Aktualno

Dubrovnik u vrhu po izdvajanju i rastu ulaganja za socijalnu skrb – pokrenut projekt Centra za podršku u zajednici, u realizaciji dva Doma umirovljenika…

U sklopu kontinuiranih analiza i istraživanja, portal Gradonačelnik.hr analizirao je nedavno podatke o socijalnoj zaštiti unutar gradskih proračuna, a obuhvaćeni su ključni segmenti poput brige za starije, nemoćne, osobe s invaliditetom, obitelji s djecom, socijalne pomoći za nezaposlene i ugroženim skupinama. Navedena socijalna zaštita ne samo da ima funkciju pomoći, nego i prevencije socijalne isključenosti, što postaje još važnije u kontekstu i sve težih nacionalnih i globalnih financijskih stanja.

Socijalna zaštita u Hrvatskoj tijekom proteklih godina obuhvatila je brojne mjere podrške na nacionalnoj i lokalnoj razini, a kad se radi o potonjoj visoko mjesto zauzima Dubrovnik koji se prema posljednjim dostupnim podacima FINA-e ukupno izdojenim sredstvima (3.322.675 eura) na tom polju u 2023. (u očekivanju onih za 2024. godinu) svrstao u Top 10 (6.) naših gradova. Uz to, u vrhu je i po nominalnom povećanju izdvojenog novca iz Proračuna 2023. u odnosu na 2022. za socijalnu politiku, odnosno +580.705 eura.

Grad Dubrovnik kontinuirano ulaže u socijalnu i društvenu infrastrukturu s ciljem poboljšanja kvalitete života svih svojih građana. Strateški cilj  je osigurati kvalitetne uvjete smještaja za najstarije sugrađane, a poseban naglasak stavlja se na suvremene standarde, kao i na omogućavanje kvalitetnog i dostojanstvenog života starijih osoba.

U tom kontekstu, Grad prepoznaje važnost razvoja infrastrukture koja podržava integraciju i aktivno sudjelovanje starijih osoba u društvenim aktivnostima, čime se doprinosi njihovom fizičkom i mentalnom zdravlju te općenitoj kvaliteti života. Tijekom mandata gradonačelnika Mata Frankovića izgrađen je prvi novi dom umirovljenika nakon više od 50 godina. Riječ je o objektu hotelskog tipa smještenom u Gružu, a koji je nedavno počeo s radom. Istodobno, na gradilištu ispod Opće bolnice Dubrovnik napreduje izgradnja puno većeg objekta – Centra za starije osobe Dubrovnik, koji će dodatno proširiti kapacitete i osigurati suvremene uvjete života i skrbi starijim sugrađanima.

A osim skrbi za starije osobe, Grad Dubrovnik posvećen je i pružanju kvalitetne skrbi za najosjetljivije skupine društva, uključujući djecu s poremećajima iz spektra autizma i osobe s intelektualnim poteškoćama. U tom je pogledu ključna investicija izgradnja Centra za pružanje usluga u zajednici, namijenjenog djeci s teškoćama u razvoju i osobama s intelektualnim poteškoćama iznad 21 godine života. Ovaj Centar će pružati specijalizirane usluge i podršku, omogućavajući integraciju u zajednicu i poboljšanje kvalitete života korisnika. Ključna uloga u realizaciji tog projekata je suradnja s predstavnicima roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovo uključivanje u proces planiranja i donošenja odluka, kako bi se osiguralo da usluge budu uistinu inkluzivne i učinkovite, dakako i prilagođene stvarnim potrebama korisnika.

-Kroz projekte poput izgradnje novih domova za umirovljenike te Centra za pružanje usluga u zajednici, nastojimo stvoriti inkluzivno društvo u kojem će svi imati jednake prilike za dostojanstven život i aktivno sudjelovanje u zajednici. Nastavit ćemo ulagati u socijalne projekte koji osiguravaju bolje uvjete života i veću društvenu uključenost svih naših sugrađana- kaže nam Mato rankoić, gradonačelnik Dubrovnika.

 

Smještaj kao kod kuće…

Centar za starije osobe ispod Opće bolnice bit će najveći takav objekt u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a po završetku u potpunosti će odgovoriti potrebama koje Grad Dubrovnik i okolica imaju u području pružanja adekvatne skrbi za osobe treće životne dobi. Također, bit će uređen prema svim suvremenim standardima. Sveukupna investicija izgradnje Centra s opremanjem iznosi 21.113.808,20 eura (uključujući PDV). Financira se iz tri izvora – bespovratnim sredstvima iz Mehanizma za oporavak i otpornost u iznosu 6.138.429,89 eura, kreditnim zaduženjem -5.876.000 eura, što je potvrdilo i Gradsko vijeće dok će se preostalih 9.100.000 eura osigurati iz vlastitih proračunskih sredstava Grada. Dom će raspolagati s 205 smještajnih kapaciteta u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama, kod čega 125 kreveta za korisnike koji su potpuno funkcionalno ovisni o pomoći drugih osoba. Osiguran je i dnevni boravak za 75 korisnika i korisnica koji će imati potrebu za dnevnim boravkom u okviru Centra, a pružat će se i izvaninstitucionalna usluga za 410 korisnika koji žive u svojim domovima.

-Brojna istraživanja su pokazala kako je u slučaju starosti ili bolesti smještaj u domu uvijek najbolje rješenje, a na nama je da se potrudimo s budućim zaposlenicima Centra koji će imati potrebno znanje i stručnost, da se svi korisnici u istom osjećaju kao ‘kod kuće’- poručio je gradonačelnik. Predviđeno trajanje radova je 18 mjeseci, pa bi građevinski radovi trebali biti završeni do kraja 2025., navode iz Grada.

Partnerska suradnja za dobrobit ranjivih skupina

Iako nije institucionalno nadležan za osnivanje ustanova ovog tipa, Grad Dubrovnik pokrenuo je projekt realizacije Centra za pružanje usluga u zajednici namijenjenog djeci s teškoćama u razvoju i osobama s intelektualnim poteškoćama iznad 21 godine života. Centar će pružati usluge poludnevnog ili cjelodnevnog boravka, psihosocijalne podrške i rane intervencije djeci i mladeži s teškoćama u razvoju, kao i usluge odraslim osobama s tjelesnim oštećenjima, osjetilnim, intelektualnim, mentalnim oštećenjima, poremećajima iz autističnog spektra i višestrukim oštećenjima, poput usluge smještaja i cjelodnevnog boravka, a što su roditelji naglašavali kao najveći problem s kojim se susreću…

Nakon što je  Grad u tu svrhu odlučio dodijeliti prostore bivšeg ‘Hotela Stadion’ u okviru zgrade gradskog bazena u Gružu novoosnovanoj ustanovi za pružanje usluga u zajednici, izrađeno je idejno rješenje budućeg Centra u tim prostorima, koji bi trebali biti privremeni do trenutka dok se realizira izgradnja potpuno novog objekta čija je lokacija području Žarkovice prethodno usuglašena s predstavnicima roditelja djece i uz sudjelovanje stručnog tima. Prostor u samom centru grada, sa svojom pristupačnošću korisnicima, uključujući osobe s invaliditetom, predstavlja idealnu lokaciju za prvi prostor budućeg Centra. Vlada Republike Hrvatske putem resornog ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u 2025. godini osigurat će 50 posto sredstava za uređenje prostora, a preostalih 50 % osigurat će Grad Dubrovnik. Procijenjen trošak uređenja prostora s namjenom samog centra za pružanje usluga u zajednici iznosi tri milijuna eura, s tim da je Grad prethodno proveo rekonstrukciju zgrade gradskog bazena dovodeći prostore bivšeg hotela u stanje roh-bau. Centar će u prizemlju imati prostore dnevnog boravka, blagovaonice i prostore glazbene i likovne terapije, a na katu će se nalaziti radne prostorije: dvije senzorne sobe, prostori za rad logopeda/psihologa, socijalnog radnika/pedagoga, edukacijskog rehabilitatora i fizikalnog terapeuta.

Projekt Centra je kao dugoročno i sveobuhvatno rješenje pokrenut kako bi se djeci s teškoćama u razvoju i osobama s poremećajima iz spektra autizma i pridruženih smetnji na području Dubrovačko-neretvanske županije pružila zdravstvena i socijalna skrb koja trenutno nedostaje te im se osigurali uvjeti za društvenu integraciju, kao i kvalitetan, dostojanstven i ispunjen život. Gradska uprava odlučila je izraditi svu potrebnu projektnu dokumentaciju, ishodovati građevinsku dozvolu, besplatno dodijeliti zemljište i sufinancirati izgradnju budućeg centra. Prema idejnom rješenju, Centar za pružanje usluga u zajednici na Žarkovici koncipiran je kao sklop zgrada koji se sastoji od tri glavne zgrade i niza zgrada za stanovanje i radne aktivnosti. Tri glavna objekta podijeljena su prema programima koji će se u njima provoditi – zgrada Centra za autizam, zgrada Centra za rehabilitaciju, prihvat i smještaj, učenje, rad i psihosocijalnu podršku i zgrada za slobodno vrijeme i administraciju. Između njih postoji funkcionalna topla veza kroz sve etaže objekta.

Neovisno o navedenim kapitalnim investicijama, Mjere socijalnog programa Grada Dubrovnika za 2025. godinu predstavljaju kontinuirane procese koji imaju za cilj očuvanje životnog standarda građana, primjereno zadovoljavanje potreba socijalno osjetljivih skupina, uz unaprjeđenje kvalitete života svih dobnih skupina. S 25,5 milijuna eura u 2025. godini proračun Upravnog odjela za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo gotovo je dvostruko veći nego u 2017., kada je iznosio 13.3 milijuna eura.

IZDVOJENO: 

U MANDATU – DVA DOMA UMIROVLJENIKA

Centar za starije osobe ispod Opće bolnice ključni je kapitalni projekt u društvenoj infrastrukturi čijom će se izgradnjom dubrovačkim umirovljenicima pružiti standard koji im je godinama nedostajao. Uz već izgrađeni dom hotelskog tipa u Gružu ovo je, nakon 50 godina, drugi projekt vezan uz skrb i smještaj starijih sugrađana kojeg je pokrenula ova gradska uprava.

ISKORAK U INSTITUCIONALNOJ I IZVANINSTITUCIONALNOJ SKRBI 

Osim smještaja za 205 korisnika i dnevnog boravka za 75 korisnika, Centar za starije pružat će i različite usluge za vanjske korisnike poput fizikalne terapije, dostave hrane, pomoći u kući za slabije pokretne, a kojima je svrha omogućiti što duži ostanak starije osobe u svome domu…

CENTAR ZA PRUŽANJE USLUGA U ZAJEDNICI

Strateški kapitalni projekt u društvenoj i socijalnoj infrastrukturi je uređenje Centra za pružanje usluga u zajednici unutar zgrade gradskog bazena u Gružu vrijedan tri milijuna eura koji bi u 2025. trebao započeti s radom. Polovicu sredstava osigurat će Grad, a drugu polovicu Vlada RH putem nadležnog ministarstva.

SOCIJALNI NADSTANDARD

Grad Dubrovnik osigurava  dodatna sredstva za ostvarivanje novčanih naknada i socijalnih usluga građanima u većem opsegu nego što je utvrđeno Zakonom o socijalnoj skrbi…  (P.LIVAJIĆ)

 

Moglo bi vas zanimati

Novi Vinodolski: Umirovljenicima besplatan prijevoz do liječnika, trgovine, pošte…

Varaždinske Toplice grade Smart kvart za mlade obitelji, a za projekt su dobili...

Novi projekt Eko Moslavine u Kutini: Aparat za povrat boca štedi vrijeme i...

Dr. sc. Sami Kazi: Grad ne mora biti bogat da bi bio pametan...