Aktualno

Čakovec među vodećima po ulaganju u obrazovanje – od besplatne prehrane i asistenata za potrebite do gradnje škole i Centra za odgoj i obrazovanje

Grad Čakovec izdvojio je za obrazovanje u 2020. godini 3.747,88 kuna po stanovniku, odnosno 47,51 posto udjela u proračunu odnosilo se je na obrazovanje. Od 2017. godine Grad Čakovec se kontinuirano  nalazi ili kao pobjednik ili kao finalist unutar kategorije Obrazovanje i mladi u našem izboru za najbolji grad. Grad sudjeluje u financiranju nabave obrazovnih materijala, produženom boravku, pa u EU projektima besplatne prehrane i osiguranju asistenata.. Plan je gradnja Centra za odgoj i obrazovanje djece i IV. osnovne škole.

Grad Čakovec iz svog proračuna financira kupovinu drugih obrazovnih materijala za sve učenike koji imaju prebivalište na njegovom području, u 50 postotnom iznosu sufinancira produženi boravak koji je organiziran u svim školama kojima je Grad osnivač, a gdje postoji potreba. Svim učenicima koji dolaze iz materijalno depriviranih obitelji preko EU projekata osigurana je besplatna školska užina, a sva djeca s valjanim rješenjima dobivaju pomagača u nastavi.

Preko javnog poziva financiraju se udruge čiji je cilj podizanje kvalitete obrazovanja djece, koji svoje projekte i programe realiziraju uz pomoć škola. K tome, čakovečkim osnovnoškolcima na raspolaganju su brojne izvannastavne aktivnosti, a u Gradskoj upravi posebno ističu činjenicu da je preko 90 posto učenika uključeno u neke sportske aktivnosti. Cilj je gradske vlasti što prije svim školama stvoriti uvjete za održavanje cjelodnevne nastave, ali i osuvremeniti postojeće te izgraditi nove školske zgrade. Prva na redu je izgradnja zgrade Centra za odgoj i obrazovanje djece, jedine ustanove te vrste u Međimurskoj županiji. Osigurana je lokacija, izrađen projekt, a nakon zatvaranja financijske konstrukcije krenut će i radovi, vrlo vjerojatno tijekom sljedeće godine. Među prioritetima je i izgradnja IV. osnovne škole koja će rasteretiti postojeće škole te omogućiti jednostavnije uvođenje jednosmjenske nastave.

Iako nije osnivač srednjih škola, Grad Čakovec s njima odlično surađuje. Financira stipendije za neka od deficitarnih obrtničkih zanimanja, trenutno ih je 10, a njihov broj iz godine u godinu raste. Da intenzivan i ozbiljan pristup obrazovanju donosi rezultate može se zaključiti iz podatka kako je prije dvadesetak godina Čakovec bio sredina s brojem visokoobrazovanih osoba daleko ispod nacionalnog prosjeka dok je danas, umnogome zahvaljujući i stipendiranju, situacija daleko perspektivnija. Studenti se u Čakovcu stipendiraju po tri osnove; prva se odnosi na stipendiranje studija za neka od deficitarnih zanimanja za koje, ukoliko u roku završe fakultet, stipendiju ne trebaju vraćati. Druga se odnosi na ostale studije, ali ni nju studenti ne trebaju vraćati ukoliko im prosjek ocjena bude veći od 4,5 odnosno 4,0 ukoliko su tijekom studiranja sudjelovali na međunarodnim razmjenama. Posljednji model odnosi se na zajedničke stipendije s gospodarstvom, naime, ideja je da Grad daje isti iznos kao i tvrtka koja stipendira studenta, s time da ga ona ima obvezu zaposliti nakon završetka, a ni u ovom slučaju studenti ne moraju vraćati stipendiju. Ukupno se na stipendiranje godišnje troši preko dva milijuna kuna te je posljednjih dvadesetak godina na području Čakovca u studente uloženo oko 30 milijuna kuna.

Nedavno je održana početna konferencija o nastavku projekta „Osiguravanje pomoćnika učenicima s teškoćama u osnovnim školama Grada Čakovca – V“ kojim se omogućuje pomoćnik u nastavi svakom djetetu kojem je potreban u čakovečkim osnovnim školama. Projekt vrijedan više od 2 milijuna kuna uključuje I. OŠ, II. OŠ, III. OŠ, Centar za odgoj i obrazovanje, OŠ Ivanovec i OŠ Kuršanec.

„U dosadašnjih sedam godina provođenja projekata, iskristalizirao se broj djece koje imaju potrebe za pomoćnikom, pa je tako ove godine zaposleno 45 pomoćnika u nastavi za 54 učenika s teškoćama, a projektom je obuhvaćena i edukacija novozaposlenih pomoćnika“, rekla je tom prigodom gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i dodala kako titula Grada prijatelja djece ne može biti samo parola već prema tom načelu treba i žele raditi. „Želje su da ovim europskim projektom stvorimo preduvjete za uključivanje učenika s teškoćama u osnovnoškolske ustanove Grada Čakovca, a pritom zaposlimo educirane osobe te osvijestimo i senzibiliziramo širu lokalnu zajednicu o važnosti uključivanja učenika s teškoćama u redovite osnovne škole što je temelj za ostvarenje društva jednakih mogućnosti za sve. (L.K.)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Samobor prvi u Hrvatskoj uvode ‘baka-djed servis’- bakama i djedovima po 360 eura...