska zona, namijenjena tvrtkama koje posluju u sektoru informacijskih tehnologija. IT poslovnim centrom u sklopu Parka upravlja tvrtka OScentar d.o.o. namijenjena za razvoj manjih/mlađih tvrtki i uređena je neophodna infrastruktura za dovođenje u funkciju zgrade i okolnih parcela. Okupljanjem ICT tvrtki na jednome mjestu stvoren je sinergijski efekt kroz razmjenu iskustava, znanja i poslovnih prilika. Projektom IT parka stvorena je nova, adekvatna i atraktivna poduzetnička infrastruktura koja za cilj ima omogućiti privlačenje, rasti i razvoj tvrtki iz IT sektora. Nalazi se u širem centru grada i kvalitetno prometno povezana- neposredno uz zonu postoji javni prijevoz (tramvaj, biciklistička i pješačka staza), uz jednu od glavnih gradskih prometnica koja je neposredno povezana sa južnom obilaznicom, ukupna vrijednost IT parka iznosi 8,1 milijun eura. Zgrada je na 4 tisuće kvadrata i planiramo da će na prostoru IT parka raditi oko 200 ljudi iz IT sektora. (Pero Livajić)