Aktualno

NAJBOLJI GRAD 2021.

Crikvenica drugu godinu zaredom konkurira za titulu najboljeg grada za obrazovanje i mlade u zemlji

Bliži se naš Izbor za najbolji grad koji, sad već četvrtu godinu zaredom, organiziramo u suradnji s Jutarnjim listom i Agencijom Ipsos, a među onima koji su se u kategoriji Obrazovanje i mladi našli u finalu je i Grad Crikvenica.

Crikvenici je ovo druga godina zaredom da se našla među finalistima unutar spomenute kategorije, a prema parametrima koji su pritom presudili su, između ostalog, porodiljne naknade po novorođenom djetetu gdje je ovaj grad u top pet najuspješnijih (7.129,72 kune) dok je po broju visokoobrazovanih stanovnika (16,08 osoba na sto stanovnika), broju odgojitelja u vrtićima (5,65 djece po odgojitelju) te broju učitelja u školama (8,18 učenika po učitelju) na listi deset najboljih gradova u Hrvatskoj.

Otkako joj je na čelu gradonačelnik Damir Rukavina, Grad Crikvenica provodi brojne projekte, aktivnosti i mjere kojima nastoji potaknuti natalitet na svom području te olakšati odrastanje svakom djetetu. Prvi je grad u zemlji koji je uveo jednokratne naknade za trudnice u visini od 1500,00 kuna, a kontinuirano se dodjeljuju i naknade za novorođenčad pa je tako naknada za prvo dijete tri, za drugo sedam, a za treće i svako iduće dijete čak 30 tisuća kuna. Sve je to, kako napominju iz Gradske uprave, samo financijski dio, međutim, roditeljima se daju i mnoge olakšice pa se tako treće i svako iduće dijete zapravo potpomaže s više od 130 tisuća kuna budući je osiguran besplatan vrtić, besplatni udžbenici, produženi boravak, marenda te sufinanciran prijevoz do škole odnosno fakulteta.  Osim toga, svoj djeci sufinancira se 70 % ekonomske cijene vrtića tako da Grad za tu namjenu izdvaja preko 10 milijuna kuna kojima zapravo smanjuje trošak roditeljima.

Sve aktivnosti i mjere prate i infrastrukturni projekti kojima se poboljšava kvaliteta života na području Crikvenice. Dovršetkom dogradnje i adaptacije Područnog vrtića i škole u Dramlju zaokružen je ciklus obnove odgojno-obrazovnih ustanova koji je započeo još 2007. godine ulaganjem u Područnu školu i vrtić u Selcu, a nastavio se rekonstrukcijom i izgradnjom škole i vrtića u Jadranovu. Uz to su i energetski obnovljene matične škole u Crikvenici te Dječji vrtić „Radost“, koji je, spomenimo i to, dobio brojna priznanja, pohvale i nagrade za svoj rad. Kako potreba za novim kapacitetima odgojno-obrazovnih objekata još uvijek postoji, u budućnosti se planira i gradnja novog vrtića u Gornjem kraju.

„Ono što se ulaganjima i projektima obnove i izgradnje odgojno-obrazovnih ustanova sustavno potvrđuje jest da Grad Crikvenica uistinu jest Grad prijatelj djece te da posebnu pažnju posvećujemo upravo našem najmlađem stanovništvu jer u njima leži budućnost ovog grada. Posebno nam je drago što se kapacitet dramaljskog vrtića proširio za još jednu skupinu djece jasličke dobi. Naime, najveća je potreba upravo za jasličkim programima, a vrtić u Dramlju bio je jedini naš objekt bez mogućnosti upisa u jaslice, ali sada je i to promijenjeno“ – kažu nam iz crikveničke Gradske uprave.

Ono što ih, napominju, osobito veseli je podatak da je ove godine upisan veći broj prvašića u osnovnim školama, a vjeruju kako su i njihove aktivnosti pridonijele blagom pomaku nabolje budući je generalna situacija na nacionalnom demografskom planu izrazito frustrirajuća. Svakako, pozitivan predznak predstavlja im dodatan vjetar u leđa za buduće mjere i aktivnosti.

Osim kroz odrastanje u predškolskoj dobi, Grad Crikvenica djecu i mlade prati kroz cijelo školovanje, sve do izlaska na tržište rada te ih priprema za novo životno poglavlje. Osigurava pomoćnike u nastavi preko europskog socijalnog, a ukupan iznos koji se u tu svrhu izdvaja veći je od 400 tisuća kuna. Osnovnoškolci mogu računati  na besplatne udžbenike koje osigurava resorno ministarstvo, međutim ostale radne materijale osigurava Grad Crikvenica pa je trošak za osnovnoškolce u potpunosti pokriven, a iznosi 270 tisuća kuna godišnje. Učenicima i studentima financira se i sufinancira prijevoz godišnjim iznosom od 600 tisuća kuna, dodjeljuju se stipendije prema kriterijima izvrsnosti, socijalnog statusa i deficitarnosti za što je osigurano pola milijuna kuna, a osim spomenutih tu su i sportske stipendije. U osnovnim školama također se financira i rad logopeda. Sufinanciraju se i plaće nastavnika u produženom boravku kojeg imaju sve osnovne škole na gradskom području što je nadstandard za koji grad izdvaja oko pola milijuna kuna.

U Crikvenici djeluje i velik broj udruga, njih čak 63, iz različitih područja u čiji se rad uključuje sve više djece i mladih, a iz Grada ističu zapažene rezultate sportskih udruga koje pridonose dobrom imidžu Crikvenice u Hrvatskoj, Europi, ali i šire. Zanimljivo je kako sve više djece i mladih postaje zainteresirano za šah pa se tako ovaj grad može pohvaliti i školom šaha čiji polaznici također nižu visoke rezultate na natjecanjima.

Kontinuirano se poboljšava i izgrađuje sportska infrastruktura pa je tako izgrađena nova sportska dvorana pri Osnovnoj školi Zvonka Cara pa sad obje osnovne škole imaju vlastitu dvoranu. Ove godine završen je i kompleks poslovno-kulturno-sportskog centra u Gornjem kraju gdje je smješteno i boćalište, a planira se i skora izgradnja kuglane u Dramlju.

Kako ističu u Gradskoj upravi, zbroji li se sve što djeci i mladima od Grada stoji na raspolaganju, doći će se do iznosa većeg od 20 milijuna kuna. U to su uključeni i infrastrukturni projekti u kojima sudjeluju ministarstva i europski fondovi zahvaljujući kojima je jako puno projekata realizirano. Izgrađena su i uređena nova dječja igrališta diljem gradskog područja, a u svim mjestima tijekom zadnjih godinu dana u te je svrhe uloženo preko 3,5 milijuna kuna.

Spomenimo i zanimljiv projekt „Edukacijom do uspjeha“ koji je zaživio među poduzetnicima, ali i srednjoškolcima koji su u njega aktivno uključeni. Naime, kroz četiri srijede u veljači poduzetnicima i onima koji će to tek postati pomaže se u razumijevanju zakonskih propisa pa tako razne potporne institucije održavaju radionice o pogodnostima koje stoje na raspolaganju te (budući) poduzetnici dobivaju odgovore na sva pitanja koja ih zanimaju. Posebnost je u tome što se teme kreiraju upravo po potrebama i u skladu sa željama poduzetnika te se prilikom navedenih radionica prezentiraju i gradske mjere za bespovratna sredstva. Uloga srednjoškolaca je u tome što tijekom radionica imaju zadatak izraditi ili poslovni plan za neki svoj proizvod odnosno uslugu ili marketinški osmisliti određenu kampanju nakon čega najuspješniju budu nagrađeni. Na ovaj način je, pojašnjavaju iz Gradske uprave, zaokružen cijeli ciklus pomoći prilikom školovanja, od samih početaka obrazovanja pa do izlaska na tržište rada što je jako dobro prihvaćeno od mladih osoba.

Na koncu, Grad Crikvenica izdaje i Vodič kroz potpore i prava djece i mladih u kojem je na jednom mjestu opisano i izdvojeno sve ono što im stoji na raspolaganju od rođenja do kraja školovanja. Vodič se revidira u skladu s promjenama koje se događaju i mjerama odnosno aktivnostima koje se kontinuirano poboljšavaju te uvode, a upravo je u izradi  novo izdanje. Vodič je dostupan u Gradskoj upravi, školama i vrtićima te Gradskoj knjižnici u tiskanom obliku, dok je u online verziji dostupan na službenim stranicama Grada Crikvenice. (V.H.)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...

Britanski The Times: Pula je idealno odredište za ovogodišnji ljetni odmor!

Mursko Središće uvodi nagrade za uspješne studente: Na kraju akademske godine dobit će...

Grad Ivanec već šest godina financijski pomaže poduzetnicima u stipendiranju učenika – evo...