Aktualno

Bjelovar svojim tax-free modelom privlači sve više IT tvrtki – hoće li im doći i ukrajinski Intellias?

Ukrajinska IT tvrtka Intellias odlučila je iz Srbije preseliti u Hrvatsku, a prvi im je poziv za suradnju uputio gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak. Evo kako napreduje IT priča u Bjelovaru i što kažu brojke..

Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak nedavno je u svojoj FB objavi pozvao ukrajinsku IT tvrtku Intellias, koja je zbog ratnih zbivanja i političkih stavove Srbije odlučila zatvoriti svoju srbijansku podržnicu i otvoriti Balkan IT hub u Hrvatskoj, da dođu u Bjelovar.

‘Imamo odlično poslovno okruženje, studij računarstva i jak IT sektor, a dat ćemo vam i besplatan radni prostor’, napisao je Hrebak na FB-u i ponovio kako je Bjelovar najveći hrvatski grad bez prireza, grad brze i efikasne gradske uprave i grad u kojemu kuna poduzetnika vrijedi više nego igdje drugdje u Hrvatskoj.

‘Meni je razumljivo da sve strane kompanije u Hrvatskoj odmah ciljaju Zagreb, ali htio sam ovim pozivom skrenuti pozornost na Bjelovar, manji grad, ali koji ovakvom tipu poduzetnika može pružiti jednake, ako ne i bolje uvjete od Zagreba’, komentirao je Hrebak.

Uz ovaj neslužbeni poziv, Intelliasu je ovih dana poslan i službeni poziv i ponuda za otvaranje sjedišta/podružnice u Bjelovaru, i to od direktorice Tehnološkog parka Bjelovar Ivane Jurković Piščević.

U pozivu se ističu sve prednosti Bjelovara, od geografske i prometne pozicije, pa do mjera kojima se jača i potiče razvoj gospodarstva i poduzetništva, te novim investitorima nudi efikasno partnerstvo po modelu ‘be innovative, be competitive, be now’.

Kakav će biti odgovor iz Intelliasa tek ćemo vidjeti, no svojim tax free modelom i poticajnim mjerama u kojima IT tvrtke oslobađaju plaćanja prostora i režijskih troškova Grad Bjelovar u protekle je četiri godine privukao desetak IT tvrtki i velikim koracima ide ka cilju kojega je postavio gradonačelnik Hrebak – postaju jaki centar ove najbržerastuće industrije koja godišnje stvara na stotine novih, dobro plaćenih radnih mjesta.

Među prvim tvrtkama koje su iskoristili pogodnosti i pozitivnu investicijsku klimu koja vlada u Bjelovaru su i najbržerastuće hrvatske IT tvrke Serengeti, Altus i Axess Cro koje su već u prvih godinu dana otvorile stotinjak novih radnih mjesta. Nakon toga, otvoren je i veliki IT centar Erste banke, pa je broj zaposlenih u IT sektoru u Bjelovaru narastao na gotovo 400.

Prema podacima FINA-e koje su nam dostavili iz bjelovarske gradske uprave, na području Bjelovara u posljednje tri godine otvoreno je 20 novih IT tvrtki, a zatvoreno ih je pet. Ovdje je bitno naglasiti kako je 2018. iz godine došlo do promjene trenda pa se iz godine u godinu sve više tvrtki otvara, a manje zatvara. Primjerice, u 2016. godini bilo je otvoreno sedam novih tvrtki a zatvoreno njih 14, dok je u 2020. otvoreno 10 tvrtki a zatvorene su tek dvije.

Također, iz gradske uprave napominju kako se ove brojke odnose samo na ‘djelatnosti J’, Informacije i komunikacije, a nisu obuhvaćene i brojne tvrtke kojima IT nije isključivi dio poslovanja.

Prema podacima FINA-e, na bjelovarskom području je ukupno 100 poduzetnika poslovalo u djelatnosti J, od čega njih 48 kao pravni subjekt (ostalo obrti) koji zapošljavaju 183 osobe, s ukupnim prihodima 142,29 milijuna kuna i dobiti od 5,82 milijuna kuna. Prihod po zaposlenom iznosi 777.522 kn, dok je prosječna bruto plaća iznosila 13.753 kn sa tendencijom rasta.

‘Navedena analiza obuhvaća tvrtke sa adresom na području grada Bjelovara, dok imamo i onih koji su otvorili urede i podružnice svojih (pretežito zagrebačkih) centara čiji se pojedinačni prihodi mjere u rasponu 45-779 milijuna kuna. Upravo blizina Zagreba, uz postojanje izuzetno kvalitetnog kadra koji dolazi sa Veleučilišta u Bjelovaru, ponukalo je zagrebačke tvrtke na otvaranje ureda ili podružnica u Bjelovaru. Dakako, tomu u prilog idu i njihovi djelatnici s područja naše županije i okolnih županija, iz čega proizlazi da su troškovi po zaposleniku kao i kvaliteta življenja (ne gubiti silno vrijeme na dalja putovanja), ono po čemu prednjači Bjelovar’, komentiraju ove brojke u bjelovarskoj gradskoj upravi.

Kako je rastao interes IT tvrtki za dolazak u Bjelovar javio se problem prostora, pa je gradska uprava osigurala nove prostore, koji su za start-upove besplatni. Kako bi se, pak, riješio problem nedostatka stručnih kadrova, Grad Bjelovar počeo je plaćati školarinu za deset najboljih maturanata na državnoj maturi koji upišu studij računarstva ili mehatronike na Veleučilištu Bjelovar.

Inače, poduzetnici početnici imaju osiguran prostor u inkubatoru do pet godina s tim da su u 1. godini potpuno oslobođeni plaćanja najma i režija, u 2. godini plaćaju tek 25 posto troškova, u 3. 50 posto, 4. 75 posto, a u 5. godini plaćaju komercijalnu cijenu najma. Scaleup tvrtke koje se bave informacijskim tehnologijama plaćaju, pak, 50 posto najma poslovnog prostora.

Kako doznajemo u gradskoj upravi, trenutno je u izradi novi program – model podrške novim i postojećim poduzetnicima koji se planira pružiti opsežnija i kvalitetnija potpora.

U samom Inkubatoru, u Tehnološkom parku, trenutno je smješteno 11 tvrtki sa 76 zaposlenih, a njih 17 sa 34 zaposlena koristi uslugu virtualnog ureda s povremenim korištenjem prostora za održavanje sastanaka i edukacija.

‘Prostor se osigurava kontinuiranom analizom ponude na tržištu, no u planu je uređenje infrastrukture u vlasništvu Grada (ukupne površine cca 2.000,00 m2 podijeljenih na nekoliko infrastrukturnih lokacija) kako bi se omogućilo proširenje podrške. Naime, trenutna podrška se ogleda u opremljenim uredskim prostorijama, poslovnom savjetovanju i strateškom razvoju poslovanja (uključivo razvoj investicija) na koje korisnici imaju pravo te implementaciji edukativnih ciklusa kako bi se unaprijedile vještine dionika. Plan je proširiti usluge u Tehnološkom parku kroz praktičnu primjenu STEAM-a, pri čemu će se upravo IT implementirati kao nužna horizontalna djelatnost svi ostalih djelatnosti. Naravno, potonje je nužno postaviti na taj način ukoliko želimo postići održivo i konkuretno gospodarstvo s aktivnom radnom snagom čije vještine odgovaraju na tržišne promjene.

Grad Bjelovar ne predstavlja se kao isključivi predvodnik razvoja, već kao partner svakoj poslovnoj aktivnosti jer samo tim načinom podupiremo tržište da se aktivno mobilizira i primjereno odgovori na promjene u gospodarskim trendovima’, ističu iz gradske uprave. (m.p.d.)

 

 

 

 

 

 

Moglo bi vas zanimati

Požega: Započela izgradnja novog atletskog stadiona, projekt vrijedan 3 milijuna eura

Biograd na Moru: Aniti i Anti Štampalija, roditeljima šestoro djece uručen dar Grada-...

Čazma: Osnovna škola dobiva još jednu, novu zgradu s 9 učionica i popratnim...

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...