Aktualno

Duga Resa među gradovima s najvećim porastom ulaganja u socijalnu zaštitu – za program socijalne skrbi u 2025. pet puta više sredstava nago u 2024.

Čak dvije trećine hrvatskih gradova imalo je u 2023. veća izdvajanja namijenjena socijalnoj zaštiti nego u 2022., pokazala je naša nedavna analiza posljednjih dostupnih  (u očekivanju onih za 2024. godinu) podataka FINA-e, temeljenih na Konsolidiranim izvještajima o rashodima po funkciji JLS-a. Među onim gradovima koji su se u Top 10 posebno istaknuli povećanjem izdvajanja nalazi se i Duga Resa, čija su uložena socijalna izdvajanja u odnosu na 2022. bilježila čak 212,19 posto porasta… 

Grad Duga Resa Odlukom o socijalnoj skrbi propisao je prava i osigurao sredstva za pomoći građanima u više socijalnih područja. Tako, primjerice, pravo na naknadu troškova stanovanja – koje se priznaje korisnicima zajamčene minimalne naknade Hrvatskog zavoda za socijalni rad, i to iznad propisanog zakonskom minimuma iznosa zajamčene minimalne naknade u slučajevima kada stvarni troškovi stanovanja prelaze iznos od 30 posto ZMN-a. Povećanje ne može iznositi preko 50 posto minimalne naknade utvrđene rješenjem nadležnog Zavoda. Grad Duga Resa je u 2024. za tu namjenu osigurao 23.000 eura. Iznos je povećan u 2025. na 54.150 eura.

Prema Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu, Grad je dužan osigurati 0,5 posto sredstava prihoda za rad i aktivnosti GDCK-a . U 2024. za redovnu djelatnosti Gradskog društva Crvenog križa Duga Resa osiguran je iznos od 23.000 eura, u 2025. i taj iznos je povećan i iznosi 30.000 eura. Uz redovnu djelatnosti Crvenog križa, Grad je osigurao sredstva i za program pomoći i njege u kući koji provodi GD – obilazak starijih i nemoćnih koji se ne mogu se sami brinuti o osnovnim životnim potrebama – za taj oblik pomoći osigurano je u 2025.- 6.000 eura.

Također, uz Odluku o socijalnoj skrbi, za 2025. godinu donijet je i Program socijalne pomoći iznad standarda kojim su predviđeni oblici pomoći koji nisu zakonska obaveza Grada. Ukupna sredstva osigurana kroz taj program u 2024. iznosila su 59.210 eura, dok u 2025. taj iznos je znatno povećan i iznosi ukupno 283.710 eura. Opći cilj Programa je doprinijeti borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti, smanjenju nejednakosti u društvu, sprječavanju nastanka novih kategorija siromašnih, kao i smanjenju broja siromašnih i socijalno isključenih osoba.

-Ovim Programom pomoći će biti usmjerene: za mlade obitelji i djecu, za osobe s invaliditetom, za umirovljenike koji su najbrojnija skupina među svim korisnicima pomoći i za građane koji se iznenada nađu u teškim situacijama koje je pogodila teška bolest, iznenadna smrt člana obitelji ili neka druga obiteljska tragedija- upoznaju nas iz Grada.

I oblici su pomoći i planirana sredsta u 2025. godini iz Programa socijalne pomoći iznad standarda. Njime se izdaja za: sufinanciranje prijevoza umirovljenika, OSI, bolesnih osoba i drugih građana- 5.000 eura, pomoć građanima u slučaju elementarnih nepogoda-2.000 eura, jednokratnu pomoć-5.000 eura, pomoć za novorođenče- 42.000 eura, subvencioniranje troškova prehrane beskućnika- 300 eura, božićnicu i uskrsnicu  umirovljenicima-60.000 eura, sufinanciranje posudionice ortopedskih i medicinskih pomagala- 1.210 eura, razne akcije – pomoć bolesnima-2.200 eura, pomoć obiteljima sa troje i više djece-160.000 eura i- pomoć i njega u kući-6.000 eura, ukupno – 283.710 eura.

Pomoć za novorođenče u 2024. godini iznosila je 300 eura jednokratno, u 2025. iznos je dostruko povećan na 600 eura. Pravo na pomoć za novorođenče imaju roditelji pod uvjetom da barem jedan ima prijavljeno prebivalište na području Grada Duge Rese i da je novorođenče prijavljeno na toj adresi na području Grada. Zahtjevi za isplatu ovog oblika pomoći  podnose se u pravilu preko sustava e-novorođenče, a samo u iznimnim slučajevima kada zahtjev nije moguće uputiti tim putem, na temelju pisanog zahtjeva uz dokaze koji se prilažu i kroz sustav e-novorođenče, a to su rodni list za novorođenče i potvrde o prebivalištu za roditelje i novorođenčad. Ukupno osiguran iznos za taj izuzetno značajan demografski i pronatalitetni oblik pomoći mladim obiteljima je 42.000 eura.

Nadalje, halevrijedni iznosi su sredstava osigurani za osobe starije životne dobi – uglavnom umirovljenicima. U  2024. godinu iznos božićnice bio je 50 eura, isplata se vršila putem FINA-e, a  cenzus je bila mirovina u iznosu do 400 eura. Pravo na isplatu ovog oblika pomoći ostvarilo je lani ukupno 616 umirovljenika i umirovljenica, osigurana su sredstva u iznosu od 30.800 eura, a  isplaćeno je ukupno 29.000 eura za 580 umiroljenica i umirovljenika s područja Grada U 2025. osigurana su sredstva uz isplatu božićnica, ali i za isplatu uskrsnica, umirovljenicima i to u ukupnom iznosu od  60.000 eura. Pravo na jednokratnu pomoć povodom blagdana Uskrsa i Božića tzv. božićnicu i uskrsnicu  imaju umirovljenici – korisnici  Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a kriteriji za isplatu su: da je osoba umirovljenik i korisnik starosne/prijevremene starosne mirovine, obiteljske mirovine ili invalidske mirovine, ima prijavljeno prebivalište na području Grada, ostvaruje mirovinska primanja do censuza koji se za tekuću godinu propisuje posebnom odlukom gradonačelnika, ne ostvaruju pravo na isplatu inozemne mirovine i da se osoba  tijekom korištenja prava na mirovinu nije zaposlila ili nastavila raditi do polovice punog radnog vremena. Popis onih koji ostvaruju navedeno pravo utvrđuje se temeljem popisa HZMO-a.

-A najveći iznos sredstva, konkretno 160.000 eura, osiguran je prvi puta u 2025. godini i to za isplatu pomoći obitelji s troje i više djece u Dugoj Resi pod uvjetom da jedan od roditelja i sva djeca imaju prebivalište na području Grada. Pravo imaju obitelji  koje žive na području Grada Duge Rese od kojih najmanje jedno dijete mora biti starosti do 7 godina. Kod odobravanja sredstava za ovaj oblik pomoći nije propisan imovinski censuz odnosno kriterij prihoda. Iznos pomoći obitelji iznosi mjesečno 110 eura za jedno dijete starosti do 7 godina, a za svako iduće dijete starosti do 7 godina, pomoć se uvećava za također 110 eura. Utvrđeni iznos pomoći obitelji, isplaćuje se do kraja godine u kojoj je dijete navršilo 7 godina. Taj oblik pomoći isplaćuje se kvartalno- kazuju nam gradonačelnik Tomisla Boljar i ekipa iz Grada. (P.L.)

Moglo bi vas zanimati

Beli Manastir među deset najboljih: broj novootvorenih poduzeća gotovo udvostručen

Dubrovnik: Libertas uz bespovratna sredstva nabavlja 14 električnih autobusa – u osam godina...

Duga Resa: Maturantima po 170 eura za troškove maturalne večeri

Makarska: Potpisan kolektivni ugovor, zaposlenici dječjeg vrtića dobivaju veće plaće