Gradonačelnik Belišća, Dinko Burić, pobijedio je u prvom krugu lokalnih izbora kao nezavisni kandidat i ostvario drugi najbolji rezultat ukupno te je s 82,15 posto glasova podrške osigurao još četiri godine na čelu svoga grada. Može se reći kako je Burić ponovio i dodatno pojačao izborni uspjeh iz 2017. godine kada se također našao među deset najuspješnijih.
Da će biti jedan od gradonačelnika s najvećom podrškom birača dali su naslutiti i prošlogodišnji parlamentarni izbori na koje je Dinko Burić izašao kao 14. na koalicijskoj listi HNS, HSS Braće Radić te osvojio 1.859 glasova. Radilo se o šestom najboljem rezultatu u toj izbornoj jedinici, međutim, od isključivo svojih Belišćanaca dobio je 1.208 glasova te je u samom gradu bio više nego trostruko jači od drugoplasiranog HDZ-ovog župana Ivana Anušića.
Dinko Burić, po zanimanju liječnik internist, svojevremeno je bio predsjednik Gradskog vijeća Belišća, a neko vrijeme proveo je i na dužnosti zamjenika župana Osječko-baranjske županije. U dva je saziva bio i zastupnik u Hrvatskom saboru gdje je, između ostalog, ostao upamćen po svojim energičnim istupima, a gradonačelnik Belišća postaje 2013. godine. Drugi mandat osvojio je u prvom krugu izbora 2017. godine zaradivši 71,06 posto glasova.
Podrška birača Buriću očito raste, a da je Belišće grad koji napreduje vidljivo je iz mnogih analiza koje smo proveli, najčešće na temelju podataka Ministarstva financija. Proteklih godina ovaj se grad osobito ističe po iznimno uspješnom privlačenju EU sredstava, dobroj praksi na području ekologije i obnovljivih izvora energije, izrazitoj socijalnoj osjetljivosti, snažnom demografskom programu i ulaganju u obrazovanje. Jedan su od tek četiri grada u državi s besplatnim vrtićem za svu djecu, a njihov DV Maslačak dvije godine zaredom proglašavan je najljepšim u Izboru za najljepši i najbolji vrtić u RH, tijekom kojeg su međusobna podrška i zajedništvo Belišćanaca naročito pomogli u postizanju takvog rezultata.
U čitavoj Osječko-baranjskoj županiji Belišće dijeli najveće potpore za novorođenčad, osigurali su stipendije za sve studente nagrađujući pritom izvrsnost, a istoj populaciji besplatan je i gradski odnosno mjesni te subvencionirani međugradski prijevoz. Na besplatan prijevoz mogu računati i srednjoškolci, kojima se mjesečno dodjeljuje i naknada za topli obrok dok osnovnoškolci uz potpuno besplatan topli obrok imaju zagarantirane i udžbenike te dopunska i pomoćna nastavna sredstva. Tu su još i stanovi za mlade obitelji prema POS modelu, uskrsnice i božićnice umirovljenicima i nezaposlenima, financira se socijalna samoposluga, svim građanima besplatan je priključak na vodoopskrbu i kanalizaciju, a sustavno se provode programi pomoći starijim i nemoćnim osobama poput „Pomoć u kući“ te „Zaželi“. Dinko Burić najavio je i dodatne mjere koje će biti usmjerene kvalitetnijem životu najstarijih Belišćanaca, a namjeravaju se povući i novi potezi na pronatalitetnom planu.
Što se tiče kapitalnih investicija i mjera, Burić je tijekom svojih proteklih mandata osobito naglašavao one kojima se potiče gospodarstvo te stvaraju nova radna mjesta. U tom kontekstu valja istaknuti izgradnju nove tvornice higijenskog papira, prve takve u Hrvatskoj, kojom će se zaposliti šezdesetak radnika i barem još toliko na kooperantskim poslovima. Prema najavama, projekt koji je Grad razvijao više od tri godine te samostalno financirao izradu studije isplativosti, trebao bi biti završen koncem sljedeće godine, a vrijednost mu je 31,5 milijuna eura. Drugi projekt od velikog značaja za belišćanski kraj jest projekt „energetski neovisnog grada“ koji podrazumijeva izgradnju toplane na biomasu i agrobiomasu. Njime je predviđeno korištenje toplinske energije za kućanstva i industriju, objekte javne namjene te razvoj plasteničke proizvodnje. I on se razvija oko tri godine te je Grad, kao i u slučaju projekta izgradnje nove tvornice higijenskog papira, naručio i financira izradu studije isplativosti.
Osim ova dva projekta čija realizacija tek predstoji, za Belišće su izuzetno značajni i oni u tijeku poput mega projekta FASEP koji se tiče izgradnje sustava vodoopskrbe i odvodnje te projekt „List do lista“ kojim se obnavlja i promiče industrijska baština. Nedavno je Belišće, kroz projekt „Zelene staze Dunava i Save“ dobilo novoizgrađeni hostel i pripadajuću šetnicu, energetski je obnovljen vrtić Maslačak, za projekt „Zaželi“ povučeno je 6,5 milijuna kuna EU sredstava, izgrađena je biciklistička staza Gat-Kitišinci kao i gospodarska zona „Kod pruge“ vrijedna 6,3 milijuna kuna, uveo se produženi boravak u vrtiću.. Spomenimo svakako i projekt „R-SOL-E“ kojim se Belišće plasiralo među pet najbolje ocjenjenih projekata na razini EU u konkretnoj kategoriji temeljem čega su sudjelovali na finalnoj večeri u Bruxellesu krajem prošle godine. Ovim projektom izgrađeno je pet solarnih elektrana na zgradama javne namjene u Belišću, izgrađena punionica za električne automobile i postavljen solarni totem. Nabrojani projekti tek su neki od EU projekata za koje je ovaj grad uspješno povukao bespovratna sredstva.
Prema službenim pokazateljima Zavoda za statistiku, Belišće je u razdoblju od 2013. do 2018. na sedmom mjestu među svim gradovima po porastu broja zaposlenih (više od 35 posto). Rezultat je to svakako i provođenja 15 poticajnih mjera za razvoj gospodarstva od kojih su značajnije subvencije poduzetnicima za zapošljavanje novozaposlenih, umanjenje komunalnog doprinosa za gradnju gospodarskih građevina od 50 do 100 posto, subvencije zakupa poslovnih prostora u gradskom vlasništvu u iznosu od 50 posto zakupnine, subvencioniranje kamate na poduzetničke kredite u iznosu od 1 posto kamatne stope te smanjenje prireza porezu na dohodak s 10 na 7 posto.
Uz Belišće je neizostavno spomenuti i sport budući se ovaj Grad ovjenčao titulama Europskog grada sporta 2017. i Europske regije sporta 2018. Takvo postignuće posljedica je velikih ulaganja; naime od 2014. do 2020. za sport se u Belišću ukupno izdvojilo 41,7 milijuna kuna podijeljenih na financiranje sportskih aktivnosti i rada sportskih udruga, financiranje škole plivanja za djecu neplivače koja je još od 2013. za mališane potpuno besplatna, sportske stipendije te investicijska i kapitalna ulaganja u sportsku infrastrukturu. Nedavno se krenulo i u projekt izgradnje i opremanja malonogometnog igrališta s umjetnom travom koji će biti smješten unutar Gradskog stadiona te izgrađen po važećim FIFA propozicijama za mali nogomet. Projekt je odobren u sklopu natječaja Ministarstva turizma i sporta za sufinanciranje izgradnje građevinskog zahvata i opremanja sportskih građevina u 2021. godini, a vrijednost mu je 444,7 tisuća kuna. K tome, izgrađeni su, obnovljeni i opremljeni brojni objekti namijenjeni sportskim aktivnostima, od nogometnih klubova, košarkaških igrališta, vanjskih vježbališta, kajakaškog bazena, stadionske tribine, itd..
Zaista je puno razloga zbog kojih građani, ali i politički suparnici Dinku Buriću odaju priznanje, a on kao prioritetni cilj svog djelovanja, ne samo na području grada Belišća nego i cijele Slavonije i Baranje stavlja industrijski preporod jer, kako je svojevremeno rekao, poljoprivreda u tom kraju ima izniman značaj, ali razvoja bez snažne industrije neće biti; postoje oranice, ali trebaju i tvornice jer je u njima najveći broj radnih mjesta za mlade. (V.H.)